Hormonálna antikoncepcia - áno či nie?

Príspevok v téme: Hormonálna antikoncepcia - áno či nie?
darleenka

Prosím vás o radu, vzhľadom na to, že sa vôbec nedokážem rozhodnúť a tak hľadám názory z každej možnej strany. Od júna minulého roku užívam HAK, nepotrebovala som ju, menštruáciu som mala v poriadku, ale začala som ju užívať kvôli pohlavnému styku s priateľom, aby som si bola istejšia (keďže obidvom mám to vyhovuje bez kondómu). Ale keďže sa snažím prechádzať na zdravší životný štýl, prírodnú liečbu a všetko okolo toho, začala som si uvedomovať, že sa mi takáto umelá ochrana pred otehotnením veľmi nepozdáva, príde mi to pre moje telo neprirodzené a chcela by som ich prestať užívať ešte teraz. Ale som v tom veľmi nerozhodná:
1. na jednej strane vidím ženy, ktorým HAK viac ublížili ako pomohli, po ich vysadení museli brať na spustenie menštruácie rôzne lieky, mali ťažkosti
2. na druhej strane nechcem otehotnieť, nechcem sa stresovať z tehotenstva, som ešte veľmi mladá na to, aby som mala byť matkou(19násť)

Obidve strany majú svoje plusy i mínusy. keď antikoncepciu beriem, cítim sa nepríjemne, hoci nemám z nej žiadne vedľajšie účinky. keď sa pevne rozhodnem prestať, postihne ma hrôza z predstavy, že by som mala otehotnieť. Aké sú vaše názory a skúsenosti s HAK? Vedeli by ste mi poradiť?

Misickaa4

Ahoj, ja by som ti poradila určite HAK vysadiť..
Nevieš si ani predstaviť, čo to robí s telom. Mám skúsenosti a veľmi zlé.Užívala som ju 3 roky a už sú to 2 roky po vysadení a ja sa stále dávam dokopy.
A tie pozitívne účinky čo akože HAK spôsobuje to sú blbosti ale úplné...Seriózny lekár by ti o tom vedel povedať.Určite ale nie ten,ktorý ti ju predpisuje...Ten ťa bude klamať.Ver mi.
Chápem ťa úplne, že sa bojíš toho tehotenstva, poznám to, ale s priateľom sme si proste museli nájsť spôsob ako to robiť aj bez nej a aby to bolo príjemné a bezpečné tiež.Neboj sa, určite si nájdete nejaký spôsob, kt. bude vyhovovať obom.
To je moja rada,dúfam, že som ti aspoň trošku pomohla pri rozhodovaní.

dana660xz

ja som brala HAK cca 6 rokov, bola tam nejak 2rocna pauza. teda brala som ju od 17 do 20tky a potom od 22 do 25.
na jednej starne je uplne super, ziadne stresy s otehotnenim, partnerovi sa to tiez viac paci, mne tiez, ale na druhej strane to za to az tak nestoji. vysadila som ju pred asi pol rokom, a ako skoro 26 rocna koza mam problemy s pletou (co som doteraz nikdy nemala) pribrala som. ci to za to stoji alebo nie, neviem. mne to asi za to stalo, teraz uz nie.

a presne ako pise RNG -svetom hybu peniaze. hak je nenormalny biznis, takze idem dneska kupit pharmatex, nech mam srdce na mieste kazdy mesiac :)

doubledog

moja zena dlhe roky brala HAK a ja som bol rad, ved je to velmi pohodlne, pre mladeho nezodpovedneho cloveka idealne a nie prilis drahe.

akurat potom prislo vytriezvenie a nasledky tohto uzivania musela riesit niekolko rokov. a tiez to nebolo zadarmo.

Zita2501

Držím ti palce nech máš všetko v poriadku a bohužiaľ musím súhlasiť s RNG. Verím, že dieťa mať ešte nebudeš len sa tým treba trocha zaoberať. Teraz trocha mimo tvojho problému a tým, že sa k sexu bude pristupovať zodpovednejšie je lepšie možno pre našu spoločnosť.Je trocha choré aby sexovali už 13 a 14 ročné dievčatá, možno premrštené myslenie, ale aj s tým ide ruka v ruke myslenie. Rodič namiesto toho aby také dieťa poučil, zoberie ju ku gynekológovi, ved jej niečo predpíšte a budeme všetci spokojní.
Teraz k tebe držím ešte drž sa a pokiaľ máš naozaj takého partnera akého máš tak ti gratulujem a dodávam, že spoločná zodpovednosť nikdy nie je na škodu a len vás zomkne. Have a nice day ;) Zita

RNG

Uz by ste si mali konecne uvedomit, ze terajsi svet bezi na peniazoch a ludia, co vam rasia nie su z Marsu, ale tu na zemi, tj tak isto bezia na peniaze.
Teda pokial nemaju vieru v nieco ine a moralne zasady.
Farmaceuticky priemysel aj lekarsky monopol nema zaujem, aby ste boli zdravi, to by stratili zakaznikov a velke obratry a zisky.
Preto tlacia to, co im donasa maximum ziskov(patentovane chemikalie) a ked pri tom ludia utrpia z bocnych nasledkov, to im len da novych zakaznikov.
Taka je smutna skutocnost a mali by ste pomali vyjst s tej naivity a stavania lekarov na piedestal.
A pravda len nahodne vychadza na povrch, lebo peniaze kupia aj tlac aj televiziu, a lekarky priemysel a farmacie maju plno penazi na to.
V USA tvori medicky priemysel az 17.5% hrubeho narodneho produktu, tj viac, nez polnohospodarstvo, energetika a skolstvo dokopy. A lieky co predavaju obsahuju chemikalie za mozno 1% z ich ceny. Takze hoozne peniaze idu na reklamy, kupovanie lekarov, politikov a celej informatiky. A aj tak im zostavaju vysoke zisky, len pozri na napr poistovne, ktore sidla doslova v palacoch a vlastnia obrovske majetky.Ti teda nemaju ziadny zaujem na zdravych ludoch a lacnych lekarskych sluzbach.

Kysle peny(nonoxynol) ktore posobia spermicidne su dostatocner ucinne, pred vyse 30 rokmi sme ich s polovickou pouzivali., Zdrazi sa v tele len kratko, absorbcia je minimalna, skodlivost prakticky ziadna a nepobabru ani hormonalne hladiny ani nezamorie telo, ako patentovane umele chemicke HAK.
Lenze na to netreba predspisy, su to lacne latky a to veru farmacii nijak nevyhovuje. Takze "meru moci" tlacia HAK, kazdu chvilu "novy" a ovela lepsi, dokonca s reklamou, ze to "zlepsi stav pleti" alebo "odstrani neprijemne menstruacie".
Ale zahravanie sa s prirodou a zamorovanie tela chemikaliami nakoniec drvivej vacsine za roky pouzivania poskodi.Niektorym len "malicko" a niektori na to doplatia poriadne, ako to uviedlo tu uz viacero zien v tejto a inych temach okolo HAK.

darleenka

Áno, už som sa stretla s podobnými názormi a aj skúsenosťami, práve preto som začala nad tým uvažovať - mala som normálny cyklus, tak prečo by som si ho mala takto kaziť a riskovať? Užívať HAK je risk, neužívať v istom spôsobe tiež, treba to viac zodpovednosti a je to menej "pohodlné", ale zrejme to za to stojí. Úžasné je, že mám priateľa, ktorý ma plne podporuje, veľmi mi pomohol pri konečnom rozhodnutí (narozdiel od gynekologičky, ktorá mi po sestričke odkázala, že ju mám prestať brať po vybratí všetkých tabliet a to bolo asi tak všetko:D) :) a taktiež i vaše skúsenosti, díkes...dúfam, že tým rokom užívania som si svoje vaječníky veľmi nerozhádzala a že ma nestihnú podobné ťažkosti ako iné ženy :/ Napríklad moja známa bez HAK ani nedostáva menštruáciu a to tak bolo i predtým, než ju začala brať...takže ju užíva len kvôli tomu

Zita2501

Ahoj rada by som ti poradila správne, lenže čo je správne? Keďže to neviem dávam ti svoju osobnú skúsenosť:
Prvého sexuálneho partnera som si našla v tvojom veku. Na tomto základe som si dala predpísať antikoncepciu. do svojich 22 rokov som vystriedala asi 5 či 6 antikoncepcí keďže mi ani jedna nerobila dobre. Zlaté lekárky ktoré ma mali na starosti mi odporúčali všetko možné za čo mali benefity a ja hlúpa neskúsená som im verila. Výsledok? Už dva roky nemám menštráciu a rok a pol som sa liečila Proverou. Výsledok? Vlasy na polke hlavy, ťažké zápchy z ktorých sa liečim doteraz, niekoľko kíl navyše a strata času nad depresiami. Bol to najhorší rok a pol čo sommohla vo svojom živote zažiť. Teraz sa liečim homeopatikami,či mi to pomlže neviem ale jedno viem určite už nikto do mna žiadnu chémiu NIKDY nedostane. Chcem len dodať že nidky som predtým nemala menštračné problém, menštruácia chodila ako hodinky takže dúfam že aj napriek tomuto sa to napraví aja budem mať môcť deti, inak ďakujem všetkým podobným lekárom a farmaceutickému priemyslu. Inak teraz som čítala zakázali YAZ a pár dalších antikoncepcií, že vo veľkom sposôbujú trombózu vdaka niektorým látkam..Zhodnoť si to. Ja svojej dcére poradím jedno. Spi s tým s kým naozaj chceš. Ten niekto si bude dávať pozor a navyše použije kondóm s ktorým budeš aj inak chránená. Tabletky rozhodne nie a je mi do plaču ked to chcú v niektorých štátoch dávať aj 13 dievčatám. Haloo (jedna pravda je že doba ide vpred a je to odpodstatnene ale to je na sexulanej vychove- jedno ide s druhym)Pozdravujem rozhodni sa pre seba a pre svoje dzravie nie pre iných.