Moja dcérka a jej prehnaná starostlivosť o všetko

Príspevok v téme: Moja dcérka a jej prehnaná starostlivosť o všetko
Katuška.....

Dobrý deň prajem.

Moja dcérka, má veľmi, no nie že čudné ale nasledovné správanie...
...takže po prvé sa mi zdá, že až prehnano zdravo je, všetko si váži, a napríklad na raňajky zje cereálie s acidkom+jogurt a ovocie a je aj desiate a olovranty, to vždy väčšinou jogurt s vločkami, ovocie, zeleninu, ryby...na obed ryžu so zeleninou, potom na olovrant, no buď ovocie, jogurt a tak, a na večeru je už len zeleninové šalátiky a tak...neviem, žiadna sladkosť, nič....no, zvláštne...potom hygiena samozrejme, skoro každý deň sprcha, umývanie jasnačka 2x za deň, zuby a všetko tiež, vlasy-česanie a tak...ďalej sa mi nepozdáva to cvičenie. Hodinu tvrdého tréningu a tvrdej driny KAŽDÝ DEŇ !!! , potom ZVIERATKÁ!!! každú mačku, psa všetko si nechá, vylieči, a tak podobne...mali sme // stále máme / / najprv len jedného, ryšavého kocúrika, potom pred rokom k ná mprišla banda mačiatok, jasné, že sú u nás, teraz zase nové mačiatka, jasné že sú u nás, a total je to asi takto nejako približne: vnútri: škrečok, rybička+krmivá, vonku mačičky a kocúrkovia...raz sa nám stratil , a ona ho hľadala, až kým ho nenašla..všetci sme si mysleli, že je mŕtvy, ale ona ho našla...neviem, čo by sa stalo, keby ho nenašla, alebo keby že - nedaj bože zomrie..má 4 roky.. a nie je to lacná záležitosť, no ona radšej povie, že to a to si nekúpi v obchode, začne si šetriť a podobne, no teda, šetrí vážne dlho a tá suma teda stojí aj za to... :D každému pomáha, starým ľuďom s nákupmi, nie je to až bezchybné správanie?? nepríde nejaký skrat?? veď deti v puberte, by sa predsa mali aj hrať a podobne..žiadne nezdravé jedlo nedá do pusy, naozaj aj o tie zvieratá sa stará, zhána zvieratká pre toho, kto to chce, s chorými, -(- -(keď aj pouličnými zvieratami)- chodí k veterinárovi vtedy, keď to potrebujú, niektoré putuju po vyliečení do útulku a podobne... ja sa jej pýtam, že či to niekto nehľadá, a ona však, vytlačila som letáčiky a rozvešala, už je to 2 mesiace a nikto sa na to neozval,tak asi nemajú záujem..prosím, poraďte mi! je takéto správanie "normámlne"?? Lebo ona naozaj na PC je maximálne tak polhodinku denne, aj to len na mackysos.sk a neviem čo tam radí, mailuje , pomáha...samozrejme, že profil na fb má, ale nechodí tam casto..
telka?? také neexistuje ! keď tak, tak len večer hodinku, aj to sa obetuje len pre rodinu, ak je nejaký film rodinný, tak to spolu pozeráme, lebo ona hovorí, že sa dozvedela, že hodina pred telkou skracuje život o polhodinu, tak to zbytočne nekuká, niekedy pri tom ešte cvičí aj pravidelné večerné cvičenie - jogu, potom ráno..... potom číta!! ľahne si a prečíta za deň aj celú knihu, minimálne polhodinu denne číta... takže takto to nejako približne je...prosím , poraďte mi, je takéto správanie ,,normálne"?? Ďakujem Vám za každú užitočnú aj neužitočnú radu... :-);-)

Katuška.....

No, šport a umenie stíha následovne-
Keď bola druháčka, pýtali sme sa jej aké by chcela mať koníčky a krúžky. Jedno dievča pri nás chodilo na klavír, to dievča však vydržalo chodiť len pár rokov. Tak sme ju zapísali na klavír, lebo mala o to veľký záujem. K tomu patrí aj teória, po dvoch rokoch začala chodiť aj na spev, potom aj na dramatický a tanečný. Tanečný zo zdravotných dôvodov nechala tak, a po roku začala zase, keď sa vyliečila. A športové aktivity robí buď sama, doma cvičí-alebo behá, s kamarátmi sa chodí bicyklovať a podobne, chodievame aj na rodinné túry, a v škole chodí na veľa krúžkov, len je to ťažké dať do súladu krúžky na základnej škole, podľa rozvrhu aj na umeleckej škole...Ale vždy to nejako vyjde. Nechodí na obedy do školskej jedálne, na koľko to nestíha, najmä v utorky chodila rovno zo školy na hudobnú. Takže si brávala obed do školy, a zjedla ho cestou po aute, väčšinou musela mať len nejaké zeleninové sendviče, jogurt a podobne, keďže sa tak strašne drží tej zdravej výživy...No a krúžky na škole, väčšinou rovno po škole - napríklad matematický, publicistický a podobne, sú do tretej. Naozaj je to ťažké dať do súladu, keď sa po príchode zo školy (ak nemá hudobnú školu), stále len učiť (2-3 hodiny), keď príde o jednej zo školy, tak do takej tretej poobede sa učí, potom zase ide na také 2 hodiny cvičiť na klavír, potom trošku menej spev, a rôzne cvičenia na dramatický, prípravu na krúžky, a tak rôzne. Takže, ak chcete vedieť časový postup, je asi takýto:
Ráno, keď sa umyje a naraňajkuje, okolo pol siedmej ráno, ide do školy. Škola jej začína o 7:35 ráno. Najviac má zatiaľ sedem hodín do pol tretej, v piatok, najmenej päť hodín, do dvanástej. Potom, ak má hudobnú tak sa naobeduje aj doma niekedy, a ide sa na hudobnú. Podľa toho, čo má, je tam niekedy do tretej, štvrtej. Vtedy, keď príde sa učí do šiestej, do ôsmej sa po stíha aj hrať trochu, zašportovať si, a aj keď má v škole telesnú, väčšinou už doma veľmi necvičí, len jogurt alebo tak. Medzičasom si stihne upratať izbu, a nacvičiť klavír a spev. Má to naozaj cez školský rok dosť parné, preto jej prázdniny spríjemňujeme rôznymi dovolenkami, výletmi a najmä oddychom. Takže približne takto to nejako je. A tie zvieratká, momentálne máme doma 6 mačiek, z toho 4 mačiatka, 1. škrečka a 1 zlatú rybičku. A naozaj sa o ne vzorne stará, dokonca vypomáha kamarátkam, napríklad venčí psa a podobne. Učiteľky a riaditeľka v škole mi povedali, že cez prestávky sa snaží pomáhať a doučovať deťom, čo to nechápu... :))) ;))) Takže také ja šikovné dieťa doma mám..:)

jaaaaaaaaa

inak zaujimalo by ma ako to vsetko stiha, aj sport, aj umenie, aj citanie, aj zvieratka, aj stravu si kontrolovat. musi to mat perfektne naplanovane. bud bude super manazerka, alebo sa zacne neskor prepinat, ako to tu bolo spomenute na vyske, ako to niekedy zvyknu perfekcionisti. nie je aj hyperaktivna? asi neobsedi na zadku:) telka je nanic, to ma uplnu pravdu. hygiena kazdy den je uplne normalna vec. zdrava strava je zaklad, inak ako to vyzera u vas v kuchyni? mozno varite menej zdrave jedla a tomu sa chce ona vyhnut. rozhodne je to velmi rozumne a sikovne dievca, s dobrym srdcom (zvieratka). davajte jej najavo vela lasky. to je velmi dolezite. a nezhadzujte ju za stravovanie, nekritizujte ju za spravne veci.

Katuška.....

Nevadí mi nič, len som si myslela, že je to prehnané, lebo akosi pozorujem jej rovesníkov, a tí jedia sladkosti, pizzu...Viem, že by som mala byť rada, že ona to nemusí, (aj som), len mi to prišlo divné....Ďakujem.

Sejla

Katuška, podľa mňa vaša dcéra je úplne normálna. že je teraz posadnutá zdravou stravou, tak to môže byť prechodné, veď má len 12, ak nie, môžete byť len rada. To, že má toľko zvieratiek je len preto, že jej to dovolíte, deti v tomto veku milujú zvery. Hygiena normálna, ešte má malé plus, že si sama privyrába a má zmysel pre zodpovednosť a nie je rozmaznaná aj napriek tomu, že je jedináčik. Nechápem, čo vám vadí?

RNG

Mat cit pre zvieratka je velmi pekne, ale zdielat s nimi svoj uzky uzavrety zivotny priestor moze byt nebezpecne, najma pre rozne zoonoticke nakazy, tj nakazy zo zvierat.
Tieto maju rozne bakterie, virusy, parazity a ine, ktore im nemusia dokonca ani skodit, ale nam ano. Takze pozor na to.

Dadula56

Katuska, myslim si, ze jediny rizikovy faktor je ta strava, treba davat pozor, ci to nahodou nevedie k anorexii casom. Zda sa mi, ze bude aj perfekcionistka, to je tiez rizikovy faktor rozvinutia anorexie. Inak si myslim, ze je vsetko ostatne v poriadku.

Nela41

Lenka: My sme mali na škole posedenia s psychologičkou kvôli predmetu psychológia a rozprávala nám, že práve takýchto ľudí často lieči. Čo si dávajú prehnane pozor na jedlo, cvičia, chcú mať všetko dokonalé, v škole majú čisté jednotky a jednoducho takí perfekcionalisti. Bolo to myslené ale skôr na študentov stredných škôl, toto dievča je ešte mladučké. Tým, že sú takýto ľudia zvyknutí mať všetko perfektné teda aj známky očakávajú to aj na vysokej škole. Ak si ale niekto vyberie ťažšiu školu, tak sa stáva, že proste nemá všetky skúšky porobené na A. No a tu nastáva problém. Rozprávala nám príbeh jedného dievčaťa, ktoré šlo na medicínu a psychicky sa presne kvôli tomu zrútilo. Stalo sa jej, že nespravila skúšky na A a teda si dala opravné termíny a tie si posúvala no a nakoniec toho mala stále viac a psychicky to nezvládla. Nemusí sa to vôbec stať každému a toto dievča sa ešte pubertou môže úplne zmeniť, ale napadlo ma to spomenúť, lebo ak je rodina taká, že už teraz sú doma hromy blesky za nejakú horšiu známku je to reálna hrozba pri ťažšej škole alebo vlastne pri hocičom, čo sa jej nebude dariť..

Sillvus

Zdravim Katuška, táto téma ma tak trochu zaskočila, veľmi mi tvoja dcérka pripomína moju dcéru kedysi. Tiež bola len jednotkárka, veľa času trávila učením, športovala, cvičila...O zvieratká sa síce takto nestarala, mali sme len jedného psíka, nič viac by sa do bytu ani nezmestilo. Vždy bola dobrá, každému chcela pomáhať...Akurát aj ona vymýšlala s tým jedlom, nejedla sladkosti, všetko si vážila, dbala na čas, kedy konzumovala jedlo, jedla veľa ovocia a zeleniny. Nebolo nič nezdravé, čo by nejedla. Pripravovala si každý deň desiatu, olovrant... Lenže keď mala 16 rokov prišiel zlom. Neviem či som ako matka urobila niečo zle, ale asi som nebola až tak pozorná, pretože moja Eva postupne prešla zo zdravej stravy na nekalorickú. Začala jesť stále menej a menej. Kupovala si nízkotučné veci. Najprv to robila tajne, ale potom sa zmenila, strašne schudla... Zmenila sa aj jej povaha... Teraz má Eva už 17, lieči sa z anorexie, aj keď naozaj nechce. Snažím sa jej pomôcť ako sa len dá, chodí aj k psychiatričke, okrem toho trpí aj depresiami, je veľmi asociálna, uzavretá. Je mi to ľúto, vždy bola ako vzor, dokonalé dieťa... Držím palce, daj na dcérku pozor ohľadom toho jedla, inak snáď bude všetko dobré.

Magy

No ked uz si tu popisala kopec dalsich podrobnosti a spresnila to umyvanie a dalsie veci, tak niet co namietat, beriem spat co som pisal, fakticky z mojich pripomienok ostala len jedna - pocet zvierat a nejake limity.

Aha... a uisti sa, ze tvoja dcera spravne chape vsetky pojmy ohladom zdravej vyzivy. Ziaden extrem nie je dobry, ani jedenie vsetkeho co pride pod ruku, ani taka priebercivost, ci odmietanie niecoho len z nejakeho pochybneho presvedcenia ci principu.

Inak fakt nie je co namietat, ak jej to vydrzi dlhe roky, mozes sa povazovat za stastnu mamu!