Ako spravit bylinkovy caj?

Príspevok v téme: Ako spravit bylinkovy caj?
..Andrea..

Dobry den prajem :) ...tak mi dneska prisla na um myslienka, ze by som si spravila svoj vlastny bylinkovy liecivy caj, kedze sa vela pise, ze caje z obchodu su nezdrave..samozrejme nie teraz,a le ked bude teplo :) teraz si chcem len nastudovat, ako sa to asi tak robi a chcela by som Vas poprosit o nejake rady a skusenosti :) ..rozmyslam nad zihlavovym, lopuchovym, lipovym ci rumancekovym cajom..

..Andrea..

dakujem za pripevky :)..len som nevedela, kolko sa to ma asi tak susit..a ze kde to bduem susit, ked pri niektorych treba 50 stupnov :D

Lauroo

Uplne spravne by sa cajoviny mali pripravovat tak, ze listy, vnate kvety a podobne sa najprv prevlhcia trochou vody a nechaju sa 15 minut stat.. Potom sa zaleju vriacou vodou a nechaju sa AZ 45 minut luhovat, ano je to tak, ale ak ma mat cajovina terapeuticky efekt, tak sa to robi takto...
Z korenov plodov a kory sa zas robia len odvary a to tak, ze sa 5 minut varia vo vriacej vode a potom sa necaju 30 minut stat...
Co sa tyka toho zberu, najlepsie je susit na susicke, predides tak zapareniu a nezacnu ti bylinky hnit, korene sa pred susenim umyvaju pod vodou...

mate59

a čo sa týka prípravy,nie je to stále rovnaké, niektoré čaje sa pripravujú len zaliatím horúcou vodou, lúhuju sa 10 minut, iné 15,ak je napr čaj z korena,musí sa varit,niektoré sa luhujú za studena,dá sa kupit aj dost literatury celkom pre začiatočníkov.

mate59

od jari ako začnu rást a kvitnut bylinky, ktoré dobre poznáš, začni ich zbierat, sušit,dobre skladovat a potom si možeš robit zmesy podla svoho.Ak by si mala problém,napr. na prechladnutie použiješ určitú bylinu alebo zmes.Ale možeš si urobit aj čaj na osvieženie v zmesi.Zbierat možeš od jari podbeľ, púpavu,bazu,matu,žihlavu,jahodový list, maliník,ostružiník,čierna ríbezla list,agát,diviznu,lubovník a iné....je toho vela.Zmes si sprav podla chuti.
Nezabudaj, že bylinové čaje sa musia obmienat,nemožeš pit stále rovnaký,menit treba po 3 týždnoch.