Bipolárna afektívna porucha

torta

Ahoj dilanp3 !
Často myslím na Teba, ako Ti je, ako sa upravil Tvoj stav po nedávnej hospitalizácii. Ja o mojom priateľovi neviem nič už tri týždne. Keďže ma nekontaktoval, iniciatívu som zobrala do svojich rúk ja. Nebývame v jednom meste, nemáme spoločných priateľov, nepoznám žiadnu osobu, cez ktorú by som získala nejaké informácie o ňom. Niekoľkokrát som mu zavolala (buď nezdvihol mobil, alebo ma zrušil), poslala som niekoľko sms a mailov. Všetko bez odozvy. Takže nemám už čo riešiť a tým je táto téma pre mňa uzavretá. Mám len jedno vysvetlenie – buď má už za mňa náhradu, alebo už so mnou nechce viac komunikovať. S tým ja nič neurobím. Strašne to bolí, ale musím sa s tým vyrovnať.
Určite sa budem na túto stránku vracať a tak budem rada, keď mi napíšeš ako sa Ti darí a ako bojuješ. Drž sa !

torta

Pre tpch a pani s príspevkom zo dňa 29.7. poslaný o 17:57 hod.

Na tému BAP som prečítala množstvo (väčšinou lekárskych a vedeckých) článkov. Nevedela som si však v reáli predstaviť, čo človek s touto diagnózou prežíva, ako funguje v bežnom živote a ako vyzerá spolužitie s ním. Preto som hľadala niekoho, kto to zažil na vlastnej koži. Nebyť vašich príspevkov, nikdy by som neuverila, že človek môže prejsť takouto premenou (s priateľom som sa zoznámila keď bol v absolútnej pohode) a aké peklo môže priniesť spolužitie s ním pre partnera resp. rodinu. Rada by som sa dozvedela oveľa viac, je to pre mňa veľmi dôležité, ale je mi trápne už s tým ďalej otravovať verejnosť. Vám by bolo asi tiež nepríjemné, opisovať situáciu podrobnejšie. Keďže prispievatelia sú anonymní, neviem, ako sa nakontaktovať na vás. Veľmi by ma zaujímal príbeh panej, ktorá túto situáciu zažíva už 30 rokov, ale aj príbeh tpch. Prosím, poraďte !

tpch

mila torta, ked zazijes jeho prvu maniu, tak pochopis, co som ti tymto chcela povedat. Ked prides o strechu nad hlavou, pojdu po tebe kvoli dlhom velmi "zvlastni" ludia, ked bude mat tvoj uzasny priatel milenky-kazdu noc inu a nebude preberat, hlavne, ze ho niekam strci (jedno aka plesniva a smradlava)a privlecie ti domov pohlavnu chorobu, ked nebude spat tyzden vkuse, ked ta bude ponizovat, lebo on je pan zemegule, potom pochopis, o com je tato mila chorobka.

torta

Ahoj dilanp3 !
Ďakujem Ti, že si sa mi znovu ozval a vďaka Tebe som získala ďalšie nové poznatky.
V dnešnej dobe fakt neexistuje spoľahlivá a účinná liečba ? To snáď nie je ani možné. Je mi z toho všetkého veľmi, veľmi smutno.
Prajem Ti príjemný víkend, aby si načerpal veľa psychických a fyzických síl, aby si našiel pokoj v duši a nech sa Ti stále darí.

torta

Veľmi pekne ďakujem za príspevok :
"Pre tortu
Dnes 17:57
110.25"
...asi budem mať ťažkú noc.Budem mať nad čím premýšľať.

torta

Milý tpch !
Neviem, či to patrilo mne. Ale ak áno – vieš, zdá sa mi to trochu neetické vykašľať sa na človeka, ktorého som pred tromi rokmi poznala ako veľmi úspešného, nadaného, racionálneho, inteligentného chalana, s ktorým som si veľmi rozumela a navyše ktorý ma mal veľmi rád. Keď sa pred polrokom takto rapídne zhoršil jeho zdravotný stav, mám sa na neho vykašľať ? Ako som sa dozvedela z príspevkov od človeka, ktorý to pozná na vlastnej koži, nemôže za to, možno to vôbec nevie ovplyvniť. Určite chybí v tom, že nechce o probléme hovoriť (možno sa hanbí) a možno aj jeho liečba by si zaslúžila väčšiu pozornosť ... snažím sa zistiť u ľudí, ktorí touto diagnózou trpia, ako takémuto človeku pomôcť, ako premôcť jeho apatiu k životu, ako preniknúť do jeho boľavej duše...

dilanp3

Ahoj torta

Samozrejme, že pri vzťahu s takto chorým sa prejavia problémy i u teba. Pamätám si u svojej exmanželky stavy podobné depresii. Zdravý človek sa s tým vie vysporiadať. Závidím ľuďom čo sa vedia postaviť a vôľou riešiť problém. Keď más BAP, tak si väčšinou narobíš v mánii veľa problémov, ktoré sa ti v depresii zdajú neriešiteľné. Pri BAP je vôľa neznámy pojem. Naučiť sa žiť a vycítiť blížiacu sa mániu je dosť ťažké. Takže sa dostaneš do začarovaného kruhu, s ktorého bez pomoci sa dá len ťažko vymaniť. Chcem len povedať, že som zatiaľ nenašiel spoľahlivý postup liečby. Skúšal som už všetko možné.

Ešte k poznámke od tpch. Bohužiaľ tento postoj k ľuďom s BAP je bežný. Málo ľudí to zvládne žiť s takým človekom.

Pre tortu

Možno ma mnohí odsúdia, ale po mojich 30 ročných skúsenostiach s takýmto partnerom
( a v podstate ja už nemám možnosť cesty späť), ja Ti radím : utekaj kade ľahšie a čím skôr!!!!!!!! Radím Ti to v dobrom a s najlepším úmyslom, lebo život s takým človekom a deti s takým človekom neželám ani najväčšiemu nepriateľovi.

torta

Ahoj dilanp3!
Ďakujem Ti za povzbudivé slová a za to, že si mi dovolil nahliadnuť do duše človeka trpiaceho touto diagnózou. Ochotne a na úrovni si mi opísal stavy, ktoré prežívaš v tzv. zlom období. Včera si mi napísal, že si zase v nepohode, ale aj napriek tomu si sa donútil prekonať, aby si svojou odpoveďou možno niekomu pomohol. Veď si sa mohol na to vykašľať. Ja som pre Teba úplne neznáma osoba. Vidíš, a toto u môjho priateľa nemôžem už polroka docieliť, on nie je ochotný na túto tému hovoriť. Jednoducho s ním nepohneš. Dusí to v sebe. Viem, že občas navštevuje psychiatra (neviem v akých časových intervaloch). Spomínal aj psychologičku, ale myslím, že to bolo len v krátkom období. Pozorujem na sebe, že aj ja som sa „vďaka“ nemu v poslednej dobe zmenila. Som viac uzavretá, podráždená, depresívna. Bolí ma, že sa jeho správanie voči mne tak rapídne zmenilo a ja s tým neviem nič urobiť ... Je ťažko komunikovať s človekom, ktorý o to nestojí.