Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Úzkosť

myself

Ahojte, dakujem za rady - velmi ma prekvapila promptnost s akou ste zareagovali.
Jasne ono to zrejme bude o tom podvedomi, len s tym neviem nejko ucinne zatocit. Ked to porovnavam napr s bliziacim sa atakom, kde to treba poriadne predychat a zamestnat mysel niecom pozitivnym, tak tuto to nefunguje.
Ano chodim na KBT (teda dufam, ze je to skratka pre kognitivno-behavioralnu terapiu :)) aj na tieto vyciny je fakt neucinna.
Rena23, ako je to s tou dynamickou terapiou ? Priznam sa, s tym som sa este nestretol a vobec neviem ako to ma fungovat. Da sa to nejako svojpomocne precvicit, alebo treba konzultovat s terapeutom. Ja som este rozmyslal, ci by nepomohla napr joga alebo Pilates a podobne discipliny - no zatial som sa k tomu nedokopal, takze o tom zatial iba akoze zvazujem :)
Mne sa s atakmi, klop klop taktiez uspesne dari bojovat a ked sa uz na mna nieco dostavi tak je to iba v suvislosti s tymito somatickymi prejavmi, takze to musim co najskor eliminovat, aby dobre bolo :)

rena23

Myself, Misiak ma pravdu, aj mne prve napadlo, ze je to o podvedomi, ale to znamena, ze este zostali nejake potlacene emocie neodhalene - treba objavit a "prezit", aby uz nerobili sarapatu ;-) s Tvojimi nervami. Mne sa uzkosti zacali tiez neurologickymi priznakmi, aj ked uplne ineho druhu (trpnutie, mravcenie, bolesti svalov...), ale princip je rovnaky, takze to poznam. Na aku terapiu chodis? Ak na KBT nemusi Ti pomoct s tymito somatickymi priznakmi, ja mam velmi dobru skusenost s dynamickou terapiou - aj ked zacnu somatizacie, viem, ze sa v prvom rade mam snazit odhalit, co som sa zase snazila potlacit, lebo som sa to bala "prezit" - vzdy to pomoze, dokonca (klop-klop) sa mi zatial celkom slusne dari odrazat prichadzajuce ataky... :-)

P.S.- Aj mne terapeutka, ked bolo najhorsie, "zakazala" forum a urobila velmi dobre - presne pre to, co si napisal Ty! :-) Az v poslednej dobe som sa sem mohla vratit a uz to zvladam bez problemov: :-)

myself

Zdravim vas.
doposial som sa podobnym foram uspesne vyhybal, tak ako mi to odporucala moja terapeutka a musim povedat, ze to zrejme ma svoj vyznam, nakolko nie kazdy clovek s poruchou uzkoski, respektivne panickou poruchou je schopny absorbovat tak siroku paletu informacii a ako to uz byva pravidlom, 10 pozitivnych informacie je v tieni jednej negativnej, ktora je spostacom dalsich serii problemv. No musim povedat, ze po takmer dvojrocnom boji sa mi za pommoci mojej terapeutky podarilo ako tak vymanit z nadvlady uzkosti a uzkostnych myslienok a uz treti mesiac neberiem ziadne lieky - takze konecne si mozem dopriat aj viac ako 5 piv :) Avsak, aby to zasa nebolo az take velmi idealne, stale ma trapia neprijemne prejavy vegetativneho nervstva - hlavne nekonfort v oblasti zaludka a s tym spojene traviacie tazkosti. Vegetativne, inymi slovami autonomne nerstvo, sa skutocne sprava autonomme a nechce so mnou spolupracovat pri prijme potravy. Stava sa, ze i napriek tomu ze som hladny jak vlk, posadim sa za tanier a zrazu to akosi nejde. Najem sa sice v pohode ale potom to pride. Neskutocna tazoba na zaludku, a malatnost, tocenie hlavy a celkova slabost. Niekedy sa to spusta uz pri samotnom prijme potravy, toci sa mi hlava, som slaby ale hladny, takze chut do jedla musi byt uspokujena.
Aj napriek tomu, ze som si bol na 100% isty, ze ide o vycinannie vegetativneho nervoveho systemu podujal som sa na gastro vysetrenie (hadica do zaludka a pod), ktore bolo samozrejme negativne. Teraz to riesim tak, ze pred hlavnym jedlo si vzdy supnem pankreolan na podporu travenia a je to celkom ok, az na tu malatnost a neznesitelnu unavu 1-2 hod po obede.
Priciny tejto disfunkcie su mi jasne a velmi rad by som sa vyhol dalsej liecbe nejakymi antidepresivami a pod, preto by som vas chcel poprosit o radu, ci nahodou nemate skusenosti s podobnymi tazkostami a ako sa ich da zbavit.
Dakujem vopred za vase cenne rady

myself

Zdravim vas.
doposial som sa podobnym foram uspesne vyhybal, tak ako mi to odporucala moja terapeutka a musim povedat, ze to zrejme ma svoj vyznam, nakolko nie kazdy clovek s poruchou uzkoski, respektivne panickou poruchou je schopny absorbovat tak siroku paletu informacii a ako to uz byva pravidlom, 10 pozitivnych informacie je v tieni jednej negativnej, ktora je spostacom dalsich serii problemv. No musim povedat, ze po takmer dvojrocnom boji sa mi za pommoci mojej terapeutky podarilo ako tak vymanit z nadvlady uzkosti a uzkostnych myslienok a uz treti mesiac neberiem ziadne lieky - takze konecne si mozem dopriat aj viac ako 5 piv :) Avsak, aby to zasa nebolo az take velmi idealne, stale ma trapia neprijemne prejavy vegetativneho nervstva - hlavne nekonfort v oblasti zaludka a s tym spojene traviacie tazkosti. Vegetativne, inymi slovami autonomne nerstvo, sa skutocne sprava autonomme a nechce so mnou spolupracovat pri prijme potravy. Stava sa, ze i napriek tomu ze som hladny jak vlk, posadim sa za tanier a zrazu to akosi nejde. Najem sa sice v pohode ale potom to pride. Neskutocna tazoba na zaludku, a malatnost, tocenie hlavy a celkova slabost. Niekedy sa to spusta uz pri samotnom prijme potravy, toci sa mi hlava, som slaby ale hladny, takze chut do jedla musi byt uspokujena.
Aj napriek tomu, ze som si bol na 100% isty, ze ide o vycinannie vegetativneho nervoveho systemu podujal som sa na gastro vysetrenie (hadica do zaludka a pod), ktore bolo samozrejme negativne. Teraz to riesim tak, ze pred hlavnym jedlo si vzdy supnem pankreolan na podporu travenia a je to celkom ok, az na tu malatnost a neznesitelnu unavu 1-2 hod po obede.
Priciny tejto disfunkcie su mi jasne a velmi rad by som sa vyhol dalsej liecbe nejakymi antidepresivami a pod, preto by som vas chcel poprosit o radu, ci nahodou nemate skusenosti s podobnymi tazkostami a ako sa ich da zbavit.
Dakujem vopred za vase cenne rady

tatiana26

CHARLIE89 úzkosť je veľmi široký pojem a má mnoho tvárí...ktovie, či sú všetky už aj podchytené a popísané v knižkách :-) takže ak máš niečo ty, neznamená to, že my to máme rovnako, ale v tej pointe to máme veľmi podobné...hlavne sme si na začiatku VŠETCI mysleli, že sme sa zbláznili alebo sa ideme zblázniť alebo umierame. Skutočne všetci. Schizofréniu som riešila aj ja. Ale tú nemáš, lebo človek s vážnou duševnou poruchou ju nevie odlíšiť od normy, v tom je koreň tej choroby. Ty si normálne človek trpiaci úzkosťou a panickým správaním a čím viac budeš pozorovať tie veci, ktoré ti robia problémy - sledovať si myšlienky a neviem čo - tým väčší priestor im dáš, až ťa pohltia... takže sa prosím ťa upokoj, nič vážne ani život ohrozujúce ti nie je, len máme takpovediac pošahané hlavičky :o)A ja sa tiež rozprávam sama so sebou, nielen v myšlienkach, ale aj nahlas niekedy - hlavne, keď mi je fest zle :o)

charlie89

este som sa chcel spytat je aj normalne ked sa mi niekedy v myslienkach spontane objavuju vety slova otazky?? je to vsetko v tej uzkosti?

lubikos

Charlie...to som aj ja mal pred uzkostou...ties som cvicil v posilke venoval sa sportom strasne vela aktivit som mal...lenze musel som ubrat ...ja som mal strasne busenie srdca, nemohol som spavat a niekedy enrgie som mal az privela...ale sport ma viac stresoval ked som prisiel z treningu....pozor pisem o sebe...
Takze rozhodol som sa ze ok sport je fajn ale musim sa ukludnit zmiernit tempo..nepresilovat sa a jednoducho najst si cas na odpocinok...kedze pri posilnovani dochadzalo k zvyseniu tepu mne to osobne nerobilo dobre...takze som ubral na tom...teraz posilujem ako predtym...tanec robim, hram basketbal a volejbal,,,chodim behat....atd...proste vsetko je ako bolo p[red tym ale nechal som svojmu telu oddych aj teraz ked citim ze som unaveny myslim psychicky ...idem si lahnut, precitam si knihu...kniha by mala byt oddychovka nie dajaka drama ... proste smiesny roma...len aby som unavil oci priviedol do tela klud a prisiel na ine myslienky...a snazim si zdriemnut...proste telo potrebuje oddych...
U mna sa prejavila v depresive vasen vo fotografovani...takze fotenie je moja velka zaluba...fotim a relaxujem ak mam tazke dni...
Skus si najst nieco co ta uvolni, kde nemusis namahat tvoj unaveny mozog....TV zapni si ale tiez davaj bacha akonahle nejake vysetrovacky vrazdy,ine psycho filmy prepinaj...toto nie je to co momentalne potrebujes..pust si dokumentarne filmy o pririode atd....Jednoducho sam si najdi svoje veci co tebe vyhovuje pricom sa najviac citis uvolneny a odpocinuty...

charlie89

dakujem ti pekne za rady...no vies ale ono ja praveze robim sportujem vela naozaj vela robim fitness a este k tomu jogu chodim behavat ale nerobi mi to ziadnu radost...ale v minulosti mi to radost robilo myslis ze by som aj tak mal dalej robit sport aj ked ma momentalne nebavi ?

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Úzkosť - Fórum - ZDRAVIE.sk