RNG otázka

RNG

Inac co sa tyka fytickej kyseliny(IP6) tej je plno vsade, nielen v soji
en.wikipedia.org a len ciastocne zabranuje absorbcii niektorych mineralov, co mozno ma pri osteoporoze rolu, ale nie u ludi s normalnymi obsahmi mineralov v krvi a kostiach.
Fyticka kyselina ma aj uzitocne vlastnosti, ako chelator dokonca v prevencii a lieceni rakovin.
www.ncbi.nlm.nih.gov

RNG

Ja si dr Mercolu velmi vazim a nie som extra priatel soje, ale do lecitinu sa dostane dost malo prohormonalnych /fytohormonov zo soje, a lyzica tyzdenne z takeho 90% lecitinu asi velmi malo ludom uskodi, pokial nemaju vyslovene alergie na soju.
Takze jeho "strasenie" zo skodlivostou soje beriem trochu s rezervou.
To malicko, co dostanem z pravej sojovej omacky(soy sauce), z cokolad, co obsahuju sojovy lecitin, zo zriedkaveho tofu, co dostanem z cinskej polievky("hot and sour" je moja oblubena v cinskych restauraciach)mi iste neposkodi prilis.
Iste najviac dostanem v roznych masovych vyrobkoch, kde pridavaju sojove bielkoviny dost casto, a na to si davam dost pozor. Lenze celkom sa tomu vyhnut neda, v restauraciach a fast food clovek obcas nieco zje aj so sojou.

rybicka

RNG,

Dakujem za odpoved.
Zda sa, ze vascina lecitinu je sojoveho. V poslednom case som citala hodne negativnych odporucani na soju.(fytoestrogeny a phytic acid). Myslis si,ze sa to tyka aj lecitinu z nej vyrobeneho, alebo sa jej spracovanim na lecitin tomuto problemu vyhne? Asi som prilis vela citala web-site Dr. Mercolu.

Velmi pekne tiez dakujem za napad rozpustit lecitin v polievke. Jest tie granule praskove musi byt dost nechutne. Vdaka!

RNG

Lecitin sa nachadza v olejoch rozneho druhu, tj nerafinovanych. Ako inac by mohli rastliny prenasat vodonerozpustne tuky vodnymi /miazgovymi systemami. Na trhu okrem sojoveho je bezne aj slnecnicovy(Sunflower lecithin napr produkt firmy NOW) a vajecny lecitin(egg yolk lecithin firmy Swansonvitamins.com ), ked by si mala so sojovym problem.
Samozrejme ine zdroje lecitinu maju vyssiu cenu.
Stitna zlaza a celkove telo potrebuju extra jod, nielen na rozne hormony, ale aj enzymi a rozne procesy v tele

rybicka

RNG, velmi si vazim tvoju expertizu, preto verim, ze mi das kvalifikovanu odpoved: Kvoli znizenej funkcii stitnej zlasy sa vyhybam soji. Ako je to s lecitinom? Ten je vyrobeny zo soje. Bude mat tiez negativne ucinky na moj "thyroid"?
Aky zdroj lecitinu odporucas? Ja si tiez objednavam doplnky zo Swansonu a Vitacost.

RNG

V mozgu je lecitin zluceny ci zmiesany z tukmi. Cisty lecitin ale dostane tie tuky z roznych miest v tele, cim napr vycisti cievy a to kazdy potrebuje, pripadne aj pecen, co tiez mnohi potrebuju.Takze ja som jednoznacne len za cisty lecitin, praskovy.
Naviac je to aj zaroven daleko najlacnejsia forma na obsah.

aurorita

RNG dakujem za radu,objednám si.Ešte sa ťa chcem opýtať,tu na fore som niekde čítala že ako výživa pre mozog je dobrý aj Lecitín ten v tobolkách a na cievy je lepší ten v prášku.Ja to potrebujem na oboje.Má aj ten granulový dostatočný vplyv na mozog?Alebo mám kupovať osobitne na cievy prášok a na mozog tobolky?Dakujem

RNG

Na Slovensku mas celkom dobry vyrobok znacky Dimica ci Vemica, 250 gramov sa da kupit uz za 3. 70 euro cez internet.
Zadaj si do Google.sk slova Lecitin, 250 g