Vraj takmer genialna

Príspevok v téme: Vraj takmer genialna
krumpel1111

ahojte, chcem sa opytat. Moja sestra ma 17 rokov a mala problemy s bulimou. Bola u psychologa a ten jej vraj robil testy a povedal že ma iq ako 1,5 % obyvatelstva na zemi a že je takmer genialna. Pritom mne vobec nepripada že by bola nejak zvlašt chytra. v škole ma trojky a robi blbosti. Može to byt pravda?

Maoam

0vecka, IQ testy netestuju talenty, ale vseobecnu inteligenciu

talenty a schopnosti, nadanie, to su zasa uplne ine zalezitosti...

na jazyky fakt musis byt typ, musis mat jazykovy talent

vsak sam vies, kolko ludi zije v zahranici desiatky rokov a hovoria priserne, niekto tam zije 5 rokov a hovori perfektne, s minimalnym prizvukom...

Maoam

Jane - najskor u psychologov

tak komunikaciu sa mozes naucit fakt jedine bud od zahranicneho lektora, ktory by sa ti fakt venoval, ale idealne az v krajine, v ktorej sa konkretnym jazykom hovori, pretoze tam s nim prichadzas do styku vsade, od hovorovej reci cez media, clanky, casopisy, noviny, pracu/zamestnanie, kolegov atd.

to, ze prve roky robis este vela chyb (najmä gramatickych, ci nespravne pouzitie vyrazu v konkretnej situacii) je normalne, ak sa niekto poriadne zacne ucit cudzi jazyk az v dospelosti, neboj sa robit chyby, drviva väcsina domacich je uplne v pohode a pochopia ta, ide o to mat odvahu hovorit (napriek chybam ci nespravnej gramatike) a ak mas raz skutocny jazykovy talent, tak sa ten jazyk na teba bude lepit sam od seba, ale musela by si byt v spolocnosti domacich, nie Slovakov alebo Cechov ci inych cudzincov, ktori hovoria s prizvukom a casto nespravne

velmi dobre je sledovat spravy, dokumenty, filmy, kratke serie, tam sa na teba toho nalepi tiez vela, kedze si audio-typ

no a zvysok si doplnis sama, slovnik, gramatika atd., to uz potom budes chapat podvedome, prirodzene, neboj sa toho, nemas dovod...

niekedy je lepsie nebyt perfekcionista ;D, budes mat viac odvahy vo vsetkom

0vecka

2 Maoam jj talent je dalsia vec ale tu ide skor o to ze ak ma niekto IQ 100 a niekto 180 tak ten so 180timi sa nemusi automaticky lahsie ucit jazyky... mi to cele pride zavadzajuce... Mne tie IQ testy skor pridu ze tam ide o logicke uvahy typu cisla 1-3-6-10 a ake nasleduje alebo slovne ulohy alebo ine proste logicke veci... jazyk moc logicky nieje... a tiez netestuje pamet ktora je tiez dolezita co sa jazykov tyka

Jane_3sto18

Maoam, talent na jazyky nejak nerozvíjam :-D ak ho teda mám. Angličtinu vedieť ani nechcem, ja ten jazyk nemám rada, ale tak dostáva sa mi do uší, čo mám robiť. Nemčina je krásna, podľa mňa a chcela by som ísť robiť do zahraničia, ale neverím si natoľko, aby som tam napísala, že viem dobre po nemecky a určite nemám nemčinu na komunikatívnej úrovni.
Ja si až tak na tie jazyky nepotrpím, vedieť ich nie je mojím cieľom :-D aj ked viem, že sa to hodí.

Neviem, kde by som si ešte tie testy nechala urobiť :-D kde sa to ešte dá?

Maoam

Jane, vies kolko poznam ludi, co maju z jazykov porobene statnice a v DE sa to nevie ani dohovorit? :D, alebo ledva-ledva rozumeju kvalitnejsiemu narocnejsiemu filmu... no a ty zrejme rozumies ovela lepsie

Maoam

Jane- no ak si audio-typ, tak sa ucis najmä cez sluch, filmy, hudbu, pocuvanim domacich, takych ludi je vela, ti väcsinou pohoria na klasickom slovenskom style vyucovania :D

Maoam

Jane - daj si ich urobit opät a rozne a spriemeruj to :D

mne robili, ako som uz pisala, ako decku, v puberte a potom aj v dospelosti, no a pohybovalo sa to podla testu (IQ testy su tiez rozne a niektore su velmi rozsiahle, obsiahnu vela sfer) v rozmedzi od 114 po 120, ja som spokojna, pre zivot mi to staci :D

no tak budes mat talent na jazyky, rozvijala si ho aspon? je to super talent, vyhodny pre zivot

Jane_3sto18

Dám za príklad mňa a kamarátku.
Ja som sa nemčine nijak extra nevenovala, párkrát som si pozrela slovíčka, alebo prečítala tému a vedela som o tom hovoriť.
Kamarátka sa mohla tie slovíčka hocijako učiť, aj tak ich zabudla a bez nich sa nepohla dalej, lebo nemohla rozprávať.
Angličtinu som sa neučila vôbec, iba som hrávala PC hry a pozerala napr. filmy s titulkami, čítala si anglické články a prechádzala som na trojkách, štvorkách.

Maoam - možno sa testy mýlili :-D ja som stále v tom, že sa mýlili.

Maoam

0vecka - na jazyky bud mas alebo nemas talent, je to o talente, tak ako ma niekto prirodzeny talent na techniku, prirodne vedy atd., proste bud na to mas alebo nie...niekto viac niekto menej

urcite su jazykovo prirodzene velmi talentovani ludia, typicke pre nich je, ze sa cudzi jazyk ucia rychlo, lahko a ovladaju viacero jazykov