Kto uziva paretin?

Príspevok v téme: Kto uziva paretin?
vasenka

Mam noveho priatela, pozname sa necele 3 mesiace. Pred vyse pol rokom mal panicky zachvat a odvtedy uziva liek Paretin. Najskor ho mal uzivat pol roka, ale ked zacal vysadzat nedavno, tak sa necitil dobre a lekar mu ho predpisal na dalsi rok.
Ked som este nevedela, ze tieto lieky uziva, tak sa stalo parkrat, ze sme si vypili pri nejakej prilezitosti, ja som "vinova", ale on si dal aj par poharikov "tvrdeho". Ked som to uz vedela, tak som bola zhrozena, ze berie lieky a pije alkohol. Vtedy mi slubil, ze tvrde uz pit nebude. To aj dodrzal, ale sem-tam pivecko alebo vino si neodpusti. Teraz je leto - teplo a on hovori, ze k tomu jednoducho jedno chladene patri. Kazdy den sa zastavi cestou z prace niekde a da si pivo, alebo ho ma doma. Ja mam z toho hrozu a hnevam sa kvoli tomu, lebo pre mna jednoducho kombinacia alkohol+lieky ( a zvlast antidepresiva) predstavuje tabu. On ma "ukludnuje", ze je mu dobre, ze je ok a ze to jedno pivo mu nemoze uskodit.
Kto beriete Paretin, ako je to u vas?

polievocka

Lieky s obsahom paroxetinu, fluoxetinu, citalopramu a sertralinu (vsetko SSRI) moze indikovat a predpisovat hociktory lekar, aj prakticky.

Matej2000

pre Lenka 1221

Takze si na tom ako ja. No musim povedat, ze mne velmi dobre robi sport (kedze sa pri nom uvolnuju endorfiny) a ten ma drzi po kope a myslim, ze vdaka tomu som vydrzal byt tych 9 rokov na jednej 20 mg tabletke aj ked samozrejme boli obdobia ked som docasne zvysil na 30 az 40 mg.

Inak neviem o tom, ze by Paretin mohol predpisovat obvodny lekar, je to antidepresivum SSRI a tie predpisuju psychiatri.

Cize nemozem povedat, ze prestali ucinkovat,skor si regulujem davku, ked je horsie sam si automaticky zvysim na 30 mg a naopak.

Inak teraz beriem jednu kuru alternativnej liecby a to je dovod preco sa mi zhorsil stav. Momentalne sa zase citim relativne OK aj ked tieto skore vecery su neprijemne.

lenka1221

matej2000
seroxat som uzivala asi 6 mesiacov a k tomu este spitomin 3krat denne, ale zabralo to, co som velmi rada, mala som tazku depresiu...

lenka1221

pre matej2000
paretin zacal vyrazne ucinkovat po 7 mesiacoch,a chcela som vyskusant nieco lacnejsie ako seroxat, inak AD uzivam asi 9 rokov, ale po nejakom case mi neucinkuju... tebe po akom case uz neucinkovali lieky?

Matej2000

Ahoj lenka1221,

ja uzivam seroxat uz 9 rokov a velmi mi pomohol. Mal som obdobia, ze som sa necitil uplne OK napr. v trvani jedneho tyzdna, ale vzdy sa vsetko vratilo do prijemneho/normalneho stavu.

Teraz za posledne 2 mesiace nie som OK, akoby prestal ucinkovat. Za tych 9 rokov velmi dobre poznam ked mi liek nezabera a napadlo mi, ze skusim ine generikum od inej firmy a prijemne ma prekvapilo, ze ti zabral Paretin a pritom aj Paretim aj Seroxat obsahuju tu istu ucinnu latku - paroxetine.

Chcem sa ta opytat, ze ako dlho si brala Seroxat a ked si potom presla na Paretin ako dlho trvalo kym zabral.

Dakujem vopred

lenka1221

uzivala som seroxat dlhu dobu, teraz paretin,pretoze som mala uzkostne a despresivne stavy...paretin uzivam rok a pomohol mi. som v celku v dobrom stave, depky a uzkost pominuli... alkohol nepijem ak tak raz za 2-3 mesiace 2dcl cerveneho vina...zatial som nezaznamenala ze by mi to uskodilo