Celiakia

lost

pinky pie

no ja som to skusal, a nikde nikdy nemali bezlepkovy chlieb, a to dokonca ani v taliansku nemali bezlepkovu pizzu, cestoviny ano..

preto nechapem, fakt som hladal vsade, napr v Trnave je len jedna bezlepkova pizza, stoji za nic.. v Piestanoch je dalsia, ale nemozem cestovat 40km len pre pizzu pokazde :) v PK maju tiez, ale nevedia to piect, je nedopecena, v Ba bola jedna v centre pri nivoch a tam prerabali, mozno este je..

ale fakt ziadne bezlepkove peciva som nenasiel, ono vlasne nikdy nikde nie, lebo aj tie v bezlepkoshopoch, taj tam su take ze bud predpiect, alebo take nechutne betonove z polska..

mas nejake tipy kde nieco zohnat? jedine co sa mi zapacili je schar chlieb rezany, lenze ten je nic moc, musim ho oprazita ma schar aj bezlepkovu bagetu ale tiez nic moc, treba dopiect a ma plno konzervantov a tych blbosti..

Cize bud si vsade beirem pekac, ktory este ani nemam, mas tip na model? :)

Alebo mam smolu, proste nechapem ako to, ze mas vsade stastie na bezlepkove veci :) teraz sa citim ako idiot, ze pisem blbosti :D

pinky pie

lost, ale ja sa stravujem aj v reštaurácii, aj v hoteloch, cestujeme na dovolenky, na služobné cesty, lietadlom, všade sa dá dohodnúť, sú ústretoví, pripravia mi podľa potriebaj chlieb či pečivo, hlavné jedlá aj dezerty. naozaj mi nič nechýba. naopak, objavila som vďaka celiakii nové druhy obilnín, múk, ktoré bežne sa stravujúci človek nevyužíva.

lost

to je potom pre ludstvo fakt lepsie, ak by sme celu medicinu hodili do kosa a prezil by fakt len alfa clovek, tj. silnejsi prezije.
aky je sakra zmysel toho, ze udrzujeme pri zivote kazdeho, napr hypoteticky - bol by som dieta co ma celiakiu, zistili by mi to v roku 1
najradsej by som obl ak by ma rovno hodili von oknom a buldozer ma prejde
lebo potom to zbytocne ku*vi moj zivot, a zivot mojich potomkov
ale ak by prezili len ti najzdravsi, svet by bol krajsi
toto bola sakramensky fatalna chyba bojazlivych ludi, ze udrzat pri zivote kadeako zdegenerovaneho jedinca..
"lebo ma pravo na zivot"
to pravo neexistuje, nikdy nebude, to si len clovek namysla ze existuje, bud vymyslia zazracnu tabletku na celiakiu, alebo nech idu do 3,1415ce ti "vedci"

lost

Ano moze, ale zase ani absolutne jednostranna strava ma nevylieci, tj. je to nezdrave, ubytok mineralov a dolezitych zloziek atd..
plus, 100,00% celiatik ma smolu, skapal by, ak by zil trochu inak ako 7 dni v tyzdni doma, pretoze neexistuje niekedy riesenie, skus v restike povedat ze chces bezlepkove ranajky a poviedia ze je nam luto :)
cize je to extremne zakerna choroba..

mna skor zaraza, ze odkial sa tieto alergie beru? v minulosti boli tiez? ved tam jedli sami lepok a nic ine.. alebo mali priznaky a zomreli na ne?

nemyslim si ze celiatik prezije normalny zivot, je to ako odseknuta ruka proste.. o to viac, ze je z toho nemozne sa vyliecit, podla slov lekarov minimalne.

pinky pie

lost, toto nie je správne testovanie. celiakia má množstvo rôznorodých príznakov, ale môže byť aj bez príznakov. to že ti po požití lepku nič nebolo ešte neznamená, že celiakiu nemáš. pri nedodržiavaní diétneho režimu si môže pacient spôsobiť závažné komplikácie - ťažkú malabsorpciu, anémiu, deficit minerálov, osteoporóza, až vznik T-bunkového lymfómu.

lost

Mne povedali ze celiatik som :D

Tak som sa nasral a otestoval to po svojom !

Zozral som asi kilo toho, co mi zrat zakazali (zakusky, mnam, peciva, mnam, sladkosti, mnam) a co?

Vysledok, nic mi nebolo :D

ha, kam sa hrabe moderna medicina, nedam im ani kvapku krvi uz.

Pointa?

Ser na testy, riad sa vlastnym telom!

Skus nieco zjest, nezabije ta to, ak budes mar priznaky (ako je nevolnost a nasledna sracka, alebo svrbenie koze, alebo neviem hocico), tak mas jasne v tom, ci mas alebo nemas celiakiu.

Ak ti nic nebude, tak neotvaraj ziadne pivo, resp ani sampanske, elbo vyhrane nemas, udajne len nemusis mat priznaky.

Co z toho vyplyva? Ze dnes sa medicina snazi na kazdeho nasit rozne alergie a choroby..

Alebo teda vyrat surovo vsetko na pol az jeden rok (lepok, laktozu, orechy, atd) a potom to pomaly skus obnovit, ci budes OK.. Idealne ale na viac ako 1 rok, tak do 3-5..

Osobna skusenost, nemam tiutl, tak ma ber s rezervou.

bea2

Síce test v lekárni dostať, ale určite to všetko nevyrieši, lebo aj keď ukáže celiakiu, treba liečbu. Celiakia sa určuje na základe biopsie z tenkého čreva + vyšetrenia z krvi, to už presne neviem -rôzne protilátky, transglutamináza, jednoducho či znášaš lepok či nie. Ale to všetko robí lekár- na gastro-vyšetrení. Tie príznaky, ktoré popisuješ nemusia hneď znamenať celiakiu.Pri nej je napr. aj anémia, hnačka alebo aj zápcha niekto je chudý, niekto ani nie, niekoho bolí brucho, je to rôzne.V každom prípade treba urobiť testy a vyšetrenia, moja dcérka bola na diéte 6 rokov, teraz má zase lepkovú záťaž a stále nie sme si istí, či je to celiakia.