Čo je to vlastne zdravá výživa?

Príspevok v téme: Čo je to vlastne zdravá výživa?
Simonnna

Napadlo ma založiť tému, kde by sme si mohli písať niaké rady, recepty ohľadom zdravého stravovania.

Ja by som sa chcela začať zdravo stravovať. Pracujem na tom, z jedálného lístka som už asi pred pol rokom vyhodila sladkosti, smažené, tučné a nezdravé veci. Moja strava sa skladá z ovocia, zeleniny, celozrnných produktov (cestoviny,pečivo), mliečných výrobkov, mäso (kuracie, morčacie, občas kuracia šunka), ovesné vločky, cereálie, ryža, zemiaky, kuskus a podobne. Lenže už som si asi pred mesiacom začala študovať články o zdravom stravovaní a všade píšu niečo iné. Niekde píšu, aké je pre nás mlieko a mäso dôležité, niekde zase že určite nie. Tak aký je Váš názor na zdravú stravu a z čoho by sa mala skladať ?

Ďakujem za všetky reakcie :)

angela85

ja jem maso, zeleninu, ovocie aj mlieko, ale co najviac z nasej zahrady, ci z domaceho chovu. radcej si chodim po mlieko do automatu, a vela potravin sa da urobit doma: jogurty, chleba ci zavaraniny. nehovorim ze je to 100% zdrave ci uplne neskodne, ale aspon viem co jem.

jajka001_

najjednoduchsie je vypadnut niekam do divociny kde su kmene a zit tam s nimi prirodzenym sposobom zivota:)
BJ az mi bolo luto tych stromov, ten link č.3 :((( cim viac sa snazime veci vylepsovat, tym viac ich kazime lebo nemame sajnu o dosahu nasho konania. vsetko je tak prepojene a my to kazime.
co sa tyka zdravej vyzivy- aj tak raz umrieme, treba jest tak aby sme sa citili dobre, ja aj moje telo.
ze ten pan umrel na rakovinu, nemuselo byt zo stravy. rakovina ma mnoho pricin.

Simonnna

Genesis: Ďakujem za radu, budem sa tým snažiť riadiť. Ja jem vlastne to čo mám rada, sladkosti ani vyprážané mi nikdy niako extra nechutili, ale občas som si dala aj to. Len neviem, či by som sa dokázala vzdať napr. mlieka. Vlastne ja som bola dlhú dobu presvedčená o tom, že Vegáni sú určite zdravší ako my, obyčajne sa stravujúci.

Ale čo napríklad Steve Jobs? Zomrel na rakovinu a celý život bol vegán a dodržiaval makrobiotickú stravu.

BJ

Genesis, ved ona uz je z kazdeho rozka troska.
Je ovocie. Je zeleninu. Je celozrnne obilovinovy. Je mliecne vyrobky. A je aj maso.
Clovek v ziadnom pripade nepotrebuje vysmazane veci v oleji, a cim menej tuku sa donho dostane, tym lepsie.
Podla mna, stravovanie ktore ma, je este stale nezdrave, ale je to omnoho lepsie, ale neznici ju to az tak rychlo, ako keby k tomu jedla slaninu a vysmazany syr.

Ale, ako Genesis pisal, zdrave stravovanie rozhodne neznamena automaticky zdravie. Dnes je zdravie problem dosiahnut aj na zakladnych surovinach z rastlinnej stravy, proste preto, ze ich nezozenies kvalitne.
Chlieb v obchode, jedno aky, je absolutny sajrajt, ako hociake pecivo. Mliecne vyrobky v kelimkoch a obaloch, to iste. Maso, je na tom uplne najhorsie, a je jedno ake... je nekvalitne, a toxicke. Sladkosti su uplne nezdrave, hlavne plne stuzenych tukov.
A co je horsie, aj kvalitne ovocie sa uz neda zohnat.
Takto ma vyzerat kvalitne ovocie:
www.ireceptar.cz

Stare odolne odrody, su tak vitalne, ze odolaju aj roznym skodcom. Zdravy a silny strom plodi zdrave a silne plody. Kto ich konzumuje, je zdravy a silny.

A toto dnes vacsinou dostanes:
imageshack.us

Aj tu vidno, ake chyby sa casto robia a vysledkom su plody, v ktorych je proste malo zivota.
www.ekozahrady.com

Ked si to das vsetko dokopy, zistis, ze zdrava strava je neskutocne zlozita detektivka, a ty si ten detektiv.
Zabudni na clanky. Na 99% som v nich cital same nezmysly a polopravdy, musis sa do toho opriet poriadne, inak sa iba nechas zmylyt a vysledkom bude chaos. A to uz radsej mozes ostat tam kde si teraz, uz to je lepsie, ako do seba davat to, co dnes vacsina ludi.

Genesis

Do dnešného dna vie ludstvo o zdravej vyzive velke kulove ... to co pre niekoho moze byt zdrave teba kludne moze doslovne pomaly zabijat ... mas plno ludi co sa zdravuju ukazkovo a pritom trpia mnozstvom chorob kdezto mas takych co piju jedia podla dietologov nezdravo fajcia a pritom su zdravi vypadaju dobre a citia sa dobre.

Ak ti smiem poradit vykasli sa na studium zdravej vyzivy ... je zamorena mnozstvom zavadzajucich info pretoze ako aj ona je nakazena zarabanim penazi

jedz pestru stravu to znamena s kazdeho trochu napr mozes si dat dajme tomu zeleninovy salat so syrom ale aj vyprazany syr s hrancami a tatarkou .. pripadne slaninu a volske oko ... treba to striedat

jedine sa vystrihaj tych potravin na ktore mas podozrenie ze ti nerobia dobre