Zdražovanie, kríza, bieda a hlad

Lulita

no my sme prezili zimu dost hrozostrasne, nemame susedov, stare okna, mali sme tu mraziarne aj napriek kureniu, vysoky nedoplatok, nevladzeme to splacat a desim sa prichadzajucej zimy, velmi sa bojim co bude...tak teply caj a nejako to prezit, stale lepsie ako bezdomovec, pecene kacky urcite nebudu, ale nejaky ten chlieb sa najde

lost

kaslem ich :)
vyplnal som krvopotne 5 stranok informacii a nakoniec mi napisali ze necham tam kontaktne info a daju mi cenu :D
ja som chcel len orientacne cenu, koko by som v DE platil, ale nema to vyznam..
idem radsej pre nejake samrole :)
dovidenia..

Maoam

Lost, to je jedna z najnizsich poistiek, zavisi od typu auta, veku auta, toho ako dlho jazdis, kolko km najazdis za rok, atd. Väcsina ludi, ktorych poznam (okruh mojich znamych) dava mesacne na priemerne auto + benzin 300-350e/mes. a niektori aj ovela viac.

lost

nechapem inac ani tu 500eur poistku na tom malom aute :D
aspon je vymozitelnost poistneho dobra? napr ak mi niekto znici 1/2 rocne auto, tak nove stalo 10 000 EUR ale u nas by mi dali mozno tak 7.. pretoze amortalizacia a na trhu stoja 1/2 rocne auta 7 a nie 10, bez ohladu na to ako som sa o to staral..
(toto sa da samozrejme pripoistit, ale je to draheee)
a ten poplatok za male auto, ze 150eur rocne, tiez dost brutal :)
nemas niekde nejaky online vypocet, kde si mozem pozriet co by som platil za rozne auta? :D by ma velmi zaujimalo :D

JEDINE co mi napada, preco su take vysoke poplatky, mate tam dobre cesty? myslim ak okresky, take medzi dedinami atd...

Ak by boli dobre udrziavane, tak by som ten poplatok prekusol, lebo by som o tolko menej zaplatil na servise auta :D

Maoam

Lost, ano, tak tu za energie a tie poplatky okrem fixneho najomneho, ktore ide majitelovi bytu, stoji asi 3x viac ako u vas, lebo si vezmi ze ja zijem v malom meste, vo väcsom meste porovnatelnom s TT, BA su tie poplatky este ovela vyssie. TAkze asi 3x drahsie jak u vas, ked to spriemerujem.
No a tych veci je viac...poistky su tu brutal drahe. Male auto, cojaviem nejaky malicky Peugeot s minimalnou spotrebou (nejakych 6l/100km), lacny co do servisu, udrzby, poistky, tak tam zaplatis rocne podla toho kde ale urcite na poistke aspon 500/rocne + este havarijna k tomu :DDDD. A dane este k tomu, to je rocne dalsich nejakych 150e a to na miniauticko.
Takze si mozes predstavit, co platia majitelia bavorakov :DDDD.
Strava, ako co, ked nakupujes v discountoch, tak sa to da, ale inak niektore veci su dost drahe, aj drogeria a tak.
Ale musis hladiet proste. Vysoke mame doplatky za lieky (do 10e/krabicka liekov), poplatky ked si v nemocnici, za den 10e.
No a je toho viac, ale tak nechcem sa tu stazovat, len pisem lebo si sa pytal na tie ceny :D.
Ale da sa tu mat lacny internet aj telefon, cojaviem vpraces sa do 35e/mes. pevna linka + rychly internet. Mobily ako kde, musis vkuse porovnavat tarify, lebo sa to casto meni a podla potreby menit.
Kedysi boli telekomunikacne sluzby, mobil, internet ovela drahsie ako teraz, ale to je aj u vas tak, ze to slo cenovo dole vsetko.