Dávka v hmotnej núdzi pre študenta

Príspevok v téme: Dávka v hmotnej núdzi pre študenta
geller

Dobrý deň,
nebývam s rodičmi, bývam v dome so starou mamou pričom vlastním polovicu domu. Študujem na VŠ (denné štúdium, takže nepracujem), otec sa mi štúdium snaží financovať, ale vôbec mi to nestačí, pretože má dosť slabý plat. Mama je nezamestnaná a nemá nárok ani na žiadne dávky. Rozvrh v škole a potom aj množstvo učenia a príprav do školy mi fakt nenecháva voľnú chvíľu na nejaké brigády, možno občas, ale bohužiaľ jesť a platiť dopravu a ubytovanie treba pravidelne, nie len občas.. Dostávala som sociálne štipendium, ale po nejakých zmenách od našej úžasnej vlády sa s ním už môžem rozlúčiť..vzhľadom na otcov plat naň nemám nárok, som v takej blbej situácii- nevychádza mi štipendium ale ani peniaze na štúdium. Mohla by som dostávať dávku v hmotnej núdzi, prípadne aj príspevok na bývanie? Ďakujem

winki

Vsak o to ide...rodičia sú povinní živiť ťa do 25 či 26 ak si sa osamostatnila a mas na paperi iné miesto bývania ako rodicia, tak máš nárok na sociálne ale iba v tom prípade ak si aj niečo malo zarobíš, lebo nehnevaj sa ale nikto ti nedá prachy ked vlastne žiješ z ničoho. Sociálne je na to ze bud nemajú rodicia dost penazi alebo žiješ sama a nikto ta nepodporuje
A z úradu ak si na dennom nemáš nárok na nič, pokiaľ máš rodičou.

ewelin28

ako nie som si istá, ale na dávku v hmotnej núdzi máš nárok až od 25 rokov, dovtedy sú povinný ťa živiť tvoji rodičia...jedine že prejdeš na externé štúdium ak sa to dá teda, alebo potom neviem - cez leto makať od nevidím do nevidím, aby si mohol potom študovať a keď tvoj otec má malý príjem a mama žiaden, určite nebudeš mať nárok na štipko????

geller

ved nemám žiadne príjmy preboha :( tak ja už neviem ako mám fungovať..ako prežiť..otec mi prispieva, snaží sa, ale nie je to dosť, dá mi čo vie, nemá dosť ani on s mamou a ani ja..

winki

Dávky v hmotnej a príspevok by dostala v prípade externého štúdia a v prípade, že jej príjimy nedosahujú životné minimum.
Na dennom štúdiu ide o to, že musí dokázať, že jej rodičia jej neprispievajú teda, že žije mimo nich a niečo si zarába aby mala z čoho platiť základné veci. Potom dostane sociálne štipko.

0vecka

nezda s ami to... lebo ak vlastnis polovicu domu tak davky nedostanes... v podstate by si mala predat baraka a zit z toho...

winki

Na dennom štúdiu NIE.

Máš trvalý pobyt inde ako rodičia? Máš nejaký vlastný príjem? aspoň brigádu počas leta? Ak nie tak ani sociálne nedostaneš.