zubna sklovina

mojzub

Mam na 2 až 3 zuboch da sa povedat ako keby diery a chcem sa spytat ci dokaze nejaka zubna pasta zahojit to na rovny povrch zubu.

jajka19

zubkovavila

Listerin je najväčšia sračka aké kedy vôbec bola na trhu...obsahuje toľko kyseliny,že ju zubári neodporúčajú...ale blbí ludia vždy naletia reklame..

Najlepšia pasta je Blend-a-med , freshmint...

Maros75

Amínfluorid je zázračná látka pri prevencii zubného kazu. Amínfluorid je povrchovo aktívna organická látka. Čo to znamená v praxi? Amínfluorid sa na rozdiel od anorganických fluoridov (fluorid sodný) vo veľmi krátkom čase ukladá v sklovine, ktorá sa stáva odolnejšia proti kyselinám. Vytvára na povrchu zubov súvislú ochrannú vrstvu a zároveň zásobáreň fluoridov na remineralizáciu zubov. Všetky účinky amínfluoridu potvrdzuje vyše 350 vedeckých klinických štúdií.

zubkovavila

Eva531 mam 17 a strojcek som nemala.

k tej ustnej hygiene, tak umyvam si zuby rano, vecer a vacsinou aj pocas dna po jedle aelbo rped tym ako idem von/... umyvam si ich klasika zubna kefka, potom pouzijem zubnu nit a ustu vodu LISTERINE.

hmm a ta zubna pasta Elmex, dost sa o nej hovori, fakt je taka dobra?

jajka19

nič s tým, ja mám mamu zubárku a ako naschvál mi vyrástol jeden zub bez skloviny, a kedže si ho nechcem dať obrusiť a spraviť korunku dáva mi nanho také géliky a som s nimi spokojná:)

- mira

Zubnú sklovinu ničí kyslé prostredie v ústach a sklony k prekyseľovaniu krvi. Oboje ovplyvníš tak, že vylúčiš kyelinotvorné jedlo a budeš prijímať stravu s dostatkom minerálov.

Eva531

Navstevujes pravidelne dentalnu hygienicku? Ak nie, urob to a riad sa jej radami. Ona ti najlepsie poradi, ako sa mas o svoje zuby starat, pretoze pokial ide o dodrziavanie zubnej hygieny, tak v tomto za posledne roky uroven znacne pokrocila, kazdy clovek ma ine zuby a na kazde zuby plati nieco ine a zovseobecnit je to velmi tazko. Co sa mna tyka, tak zuby si umyvam po kazdom jedle. Ale nie hned po jedle, ale asi tak 20 - 30 minut po jedle. Najskor si usta poriadne vyplachnem, potom pouzijem na zadne zuby medzizubne kefky, znovu poriadne vyplachnem a pouzijem uplne do vsetkych medzizubnych priestorov dentalnu nit, cize si ju davam aj medzi tie zuby, ktore som uz predtym vycistila medzizubnymi kefkami (ide mi to aj napriek tomu, ze mam teraz fixny strojcek, nit sa netrha, naucila som sa s nou zaobchadzat, proste ju tam zasuniem pod trochu inym uhlom, ako som bola zvyknuta, kym som strojcek namala). Potom este raz dokladne vyplachnem a pouzijem jednozvazkovu kefku. Potom znovu dokladne (uz naposledy) vyplachnem vodou a pouzijem pastu a zubnu kefku. Uz nevyplachujem, iba vyplujem, co mam v ustach a pouzijem skrabku na jazyk. Dentalna hygiencika ti odstrani plak a kamen a podla stavu tvojho chrupu ti navrhne, ako casto by si mala na odstranovanie plaku a kamena chodit. Zmeria ti velkost medzizubnych priestorov a na zaklade toho ti odporuci primerane velkosti medzizubnych kefiek. Poradi ti, ake zubne pasty a ake zubne kefky budu prave pre teba najvhodnejsie a vysvetli, preco. Vylucne len a len domacou hygienou sa urcite miesta na zuboch vycistit nedaju, profesionalne cistenie zubov je preto velmi dolezite. Zabranuje aj vzniku paradentozy. Dalsia rada, ktoru ti mozem dat, je ta, ze okrem dentalnej hygienicky by bolo dobre, keby si navstivila aj viacerych zubarov a vypocula si aj nazory viac, ako len jedneho zubara. Preco? Jednoducho preto, lebo moze sa stat, a pravdepodobne sa aj state, ze kazdy zubar ti povie nieco ine. Jeden povie pravdu, druhy polopravdu, treti ta uplne oklame a skutocnu pricinu tvojich problemov pred tebou zataji a potom uz bude len na tebe, aby si sa rozhodla, ktoremu z nich mas verit. Najlepsie bude navstivit takeho zubara, ktory ti v ramci prehliadky urobi rontgenove vysetrenie, takzvany Bitewing, ktory sluzi na odhalenie skrytych medzizubnych kazov, ktore sa nedaju volnym okom vidiet, a teda zubari, ktori Bitewing v ramci prehliadky nerobia, bud taketo kazy neodhalia vobec, alebo ich odhalia az prilis neskoro, cize vtedy, ked uz sa stanu volnym okom viditelnymi, co znamena, ze su uz prilis hlboke. No lepsie je podchytit a opravit ich uz v pociatocnom stadiu. Ja som do 16-tich rokov nemala ani jednu plombu, ani jeden kaz, ani jeden citlivy zub, ale v 19-tich rokoch som uz mala 11 hlboko zaplombovanych zubov a uplne vsetky zuby v medzizubnych priestoroch a hlboko vo vnutri v zuboch citlive na studene a na horuce. Zuby mi znicil strojcek na noc, ktoreho ulohou bolo vytvorit doslova z nicoho miesto pre 8 zubov. Pre vsetky styri trojky a pre vsetky styri osmicky. Skolska zubarka mi nadavala za hygienu velmi zvlastnym sposobom. Tvrdila, ze tie zuby sice vyzeraju byt pekne, ciste, umyte a zdanlivo sa to javi, ze sa o ne aj staram, ale keby som sa vraj o ne starala, tak by som taketo hlboke kazy v medzizubnych priestoroch urcite nemala. Tesila sa, ze moze na mne zarobit a so skutocnou pricinou mojich problemov ma neoboznamila a ani to nemala v umysle. No po vyhodeni strojceka do kosa som 4 roky nemala na zuboch ziaden volnym okom viditelny problem. Strojcek som vyhodlia v 19-tich rokoch a krive zuby ako upir mi zostali az do 30-tich, kedy som sa rozhodla pre dalsi strojcek, tentokrat uz pre fixny a moja terajsia celustna ortopedicka sa snazi napravit chyby po tej predchadzajucej a ja sama vidim, ze tentokrat sa uz veci riesia spravnym sposobom, tak, ako sa riesit maju. Ak ti nahodou nici zuby strojcek (bodaj by to bolo cokolvek ine), tak ti ani Elmex gel nepomoze. Posielam link na jednu temu, kde podrobne pisem o mojich problemoch so zubami, prispevok bol napisany 6. 6. 11 o 15:14: www.zdravie.sk

zuzi74

Kolegyna ma zubnu sklovinu poskodenu zo strojceka na zuby. Predpokladam, ze zubar ti musel dat nejaku radu ako si ju chranit, ale tiez som pocula ze pasta Elmex je dobra. Co sa tyka zubnych kazov, cistis si aj medzizubny priestor? Umyvat si zuby nie je este kompletna ustna hygiena.

Eva531

zubkovavila - Kolko mas rokov? Nemas alebo nemala si v nedavnej minulosti strojcek na zuby, obzvlast taky, ktory sa dava na noc? Lebo aj s tym by to mohlo suvisiet, lepsie povedane s celustnoortopedickou liecbou realizovanou zastaralymi metodami, co je, pokial ide o urovne slovenskeho zdravotnictva, velmi casto sa vyskytujuci jav. Medzi dalsie priciny zvysenej kazivosti zubov patria niektore alergie, cukrovka, tehotenstvo, choroby suvisiace so stitnou zlazou, diety, anorexia, bulimia, zanedbana alebo nespravna hygiena.