Dali by ste mu šancu?

Príspevok v téme: Dali by ste mu šancu?
123lilly321

Mám otázku , dali by ste šancu chalaňovi , čo má "schyzu" ? i keď si myslím , že je to skôr pohodlnosť ... ako diagnóza.. je veľmi milý , inteligentný a je mi s ním fajn , dokážu dvaja ľudia fungovať aj v takomto vzťahu bez problémov ? on nieje ani násilný nič , dosť ma prekvapuje , že takú diagnózu má , lebo by som si to nepomyslela , berie nejaké dva druhy tabletiek , ja by som chcela , naučiť ho "žiť" bez tabletiek samozrejme pokiaľ mu nebude "prepínať" .. vedie taký život že kamaráti , pivko .. a ja ho chcem trošku zosocializovať na úrovni , ukázať mu ako správne žiť bez liekov , bez alkoholu i keď nepije veľa ale sem tam si dá ... je veľmi sympatický , čo sa výzoru týka , veĺmi pekný chalaň , mám veľkú túžbu mu pomôcť , čo myslíte mám to skúsiť ? voči mne je veĺmi milý , skladá mi komplimenty po pravde mi padol do oka hneď

Lalle

Lilly, nič si z toho nerob, že tu podaktorí ludia na teba tak vybehli. Viem, že si si pýtala len radu a asi máš málo informácii o schizofrénii, tak si napísala svoj názor, že si myslíš, že by možno nemusel žiadne lieky brať. Chápem, že ten chalan sa ti zdá v pohode a preto si myslíš, že lieky nie sú potrebné, ale nenechaj sa pomýliť, správa sa tak naozaj najmä kvoli tomu, že sa lieči. Hovorím zo svojich skúseností. Poznám ešte iných dvoch schizofrenikov, ujo mojho švagra a jeho bratranec. Obidvaja sa liečia, ten ujo je velmi milý, inteligentný a šikovný chlap, ale každý den berie lieky už veľa rokov, býva trochu ospalý a spomalený, ale inak je naozaj fajn, no počula som ako mu bolo ked lieky nebral a čo robil. Ja sama som zástancom toho, že lieky sú až posledná možnosť, najprv by sa človek mal snažiť vyriešiť svoj problém iným spôsobom a ak to nejde až potom lieky. V prípade schizofrénie je volba liekov skutočne tá najlepšia možnosť. NO je to už na tebe , či by si si trufla ísť s ním do vzťahu, ak náhodou áno, tak naozaj ho neodhováraj od liekov, naopak ho v liečbe podporuj, liečba je v prípade schizofrénie naozaj potrebná.

ambrozia

Nuž, na Slovensku je to tak. Je tu naozaj veľa zloby. Lilly je to od teba pekné, že chceš ukázať chlapcovi aj iný život, ale to dokážeš aj keď bude brať lieky. Veľa šťastia.

123lilly321

ďakujem Lalle práve toto som chcela počuť , radu , je krásne ako ľudia podráždene a až nemiestne vedia reagovať , ja som sa ešte o nič nepokúsila práve preto som sa chcela takto poradiť , nebudem tu rozpisovať prečo viem tieto veci ohľadom psychiatrov , nemám chuť ani , lebo vidím , že sa tu ľudia nevedia chovať .. nejdem ho zabiť , chcem mu pomôcť a hneď tu útočíte na mňa daj od neho ruky preč , ako tot tiež neni v poriadku ... ďakujem ale naposledy čo som si žiadala radu od tohto "národa" len zloba a útok ...

nirv

Tak za prvé, píše sa schizofrenik, ked už sa o túto chorobu zaujimas. Za druhé, schizofrenici musia brat lieky do konca života. To že je v pohode pod vplyvom liekov neznamená, že je zdravý. Nepoznala si ho predtým. Liečbu nechaj na odborníkov. Môžeš mu velmi skomplikovať život, ked ho presvedčís aby nebral lieky.

Kvety zla

ako vies co robia psychiatri ked si sama u ziadneho nebola?
daj radsej od neho ruky prec, clovek s psychickou diagnozou potrebuje niekoho, kto prenho najde pochopenie a bude ho podporovat, nie niekoho kto ho "chce naucit zit bez liekov a zosocializovat na urovni".
navyse, netrpis depresiami - na depresie nepomoze "vyspat sa", depresia ti sama od seba neprejde.
jednoducho, o psychickych chorobach vies hovno takze sa nesnaz druhym ludom znicit zivot. ak by si sa rozhodla ze do toho vztahu pojdes, musis sa naucit akceptovat ho a aj jeho diagnozu, nie presviedcat ho ze mu nic nie je pretoze to mu moze psychicky stav akurat tak zhorsit, ak este nedajboze vysadi lieky len tak zrazu.

Lalle

Ako píše zuzan-ka, ak má skutočne schizofréniu, lieky musí brať. Mám osobné skusenosti so schizofréniou v rodine, má ju teta, berie tabletky a nikto kto o tom nevie by si ani nepomyslel, že má takú diagnózu. Správa sa väčšinou uplne normálne, je pokojná a milá. No bez liekov to bolo úplne o niečom inom, ver mi, žila som s nou, tak viem o čom hovorím. Takže tie tabletky ju držia nad vodou a udržiavajú v takom relatívne dobrom stave, že skutočne nie je na nej ani poznať, že trpí takouto poruchou. Takže určite by som sa v žiadnom prípade na Tvojom mieste nepokúšala naučiť ho žiť bez liekov!

123lilly321

No sama som prekonala ťažký život , rôzne psychické problémy , uvedomujem si že možno to bez liekov nepôjde , ale chcela by som ab žil "triezvo" je to komplikované asi , dosť by mi pomohla odpoveď od samotného schyzofrenika , alebo niekoho kto s takým človekom žije

123lilly321

podľa mňa nieje ... akože má to od doktorky ale ja tomu neverím , je pre neho jednoduhšie povedať som schyza ... podľa mňa má len určité psychické problémy... už viackrát sa mi potvrdilo že psychiatri vsugeruvávajú svojim "pacientom" ich diagnózy ... sama som človek , ktorý trpí niekedy depresiami .. ale k odborníkovi som nešla , vždy mi pomôže sa vyspať a uvedomiť si , že tu nejsom sama .. a nemôžem byť sebec .. asi musím zistiť viac , počúvať ho a prežiť si s ním nejaký "stav" a potom budem múdrejšia ..a sama zistím či to má brať alebo nie ...