Sklamala som rodinu

Príspevok v téme: Sklamala som rodinu
Viki444

Dobrý deň, mám problém a dosť ma to trápi, celá rodina sa na mňa hnevá, sklamala som ich a hlavne svoju mamu. Mám už 2O rokov a som po skončení strednej školy. Rozmýšlala som nad vysokou školou ale nikdy som nebola rozhodnutá, či chcem isť tento rok na výšku a aj kvôli mojej strednej nebolo z čoho vyberať a ešte aj to že z každej strany počujem len to ako je výška tu v SR na nič. Keby som nebola do toho viac menej nútená, tak ostanem rovno rok doma, lenže moja mam chcela velmi aby som išla na výšku lebo že bez nej sa nezamestnám a pri pomyslení že by som bola rok doma bol oheň na streche. Tak som si predsa vybrala dva odbory v Ba,je to vzdialenosť asi 150km. Jeden odbor bol externý a druhý denný, s tým denným som ani nerátala, že by ma mohli zobrať pretože tam boli prijmačky z bioly na ktorú som sa vôbec nepripravovala.Stalo sa a zobrali ma tam kvôli malému počtu uchádzačov, moja mama bola nadšená ale ja ani nie. (Externú formu som si tiež rozmyslela pretože tam boli nenormálne peniaze a nebol to dobrý výber, všetko bol viac menej na silu) V skutočnosti som do tej Ba ani nechcela isť, nemám rada to mesto a nikoho tam absolutne nepoznám a pri pomyslení, že by som tam mala byť mi bolo zle. Další problém bol ten, že tu mám priatela s ktorým som tri a pol roka a máme sa velmi radi a už planujeme spoločnú buducnosť a nechcela som od neho odísť na taku dialku. A najväčši problém je ten, že som to mame nevedela povedať, ona bola vytešená, že tam pôjdem tak som ju nechala v tom, asi mesiac som ju klamala aj s tým, že som si vybavila intrák atď., povedala som je to až v deň zápisu ale aj to nepovedala ale napisala a nechala jej to doma, ja som bola u priateľa a čakala kedy sa to každý dozvie. Prišlo to všetci mi začali vyvolávať, mama mi výčíta že som ju sklamala ako nikto a že som ju ťahala za nos a že či si myslím či ma za rok osvieti, že už budem vedieť čo vlastne chcem. Najhoršia vec je to, že som do toho zaplietla môjho priateľa s ktorým som akože na ten zápis išla, takže si doma myslia, že on ma tam nechcel pustiť, že nevie bezo mňa vydržať. Čo vôbec nie je pravda, on s tým nemá nič aj keď sa mu nepáčilo že by som mala odisť do Ba. Teraz mám doma peklo, nikto mi neverí že o rok na tu Vš pôjdem a že som sa rozhodla ja sama. Počúvam tie najhoršie závery ake len môžu byť, že skončím pri páse a že zo mňa nič nebude, pritom neviem čo je take strašne na roku prestávky. Mám už vybavenú aj absolventskú prax ale v dedine kde býva môj priatel a to je tiež problém, najlepšie by bolo keby bývam u neho aby som čo najmenej precestovala pretože za to neni veľa peniažkov ale predsa niečo, lenže pochopí to vôbec moja mama alebo mi bude zase výčitať že sa neviem od priatela odtrhnúť a nevydržím bez neho ani chvílu. Nevedia akceptovať moj vzťah s ním a stále mi opakuje že mi mala frajerov zatrhnúť už dávno. Keby sa to dá s nou aspon nejak prebrať normalne ale nedá, nemám snou vôbec kamaratsky vzťah a okrem školy, učenia a takýchto podobných tém nepreberáme nič, nikdy za mnou nepríde že ako s priatelom alebo čo nove a tak, ked som doma tak som len v izbe a nič viac. Už by som sa chcela rozhodovať sama za seba ale nejak sa to nedá. Teraz to je uplne, že najhoršie, skuste mi stým nejak pomocť aj ked som si to dosrala uplne sama za to, že som nepovedala hned pravdu. Teraz sa na mna všetci pozeraju ako na vraha a najradšej by som hned odišla k priatelovi a mala pokoj. Kedy je asi najsprávnejší čas osamostniť sa? Dakujem za pomoc

MultiLevel

fakt chces ist radsej na absolventsku prax ako na VS? Nuz, ak je v tom len to, ze chces byt s priatelom, tak je to skoda...Ale to je len moj nazor. Rob tak, aby si bola stastna.
A doma sa s rodinou porozpravaj, uprimne olutuj klamstva a povedz vsetko ako citis...ine ti poradit neviem.

Viki444

Máš pravdu, ten výber praxe tam nebol umýsel, jeho teta mi to vybavila, že bez problémov môžem isť k nim. Ale aj tak sa pokusim isť ešte niekde inde lebo ani autobusy mi tam nejdu velmi dobre keby som chcela aj každý deň cestovať.Takže to neni ešte uplne na 100%

MultiLevel

Viki, presne toto iste sme mali aj my. Priatel prestupil a bol o rocnik pozadu. Aj napriek tomu sme tu dialku medzi sebou zvladli. Mohli ste to skusit aj vy, a zistili by ste sami, ci to dokazete, ci nie.
Cudujes sa, ze si mama mysli, ze ta priatel akoby "ovladla"? Ved nechces ist kvoli nemu prec, chces ist praxovat k nim, chces byvat u nich, ak dobre citam...Rozhoduj sa aj sama za seba a vtedy mama uvidi, ze si este stale samostatna

Viki444

Nad tým osamostatnením som len chvilku rozmýšlala, viem že to neni len tak a potrebujem normálnu prácu. Môj priatel má ešte jeden rok školy pretože prestupoval a je rok pozadu a chce isť na rok somnou, že tam budeme spolu. Teraz mi len vravel, že môžem isť k nemu ak by som to doma mala také zlé, že s tým neni problém a ked ta budem vykonavať tu prax tak asi budem musieť aspoň pár dní, inak všetko precestujem.

ebi777

Kedy je najsprávnejší čas osamostatniť sa?

vtedy, ak máš stálu prácu a si zarobíš toľko, aby si mala na živobytie, teda na nájom, iné povinné výdavky, jedlo, atď...
tých 150 eur z AP Ti bude sotva na to stačiť

MultiLevel

Viki, necudujem sa, ze su doma vsetci sklamani...Ono, to ze si nechcela ist na skolu a do BA, stacilo otvorene a uprimne doma povedat. Sadnut si so vsetkymi a povedat si, kto co citi...Chvilu by sa mamina rozculovala, chvilu by bolo kvoli tomu doma zle, ale zmierila by sa s tym, keby si jej prizvukovala, ze takto ako to je, si stastna. Lenze ty si ju oklamala, takze sa teraz nemozes cudovat, ze si ich sklamala. Loz je omnoho horsia ako to, ze by si nikam nesla a v predstihu sa o tom doma porozpravala.
Odporucam sadnut si vsetci okolo jedneho stola a vydiskutovat si to. Najhorsie bude, ak budete mlcat, alebo len po sebe vykrikovat kto co urobil zle. Prosto si s rodicmi sadni a vsetko im povedz tak, ako nam. Ospravedln sa hlavne za tie klamstva.
Mimo ineho, priatel, pokial nema stalu pracu, mohol ist do BA za tebou. Ja som tiez studovala v BA, priatel studoval na opacnom konci republiky, stretavali sme sa len cez vikendy. 3 roky sme to takto tahali, ale vedeli sme, ze to zvladneme, hoci boli aj tazke chvile, nikdy sme ani jeden o tom druhom nezapochybovali, vzdy sme si doverovali...Ano, chce to vyspele a silne osobnosti, ale kym ste to neskusili, neviete ci by ste vydrzali, ci nie...Mohla si to ist skusit, po roku by ste sa rozhodli co dalej. Planovat si buducnost je fajn, ale absolutne nemate kam utekat. V pohode si si mohla urobit skolu, spolocna buducnost by vam nikam neutiekla...Moj nazor