Ako schudnut na bruchu

Príspevok v téme: Ako schudnut na bruchu
steelseries

Zdravim, mam 19 a chcel by som schudnut na bruchu. Problem bol vtom ze som mal cely den posunuty teda obedoval som cca o 6 a veceral som cca o 10-11 pretoze az vtedy namna prisiel hlad, kvoli tomu som pribral na bruchu. Cvicim brusaky, snazim sa kazdy den ale nejak to velmi nepomaha. Tie vnutorne hodiny sa mi uz podarilo napravit, teda maximalne ze nieco zjem do tej 9 potom uz nie, malo by to zabranit aby pribudli dalsie kila no teraz je treba tie co uz tam su zhodit, vedeli by ste mi poradit nejake ine cviky + ako upravit stravu? Dakujem

youki

steelseries: ja mozem len velmi odhadovat tvoju optimalnu tepovu frekvenciu, ale ako som spomenul, da sa odhadnut z toho, aby si cvicil tak, ze sa nezadychas (budes vladat rozpravat).
rotoped je fajn, ale ma jednu nevyhodu: ak vela sedavas, tak dalsie sedenie na rotopede nemusi byt najvhodnejsie. Ja osobne som zvykol odporucat cvicit 3-4x do tyzdna po priblizne jednej hodine na pristroji (rotoped, eliptical, rychle prechadzky v prirode) a okrem toho denne prejist aspon 5km peso (aspon 5x do tyzdna). Su to velmi jednoduche aktivity, uplne bezne cloveku ako bytosti ale paradaxom je, ze dnes ludia chodia autom aj trasu kratsiu ako 2,5 km (podla mojich osobnych statistik). Pritom takuto vzdialenost zvladne zdravy clovek za 30 min.
Ci udrzovat stalu rychlost alebo nie, v principe su dve odporucane metody:
1. vravi ze cvicit cely cas v prijatelnom tempe
2. odporuca striedat asi tak, ze najskor minutu naplno a potom nejakych 10 minut pozvolna, zase minutu naplno...
Druha metoda je lepsia rano.

Neber to vsak ako instrukcie, kazda osobnost je ina, kazdy trener ma ine praktiky a ja vo vseobecnosti odporucam prisposobit si to tak, aby ti to vydrzalo dlhodobo, nech ta to aj bavi a necvicis s nechutou - to potom velmi nema zmysel.

Megy: ok, mame iny nazor. Ja ti tvoj neberiem. Ja som vsak este v zivote nepocul o nikom, kto by zjedol tolko zdravych tukov, ze by z nich pribral, ale na druhej strane som pocul aj o tom, ze ludia nejedia ovocie, lebo je v nich cukor. Je pravda ze tam je, ale ovocie je jedno z posledneho, co by som v dnesnej dobe obmedzoval. Nemozeme mat vsetci rovnaky nazor.

Magy

youki - mozes si byt isty, ze poznam problematiku vyzivy, stravovania a pohybovej aktivity. problem s orieskami a tukmi (bez ohladu na ich vhodnost) je primarne ten, ze 100gr zeleniny ma okolo 100kJ, 100gr ovocia ma okolo 180kJ, pricom 100gr orieskov ma neskucnych 2500kJ. A energiu ktoru nespalis, si telo uklada. Alebo sa mylim??
je velmi lahke prehliadnut, ze som za chvilu schrumal balicek kesu orieskov, alebo arasidov, ktore maju pri rovnakom mnozstve a vahe viac nez 10x vacsiu energeticku hodnotu, ako rovnake mnozstvo ovocia. v tom je nebezpecenstvo orieskov a semien. je to totiz nadmerny prijem energie, co je neziaduci stav, najme pri chudnuti, lebo pri nom treba jak zvysit vydaj energie, tak aj znizit jeho prijem (v urcitej miere).

steelseries

@youki: jasne, tomu rozumiem. doma mame rotoped, raz za cas som na tom cvicil ale to len tak z nudy. ako casto a ako dlho by som mal na tom rotopede cvicit? mam udrzovat stalu rychlost alebo staly tep? co by si mi poradil?

youki

Cvicenie z nizkou intenzitou je take, ktore vydrzis robit dlhsie a teda sa pri nom okrem cukru (ktory sa spaluje prve minuty treningu) zacnu spalovat aj tukove zasoby. Je to v takej intenzite, aby si sa nezadychal, zvycajne pri tepe okolo 120 uderov/s.
Je to napriklad rychla chodza, rotoped, elipticky trenazer, bezky a pod.
Viac o pulzu v mojom clanku na: www.bikeweb.sk pripadne si pozri nejake aktivity v kalkulacke a riad sa podla spalenych kalorii: www.bikeweb.sk Ide o to, ze ked si vyberies sport vo vysokej intentzite, najprv budes povedzme 15 min spalovat cukry a potom sa zacne organizmus zbavoat aj zasob. Avsak ty uz budes unaveny a do tejto fazy sa nedostanes. A vsetko co si vypotil aj tak naspat doplnis jednym obedom. Po cviceni v nizkej frekvencii by na teba ani nemal prist taky hlad ako po fyzicky narocnom treningu. Ale kazdy ma ine hranice.

Megy: ok, prepac ak som nepochopil spravne, ale znie mi to ako tie reci z casopisov typu: vyhybajte sa tukom, lebo z nich sa pribera. Tuky z orechov podporuju chudnutie a urcite z nich nepriberie, ak budu orechy v dobrom stave(nie nejake prepecene a bohvie ako upravovane). Takisto si v prvom prispevku pisal "obmedzuj tuky", ale kedze su tuky zdrave a tuky nezdrave, tak toto je dost onicom rada.
Ani si nevies predstavit, ako je tazke vyvratit tieto bludy z ludi, ked kazdy druhy clovek co za mnou pride s otazkami ohladne treningov na chudnutie cituje taketo kraviny z diskusnych for a zenskych casopisov :(

Magy

youki - ja som to o orieskoch napisal zamerne v casti o potravinach, ktore moze, resp. by mal. ale vsetkeho vela skodi a orechy/oriesky su bohate na tuk a vsetkeho vela skodi. preto som tam dal aj poznamku, ze v rozumnom mnozstve. ak chce schudnut, potrebuje vseobecne aspon trochu znizit prijem tukov a sladkosti a navysit to o bielkoviny, "pomale" sacharidy, vlakninu atd.

youki

magy: Aky je problem s tukmi v orechoch? Je to jeden z najdolezitejsich tukov pre organizmus. Ak orechy nie su dochucovane (sol, korenie a neviem co dalsie), tak je to velmi zdrava potravina, ktoru netreba nejak obmedzovat za normalnych okolnosti (ak netrpi alergiou a pod.)

youki

Tuk sa odburava pri kardio cviceni, svaly sa buduju pri silovom cviceni.
bruchom asi myslis tuk, ten brusakmi nevycvicis a chudnut selektivne sa ani neda.
zaver: brusakmi brucho neschudnes, zameraj sa na cvicenie s nizkou intenzitou a jedz rozumne potraviny (viac ovocia a zeleniny, menej cukru)

steelseries

Vo fastfoodoch skoro vobec nejedavam, mozno raz za rok. ani velmi vyprazane, vacsinou teda co mam na obed tak nejake maso + ryza, kurca, rozne polievky atd. Sladke mam rad ale tak snazim sa len vynimocne a co najmenej. Jogurty jem dost casto, ryby nemam velmi casto ale tie mi chutia. tie oriesky som po veceroch jedaval ked som mal hlad ale nevedel som ze su v nich tuky, myslel som ze tie budu neskodne ale tak aspon uz to viem. Zle bolo aj to ze som jedaval len 2-3x denne ale zato viac, cize aj to bol dovod preco sa to naberalo.

Magy

vyhybat sa treba klasickym "fastfoodovym" potravinam, vyprazanym, prepalenym, instantnym s nadmernym mnozstvom soli, glutamanu, kdejakej chemie atd. napr. cinske polievky, polotovary, hotove jedla v konzerve, sackove cestoviny uz aj s omackami atd.
taktiez kolace alebo ine cukrovinky a sladke jedla obmedzit.
mozes vsak jogurty, nepresladene pudingy, zelatiny (je v nich kolagen), musli, zem. kasu, ryza, ryby, sardinky, sproty, celozrnne chleby a pecivo, oriesky (v rozumnom mnozstve, su totiz bohate na tuky)...