Doplnanie jodu

Príspevok v téme: Doplnanie jodu
AdamKrt

Zaujimalo by ma, akymi vsetkymi moznymi sposobmi sa da doplnat jod do organizmu. Hlavne lacnejsie alternativy, lebo predrazenych je tu dost.

Niekde som cital, ze si ludia kupuju a uzivaju kvapky LUGOL, ktore su vsak urcene na dezinfekciu. Obsahuje to 2 druhy jodu, z toho vsak jeden je toxickejsi.

Aka davka je vhodna pre cloveka ?

Uzival som KELP, ale zda sa mi, ze asi obsahuje malo jodu. Znamy mi odporucal zase JODIS, skusam ho, ale pripada mi to ako cista voda.

Ako si ucinne a bezpecne /bezpecne pre seba i penazenku :D ... /, doplnat jodu ?

RNG

Paraorechy su dobry zdroj selenu 5-6 kuskov ma v sebe az 200 mikrogramov selenu.
Lugol je jedovaty len vo vacsich mnozstvach, podobne ako maj ine latky, ked ich predavkujes.
Predavkovanie soli 60 az 100 gramov ta zabije, predavkovanie vody, 4 litre v rozmedzi 5 minut ta tak isto pochovaju, u aspirinu je to 375 mg na kg vahu tj pre 50 kg zenu je to asi 19 gramov,
U selenu vo forme kyslicniku je to merane na mysiach 23 miligramov na kg hmoty.
U zinku je to napr vo forme fosfidu 21 mg na kg hmoty(zamozrejme je to skusane na potkanoch, nie na ludoch, a ako si mozete pozriet v MSDS na jod, LD50 jodu je na potkanov az 14 gramov na kg hoci na ludoch davka LDLo je vedena ako 28mg na kg hmoty.
www.nvcc.edu
Takze nazyvat jod jedovaty je samozrejme podvod aj ked sa s nim da otravit pri privelkom predavkovani.
S mierou je potrebny a uzitocny, vobec nie jedovaty.
A samozrejme ked je spravne viazany, ako msom uviedol na tompriklade s chlorom a NaCl=solou.

Samotna FDA napr pri radiacnych pilulkach v pripade oziarenie davala milionom ludi davky 130 mg KJ, co prehlasila za bezpecne. To robili aj v Polsku a Ukraine po tej katastrofe v Chernobyli.

RNG

Adam ktr, napriekmsvojmu veku nie som na dochodku a pracujem medzi 60 a 70 hodin tyzdenne v mojom podniku. Kedze tu pracu robim dnes uz rutinne uz vyse 40 rokov, potrebujem obcas odreagovat a vtrdy sem alebo inde prispejem.
Zema ma nahana, ze by som s tym mal prestat, lebo je to na ukor mojho volneho casu, neexistujuceho v sucasnosti.

GoFruit

ja si davam lugolov roztok pod pazu a nemam tam nijak vysusenu pokozku. deodorant ani antiperspirant nepouzivam.
na lugolov roztok som citala ze je jedovaty ak sa prijima oralne, ktovie. este uzivam koloidne mineraly ale to som zacala len pred 2 tyzdnami takze nevidim ziaden ucinok. asi aj tam je dake mikromnozstvo jodu. inac som nezbadala ziadnu zmenu odkedy beriem jod ale zas neberiem k nemu ten selen iba obcas zjem paraorech.

AdamKrt

RNG Dnes 11:59 - 4 hodiny sa to vstrebava cez podpazusie ???? Chapem, ze si na dochodku a mas dostatok casu, ale tuto informaciu by bolo asi dobre aj uvadzat castejsie.

Ked si to tam clovek da, napr. rano alebo vecer, oblecie si o chvilu nieco, ved nebude behat nahy od pol pasa, lebo by prechladol. A ak je to mokre a oblecie si nieco, zotrie sa to.

Myslel som, ze sa to vstrebe tak do 2, max 5 minut. Alebo to bol preklep a su to 4 minuty ?

Btw, kolko je u Vas hodin ?

AdamKrt

RNG - klobuk dole, ale mas vedomosti. Tiez nemam moc rad doktorov, lebo sa zhodujem v nazoroch na nich s Tebou.

Avsak odber krvi je rutina, co zvlada urobit aj sestricka a krvny rozbor robieva biochemicke laboratorium.

Neviem, ako v USA, ale v SK si myslim, neni ten rozbor cenovo nejak drahy.

Kedze mas tolko informacii o doplnkoch a ich ucinkoch, tak sam by si mal vediet, ze pre zlepsovanie ucinnosti je vzdy dobra spatna vazba.

Na zachlade krvneho rozboru moze clovek zistit, kde ma aky deficit, aby sa nesustredil na nieco a ine mu unika, alebo aby do seba nepchal zbytocne nieco, co telo vylucuje. Vsetkeho vela skodi a tak si clovek moze odpisat oblicky, ci pecen.

U nas casto sa robieva krvny rozbor aj v ramci preventivky. Casto ho lekari nechcu robit pre problemy s poistovnami, ale raz za cas to neni zle, dat si urobit, aby mal clovek prehlad, ako funguje jeho telo, nenahanal sa, za nejakymi specialitami, co potrebuje a zatial si nevsimne nieco, co mu moze rozbor ukazat.

Som len zvedavy clovek, ktory uvazuje a robi si vlastny nazor. Preto som sa aj pytal, ci si si dal robit krvny rozbor, alebo vysetrenia, v akom stave mas krv, alebo oblicky, pecen. Clovek sa niekedy moze snazit jest zdravo, cvicit a teoreticky si predlzovat zivot a nedozit sa ani 70tky, kym iny nedba na nic a zije si aj po 90tke v pohode.

Zacinam uvazovat, ci ludove mudro, ze niekedy je menej viac, nema vplyv aj na to, aby clovek brzdil s doplnkami. Sam ich uzivam dost. A nesnazil sa nimi skor vyplnit minimalny deficit a skor aj nastartovat teplo na lepsiu absorbciu zivin z potravy a extrakciu z nej.

Pri uzivani som si vsimol, ze cim vyssie davky, alebo pravidelne si clovek dava, telo si na to zvyka a potrebuje viac. Cim je potom zaujimave, ked sa ludia so zlou zivotospravnou a zlym zivotnym stylom doziju niekedy viac. Zaujimavy paradox.

RNG

OK, este na toto odpoviem. Ruchlost v strenavania nie je cez pory, ale cez celu pokozku. A kde je tenka, tam to ide ovela ryuchlejsie. Mne flak na nohe nezmizne skor ako za 24 hodin, ale pod pazuchou za 4 hodiny je fuc.
Aj ucinnost vstrwebania je tam lepsia, lebo ked sa vstrebava prilis pomaly znacna cast jodu sa moze odparit/sublimacia.
Pod pazuchou to nema kam ist, tj absorbcia je vysoka.
Zenam , co maju cysty na vajecnikoch odporucam si jodidovat podbrusko, aby to bolo co najblizsie vajecnikov.
Mozno aj to hra rolu.

AdamKrt

RNG - s tou aplikaciou jodu v podpazusi to bolo myslene tak ,ze ked si tam clovek dava antiperspirant, bude mat pravdepodobne upchate pory, cize bude problem so vstrebavanim.

Neviem, ako Ty, ale vacsina ludi, co poznam, pouziva radsej antiperspiranty miesto deodorantov. Antiperspirant upchava pory, preto len hovorim, ze by bolo vhodne pre ludi, co pouzivaju antiperspirant v podpazusi, zvolit si asi ine miesta...

A to ma zaujimalo, ktore miesta su na to este vhodne. Podbrusko si niekde uz spominal a dalsie ?

RNG

Myslim ze sa tu prilis dlho a zbytocne zdrzujem. Alkohol a voda sa odparia z koze za par sekund, jedna sa len o par kvapiek tj priestup alkoholu do tela je zanedbatelny.
Tuky v tele sa pohybuju, aj ked pomaly, a tak sa to dostane vsade, aj ked je to povodne miestne. Rozbory na jod si nenechavam spravit, ani ziadne ine, ved som u lekarov nebol uz vyse 17 rokov
Ti ktorych sa drzim nie su miestni a su prilis vytazeni a drahi(na nich mi neplati poistovna, lebo ich zasadne blokuju) a ini mi dnes uz nemaju co povedat, viacmenej.