odmietnutie liecby

Príspevok v téme: odmietnutie liecby
bezliekov

dobry den,
chcel by som sa opytat odbornikov i verejnosti ako treba u nas postupovat pokial ako rodina (ja som brat choreho) nasuhlasime s liecbou a nechceme bratovi davat predpisane lieky. jeho situacia je velmi komplikovana a lekari sa drzia nejakych debilnych tabuliek. bratovi az v 19tich rokoch diagnostikovali zavazne vrodene ochorenie mozgu - cievna malformacia ci ako sa to vola vo velmi velkom rozsahu (okolo 20%). tato choroba je v takomto rozsahu neliecitelna liekmi, operaciou ani nicim inym. brat zacal obcas (priblizne raz za 4 mesiace) dostavat krce a museli sme mu volat zachranku. lekari jeho krce diagnostikovali ako epilepsiu a nasadili mu lieky ktorymi sa epi lieci. tieto lieky vsak z neho v nemocnici po 1 dni urobia cisteho debila, ktory nevie chodit, rozpravat, nevie kto je, pocikava sa, adt.. ked sme mu po prepusteni domov prestali lieky podavat po 3-5 dnoch bol z neho vzdy opat normalny clovek - dozor potrebuje iba pre pripad krcu. zhrniem to: ad 1, brat nema epilepsiu - teda zachvat v bezvedomi, ale krc pri ktorom vsetko vnima, dokaze zmurkat, kyvat hlavou a vzdy sa snazi aj nieco povedat. ad 2, jeho choroba je neliecitelna, s cim sme sa vsetci ako-tak zmierili a snazime sa s nim uzit si kazdu chvilu. on je (ked nieje na liekoch) strasne vesely clovek, so vsetkym je spokojny, kazdemu stale dakuje, atd.. lekar ktory jeho chorobu diagnostikoval nam povedal, ze jeho sanca na prezitie sa kazdym rokom znizuje o 10%, co znamena ze podla neho by mal do 10tich rokov od diagnostiky zomriet. ak by to aj takto malo byt, radsej si s nim chceme uzit normalnych 10 rokov zivota s niekym kto ma obcas zachvat, ako 10 rokov s "vyliecenym" epileptikom, ktory nas nevnima a ani poriadne nevnima.. proste co sa ma stat sa aj tak stane. my robime vsetko preto aby tu bol s nami co najdlhsie, dostava kopec najkvalitnejsich vitaminov, ale vzdy ked nam ho po zachvate vratia domov tak ho 2tyzdne dostavame do normalu.. preto to chceme nejako pravne osetrit aby mu nemohli davat lieky len tak na epilepsiu, ktoru ani nema, ked to povieme doktorke, ta zacne hapkat a ze sa vykruca ze to je sekundarna epi a ze epi je vela druhov, adt.. ale liekov dostane vzdy aspon zo pat, rano, naobed aj vecer.. vie mi niekto poradit ako im to zakazat, a aj v pripade ze by sa bratovi nieco stalo aby nemohli napriklad robit problemy rodicom?? maju to dost takze aj bez takychto chujovin a postoje lekarov su neskutocne.. napriklad posledne mu pri tej prilezitosti ze bol v nemocnici spravili lumbalku, ktora ho mohla prakticky zabit.. asi to bude tym ze su plateny od vykonov. dakujem za kazdu radu.

jajkafr

Laurina
obvodný lekár ti kartu dá... aspoň moja lekárka s tým nemá problém... prípadne stačí povedať, že ide kdesi na vyšetrenie a lekár vyžaduje celú kartu...
bezliekov
na tvojom mieste by som skúsila iného odborníka... skúste sa poradiť s iným lekárom, možno bude mať iný názor. Ak si nájdeš na nete práva pacientov, jedno z nich je že pacient má právo vyjadriť svoj súhlas prípadne nesúhlas s liečbou a inými postupmi... preto sa všade musí podpísať informovaný súhlas, aby boli lekári krytí... ak to podpíšeš súhlasíš s tým, že ťa lekár vyšetrí, nasadí lieky a ty tu liečbu budeš užívať, ale samozrejme máš právo nepodpísať to, ale všetko čo potom stane si berieš na vlastnú zodpovednosť...
v tvojom prípade by som určite skúsila iného odborníka a samozrejme sa o tom skúste porozprávať s právnikom... neviem či aj v tejto situácii, ale stretla som sa už aj s tým, že pacient mal napísané, že nesúhlasí s oživením pri zlyhaní srdca a ak mu by mu srdce zlyhalo tak by sme ho neoživovali, bolo to právne ošetrené, jednoducho vedel, že je na tom zle tak to nechcel. Ale pozor... čo sa týka informovaného súhlasu... lekár ťa nemôže liečiť proti tvojej vôli ak si pri vedomí a nejde ti o život a dokážeš súhlas dať, ale ak ti ide o život si v bezvedomí tak povinnosťou lekára je zachrániť ti život a vtedy môže spraviť na záchranu tvojho života aj taký úkon s ktorým nesúhlasíš... nie som právnik neviem to presne definovať, ale tak nejak nám to vysvetľovali na prednáškach...

Laurina22

No pokial viem,je mozne odmietnutie liecby.Lenze tam je problem,ak ho nahodou vezmu na pohotovost,stale bude musiet byt niekto pri nom,pri kazdom vykone bude musiet byt niekto pri nom a davat pozor na to,co robia a ako robia.A samozrejme,Vam to ani neumoznia.Napr.ho budu musiet operovat,tak Vas urcite nevpustia na salu aby ste pozerali a videli,co mu davaju a co s nim robia.Preto je lepsie si to osetrit pravnicky.

Ale ja osobne si nemyslim,ze by lekari chceli Vasmu bratovi zle.

bezliekov

dakujem za radu. takze na slovensku taketo nieco musi pripravit klasicky pravnik.. tomu uz vobec nerozumiem. myslel som ze existuje nieco ako ze iba odmietnutie liecby na vlastnu zodpovednost alebo tak.. takze zase mozme platit aby sme bratovi zdravie ochranili a rodicov pred basov keby sa nieco stalo.. vivat slovakia

Laurina22

V prvom rade bude potrebne ziskat cely vypis liecby Vasho brata.Zdravotnu kartu Vam do ruk nevydaju,poziadajte si o tento vypis v poistovni,v ktorej je brat poisteny.Treba napisat ziadost o Vydanie vypisu zo zdravotnej karty za to a to obdobie.Vydanie trva 3 max. 30 dni.Neviem,v akej ste poistovni,v 27 to robia celkom rychlo.A potom treba ist za pravnikom a osetrit celu situaciu.