preskolenie v dospelosti

Príspevok v téme: preskolenie v dospelosti
spast

dobry den,mam vazny problem. pred nedavnom som mala nehodu na motorke a vazne som si zranila pravu ruku,doktor povedal,ze uz nikdy nebude taka sposobila ako pred tym(to znamena ze uz nebudem s nou schopna vykonavat bezne cinnosti ako pisanie,krajanie,strihanie,jedenie atd)...docitala som sa na intrnete o preskoleni na nedominantnu ruku,ale uvadza sa tam iba u deti a z lavej na pravu ruku,a udajne to ma aj negativne psychicke nasledky. ja mam uz 21 rokov a neviem ci je take preskolenie u mna este mozne a este k tomu z pravej ruky na lavu. viete mi prosim niekto poradit???

spast

dakujem,urcite dam vediet ako sa mi dari,skusim aj zajst za psychologom ako mi poradila znaleccc,tak dufam ze to zvladnem aj ked je to hrozne tazke:((

karolza

ahoj spast
takto to vidím ja : držím ti palce aby ti rehabilitáciou dali čo najviac do poriadku tvoju pravú ruku,zároveň ti držím palce až sa naučíš používať ľavú ruku.
drž sa a daj vedieť ako napreduješ
pozdravuje ťa karol

spast

ahoj karolza
bohuzial je to zranenie velmi vazne,ta ruka bola uplne rozmliazdena rozlamana, dokonca mi hrozila amputacia.mozem byt rada ze mi ju vobec ako-tak dali dokopy ale uz nikdy nebude taka pohybliva aby som s nou mohla vykonavat narocnejsie cinnosti,sotva v nej nieco udrzim:(chodim sice na rehabilitacie ale o moc lepsie to vraj nebude nikdy:(( takze ak nechcem skoncit na invalidnom dochodku,musim preskolit na lavu:(

karolza

ahoj spast
lekár ti povedal že ruka už nebude taká spôsobilá ako predtým?????
ako píšeš si na maródke ešte minimálne dva mesiace a potom sa uvidí.je to poranenie až také vážne???je fakt potreba preškoliť sa na ľavú ruku???
takže viac otázok,ako nejaká rada
takže všetko chce svoj čas
s pozdravom karol

spast

znaleccc
to myslis ze psycholovia riesia taketo veci? si si tym ista? lebo nechcem sa tam strapnit,nemam ziadnu psychicku poruchu ani nic podobne:(( iba som zufala z tejto situacie:((

znaleccc

pre spast: studujem psychologiu a robila som socku na tu temu,tak som vela o tom citala hlavne zahranicnu literaturu,pretoze slovenske knihy o tejto problematike sa vyskituju len zriedka,takze ti zial nemozem doporucit ziadnu knihu ale mozem ti poradit,skus navstivit psychologa ten ti povie viac.

pre karolza: tie nasledky sa nemusia prejavit hned pocas preskolovania, v mnohych pripadoch sa dostavia az po niekolkych rokoch a ak si hned po uzdraveni znova zacal pouzivat pravu ruku,tak tie problemy sa nemuseli prejavit vobec,pretoze pri spätnom preskoleni na dominantnu ruku tieto tazkosti uplne vymiznu.

spast

karolza
a co pisanie? ako si sa to naucil s lavou?? a za ako dlho? to mi robi najvacsie problemy,ani podpisat sa riadne nedokazem:( pripadam si ako invalid:/ rodicia uz sice o mna starost nemaju,byvam sama ale sebestacna sa momenalne necitim:( teraz som vlastne na marodke este 2 mesiace a potom sa uvidi co dalej...

karolza

pre spast:mne sa ruku podarilo zlomiť hneď na druhý deň po získaní vyučného listu,takže som bol mladý,takže keď som nechcel aby rodičia mali ešte starosť aj o mňa-teda robiť to čo bola zvyknutá robiť moja pravá ruka,jedenie,pitie a ostatné veci-dosť rýchlo som sa naučil aspoň to najdôležitejšie,držať lyžicu,odkrojiť si chleba a podobné veci,niečo trvalo dni,niečo týždne však sádru som mel vtedy skoro tri mesiace a nejaké mesiace ma dávali ,,dokopy,, na rehabilitáciach,teraz mi nerobí problém ostrihať si nožničkami nechty na pravej ruke

pre :znaleccc
ja som vtedy neriešil problém mozgu,ani som asi o tom nevedel že mozog takto funguje a že by som mal nejaké problémy to teda sa mi nejako nevybavuje,ja som potreboval to aby som bol ako tak sebestačný a nezaťažoval rodičov tým že som mal ,,pokazenú,, pravú ruku
s pozdravom karol

znaleccc

mila spast,
nieje to take jednoduche a ani to nepojde rychlo,pretoze pravaci maju ovladanie dominantnej ruky v lavej polke mozgu a lavaci naopak. preskolenie je velmi vazny zasah do mozgu,pretoze nedominantna polka mozgu musi prevziat ,,vedenie,, a potom vznikaju u deti primarne a u dospelych sekundarne dosledky.(mozu byt fyzicke i psychicke napr.bolesti hlavy,problemy s motorikou,nervozita,poruchy spanku,komplexy menejcennosti,depresia atd...)proces preskolenia trva okolo pol roka az rok. nechcem ta strasit ale chem aby si vedela,na com si. drzim ti palce a zelam vela stastia.