Zajakávanie sa

Príspevok v téme: Zajakávanie sa
xmoniax

Dobrý deň, môj priateľ sa od smrti mamy (od 5tich rokov) zajakáva. Chcela by som sa spýtať, či sa s tým dá čosi robiť, zlepšiť to?? Mne to vôbec nevadí, že sa zajakáva, ani som si to tak neuvedomovala, až kým sa mi on s tým nezdôveril. Povedal mi, že sa za to hanbí v práci a hlavne sa bojí, že sa ja zaňho budem v spoločnosti hanbiť :( To ma najviac mrzí, že na to čo by len pomyslel, moc mi to prišlo ľúto. Počula som, že so zajakávaním sa sa nedá nič robiť, no ja i tak mu chcem nejako pomôcť, prosím o rady, ako mu čoby len zlepšiť situáciu môžem??

Magy

Pomáha spev a šepkanie.
"Vo svete je takmer 100 miliónov balbutikov, ktorí majú svoju asociáciu, listinu práv a povinnosti. Mužov tento problém postihuje takmer štyrikrát častejšie ako ženy. Väčšina dokáže hovoriť v podstate bez problémov, ak sú v známom prostredí, s blízkymi ľuďmi. Rečové problémy zvyčajne miznú, keď koktajúci spievajú či šepkajú. Ak však majú vystúpiť verejne, pred neznámymi ľuďmi, začínajú problémy, stres ich zaháňa do sveta beznádeje a strachu",
hovorí americký profesor David Shapiro, ktorý sám do dvadsiatich rokov koktal.
Koktanie sa vyskytuje najčastejšie od dvoch do piatich rokov, keď sa formuje rečový prejav dieťaťa. Podľa prieskumu v Nemecku väčšina rodičov postrehne koktanie ratolesti po silnom emocionálnom strese, po zľaknutí, napr. po strate veľmi blízkeho človeka. Dospelí začnú koktať najčastejšie z psychotraumatických príčin. Stáva sa to napríklad ľuďom, ktorí prežili v nejakom závale zemetrasenie, rukojemníkom, mužom, ktorí priamo bojovali. Američania hlásia podobné prejavy u vojakov v Iraku, pred pár rokmi odborníci zaznamenali zvýšený výskyt koktania v bombardovanej Juhoslávii.
Koktanie málokto berie vážne, nevenuje sa mu tak dôkladne, ako by bolo treba. A vzhľadom na aktuálnosť a výskyt ani zdravotníctvo. Nájdu sa však odborníci, u nás i vo svete, ktorým nie je ľahostajné. Súčasné poznatky o ľudskom mozgu sú však ešte stále chabé na to, aby odhalili tajomstvo koktania. Stres či genetický faktor nie sú príčinami, sú len štartérom koktania.
V stredoveku koktanie liečili operatívne - narezávali koreň jazyka, ktorý vraj zle narástol. V polovici 19. storočia nastala renesancia operácií jazyka - nemeckí lekári, presvedčení, že koktanie spôsobujú kŕče jazyka, vypracovali celé schémy operácií. Chirurg Hans Diffenbach operoval 19 ľudí, ktorí prestali skutočne koktať. V Nemecku sa táto metóda rozšírila, ale po mnohých úmrtiach pacientov, najčastejšie na otravu krvi, od nej lekári upustili.
Dnes je vo svete údajne až dvesto spôsobov liečenia koktania. Patrí k nim pobyt v logopedických škôlkach, autogénny tréning, dychové cvičenia, hypnóza, akupunktúra, homeopatia, šoková terapia, spev, ale aj medikamentózna liečba.
V každom prípade, kvalifikovaná liečba odborníkmi trvá najmenej rok. Aj tu sa priživujú kadejakí samozvaní spasitelia. Pitie bylinkových čajov či teplé mlieko so zaklínaním každú stredajšiu noc sú ešte nevinné hry. Ale v USA sa našli ľudia, ktorí predávajú počítačové programy, zaručujúce vyliečenie, ak pri nich človek presedí šesť týždňov. Alebo liečba prístrojom, ktorý človeku pri každom zakoktaní dá poriadny elektrický úder.
Podľa štatistík Medzinárodnej asociácie koktajúcich sa úplne liečbou zbaví koktania najviac 10 % ľudí, 80 % rečovú chybu zmierni na minimum a u 10 % nepomáha nič. Ľudia, s ktorými som sa rozprával veria, že sa svojho problému raz zbavia. Ale hlavne - snívajú o tom, že v nich nebudeme vidieť pomalých hlupákov, že ich budeme prijímať takých, akí sú.
(Mimochodom - hovorí sa, že koktanie je príznakom vysokého intelektu. Vraj to potvrdzuje veľké rozšírenie tohto zdravotného a psychického problému najmä vo vyspelých štátoch a naopak, takmer absencia napr. na africkom kontinente. Aj ľudia, ktorí ním trpeli, dosiahli prenikavé úspechy.)

deniki

Ahoj, no so zajakávaním sa už naozaj nič nedá robiť...môže si to ale kontrolovať. Keby sa niekedy začal zajakávať, upozorni ho, aby hovoril pomaly a aby dýchal správne. Musí sa na reč sústrediť. Srandou je, že keď je takýto človek nervózny a začne kričať, akoby zázrakom sa prestane zajakávať :-)))