Bipolárna afektívna porucha

dilanp3

Ahoj torta
Z toho čo si písala a s mojich skúseností usudzujem, že má záujem o kontakt s ťebou. Skorej sa hnevá sám na seba a svojim nechceným stavom má strach , že odpudzuje všetkých naokolo. Tiež som sa tak správal a prežíval pocity úzkosti, beznádeje. Ťažko sa to vyvetľuje človeku, ktorý nezažil depresiu. Depresia ne je len bežný stav smútku, ktorý pociťuje ,raz za čas každý. Keď je človek v "depresii" nemá záujem komunikovať, zatajuje sa, nedbá na saba, podceňuje, nemôže sa do ničoho donútiť, je stále unavený, sám seba hodnotí skreslene ... . Je toho ďaleko viac.
Skús sa s ním skontaktovať a keď ťi na ňom záleží chcieť sa o jeho stave porozprávať. Vysvetli mu, že neklesne v tvojich očiach keď prizná problém a spolu sa ho pokúsite vyriešiť. Neviem či chodí k psychológovi? Navrhni mu prípadne spoločné sedenie.
Čo by som dal za takú priateľku!!!

torta

Ahoj dilanp3, ďakujem Ti že si sa ozval, veľmi si to vážim. Predpokladám, že si bol hospitalizovaný v súvislosti s BAP a preto ma zarazila Tvoja posledná veta, že znovu trpíš depresiou. Je mi to úprimne ľúto. Predpokladala by som, že človeka tam predsa len dajú trochu „dokopy“. Prosím Ťa, môžeš mi odpovedať - keď je môj priateľ v depresii, nedvíha telefón, nemá záujem o stretnutie so mnou. Neviem o ňom nič už vyše týždňa. Nezavolá a ja som si povedala, že urobím to isté. Aby si chápal, nie je to z mojej strany z afektu, ale odmieta so mnou o čomkoľvek hovoriť, neprijme žiadnu radu ani pomoc, je podráždený, nepríjemný. Pripadá mi, ako keby mu vyhovovalo, keď sa o neho vôbec nezaujímam. Už som ho začala podozrievať, že má inú. Reaguješ aj Ty v tomto stave takto na priateľov, alebo sa potešíš, že má o Teba niekto záujem príp. chce Ti niekto pomôcť ? Fakt sa nedajú tieto stavy ovplyvniť ?

dilanp3

Ahoj torta, chcel by som mať takú partnerku ako si ty. Ja sa trápim s touto chorobou od 2003, stratil som všetko. Rodinu, niekoľko krát zamestnanie, priateľov, teraz pred pár hodinami som sa vrátil s ďalšej hospitalizácie. Takže viem čo prežíva tvoj partner. Nemá každý silu žiť a pochopiť pocity postihnutého touto chorobou. Pred 3 týždňami som bol spokojný sám zo sebou, bolo mi fajn aj v práci i súkromí a dnes som znova depresívny a nahnevaný sám na seba, že to sám neviem ovlivniť.

torta

Dnes sú tomu práve 3 roky, čo som sa zoznámila s úžasným mužom, ktorému v žiadnej oblasti nebolo čo vytknúť. Po roku som si všimla, že môj priateľ sa začína správať veľmi zvláštne – prekypoval neprirodzenou energiou, mal vzletné neuskutočniteľné plány, naopak
- o pár dní mi prestal dvíhať telefón, zatajoval sa doma, nemal záujem o stretnutie, bez príčiny bol podráždený, depresívny. Až neskôr som sa dozvedela, že trpí BAP. Stav sa mu v poslednej dobe zhoršil, prispeli k tomu aj záťažové situácie – príprava na štátnice, úmrtie v rodine, strata zamestnania. Viem, že občas navštevuje psychiatra, ale na túto tému nechce so mnou hovoriť. Bral líthium, ktoré svojvoľne vysadil. Myslím, že teraz berie Atarax a niečo ako Chlorprothixen?, Chlorpramazine ? (starostlivo to predo mnou schováva). Už asi polroka je veľmi depresívny. Vzťah v poslednej dobe je s ním neznesiteľný, ale nechcem ho stratiť, nakoľko ho mám veľmi rada. Na túto tému som prečítala množstvo článkov, ale aj napriek tomu mu neviem pomôcť a ako sa správať k nemu Ak máte nejaké skúsenosti, prosím vás, poraďte mi ako sa mám k nemu začať správať. Prestať sa s ním na čas kontaktovať, alebo opačne ?

RNG

tu mas vymenovane vsetky neurotransmitery a na niektore naznacene aj ich cinnosten.wikipedia.org
Az 80% vsetkych nervovych problemov v mozgu su ale problemy so serotoninom a z neho vyrobenym melatoninom, hormonom kludu a spanku.
Ale aj noradrenalin,dopamin a GABA maju spojenie s nervovymi problemami.

zufala mama

Mojej dcere zhruba pred rokom diagnostikovali BAP. Teraz ma 16 rokov, odmieta brat akekolvek lieky. Dlho som si myslela, ze tato diagnoza je blbost. Predsa pubertiak je normalne bipolarny. Ale po roku, styroch hospitalizaciach mojej dcery na psychiatrii, utekoch z domu, vazneho sebaskodzovania a dalsich jej vylomeninach som nachylna diagnoze uverit. Prosim poradte mi, ci existuje na slovensku alebo v cechach nejake centrum, ktore sa venuje resocializacii adolescentov aj s inym problemom ako je zavislost. Dakujem za akykolvek napad.

RNG

Well, ked mas nedostatok dopaminu, to sa da velmi lahko doplnit doplnkom L-DOPA, co je vytazok z africkeho bobu, Mucuna pruriens.
Aj nas obycajmy konsky bob obsahuje L-dopu, ale len 1% zhruba a ucinne davky zacinaju od 250 mg, tj by si musel zjest najmenej 25 gramov konskeho bobu na to. Ono, dalo by sa to....

Juro_

RNG...
Ale neplatí to o bočných lalokoch, ktoré spracúvavajú sluch :D Tam je produkcia dopamínenergných buniek nedostatočná :D
Ak by neboli rozdielne hladiny medzi jednotlivými oblasťami mozgu, tak by nebolo možné, aby počuli halucinácie a v podstate by to bolo možné nazvať, iba obyčajnou hyperaktivitou, ktorá by nebola chorobnou.