Od kedy je možný potrat?

oeo

Ivka - máš pravdu, o tom všetko je potrebné rozmýšľať - ale ešte pred tým, ako ho počnem, človek je tvor rozumný, tak by mal vedieť predvídať

Martina - ak by si otehotnela nechcene, ponižovala a týrala by si svoje dieťa? Ak aj áno, nie je tvoje správanie plne v tvojej moci? Skôr si myslím, že tento argument mnohí používajú na to, aby ospravedlnili svoje trochu iné dôvody na potrat. Keď dovolím potrat tým, čo by týrali svoje dieťa, hneď je prijateľnejší aj pre tých, ktorým príde dieťa nevhod, ako záťaž, prekážka, skazenie života, lebo sa musia starať a obetovať. Argumentom o skazenom živote dieťaťa zakrývajú svoj skutočný názor - dieťa skazí život mne. Tak radšej, aby som si ďalej pohodlne a bez zbytočných starostí žil, dieťa usmrtím. Bude to zdanlivo dobré pre dieťa, ale hlavne dobré pre mňa. Neverím v skutočný záujem o dobro dieťaťa tých rodičov, ktorí takto zmýšľajú o svojom dieťati.

Nikto nenúti nikoho rodiť nechcené deti. Sme tu všetci hádam rozumní a dostatočne vzdelaní, aby sme vedeli, že dieťa sa počne následkom pohlavného styku muža a ženy. Keď o tom vieme, máme tento prirodzený fakt rešpektovať a podľa neho sa zariadiť - buď nespím v nevhodnom čase a s nevhodným človekom, keď nie som pripravená na dieťa s ním, alebo keď aj napriek tomu spím a počnem, tak to dieťa prijmem a postarám sa oň. Nebudem nahnevaná na celý svet, že mám právo na sex bez rizika počatia a nebudem si myslieť, že mám právo takto počaté vlastné dieťa odstrániť. Brať dieťa ako nechcený vedľajší produkt sexuálnej aktivity je strašné. Kde v tom všetkom ostala láska?

Láska je trpezlivá, dobrotivá, nezávidí, nemyslí na zlé (nepraje nikomu smrť a už vôbec ju nespôsobí) všetko znáša, všetko verí, všetko vydrží. Pre lásku je dieťa tým najkrajším plodom. Ak aj príde v nevhodnom čase, prijme ho s láskou, lebo láska dokáže len milovať!!!
Ako môžem povedať, že niekoho milujem, ak nemám problém jeho - naše spoločné dieťa potratiť? Ja takej láske neverím ...

ovum

Ja som zato aby zena mala pravo na potrat len za urcitych podmienok ako je znasilnenie, zlyhanie antikoncepcie, v pripade vaznych zdrav. tazkosti. No urcite nie vtedy ak zenska sa opije, potom nevie s kym spala a otehotnie len preto lebo bola v dobrej nalade a chcela sexovat bez ochrany alebo tiez ak mlade dievca neplnolete si smelo roztahuje nohy s chlapcami bez ochrany a vedomia ze moze otehotniet a potom odmieta prevziat zodpovednost za splodeny zivot.

Ivka 1

Martina plne s Tebou súhlasím. Ak dieťatko chceme priviesť na svet, je potrebné rozmýšľať, do akého prostredia ho privedieme, či mu dokážeme dať všetko ,čo potrebuje k svojmu životu. Hlavne lásku a šťastie ale aj všetko, čo majú jeho rovesníci a nemám na mysli nejaký luxus ale základné ľudské potreby : dostatok jedla,oblečenie,útulný domov, možnosť vzdelávať sa, rozvíjať sa po telesnej stránke , možnosť pestovať nejaký šport alebo iné záľuby.

Martina210

ahaaaaa :-( takze podme rodit nechcene deti.Potom im davajme pocitovat ze su nechcene,bitkou,ponizovanim.....a bohvie cim este.Ale toto tu uz nikto nenapise o tyrani deti.Toto je uz tabu,hejze.
POTRAT rovna sa bolestiva ale rychla smrt.
Tyranie- dlhodobe tryznenie kde v niektorych pripadoch dochadza az k smrti.

PoeticElen

zivot je dar a clovek si ho nevoli a nevybera , nema pravo o nom rozhodnut, preco chces malemu clovieciku priet pravo uzriet svet? bojis sa? to chapem, to je normalne..ale teraz, ked sa stalo, co sa stalo by si uz mala prestat mysliet len na seba, lebo to male v tebe zije, tak mu v tom nebran, vies aky moze mat potrat hrozne nasledky? mnohe zeny by ti zavideli-tie co deti mat nemozu a mnohe by sa onho ozno aj rady postarali-ved aj aodpcia je mozne riesene,..preto to tak je, ze zena ktora dieta mat nemoze sa moze postarat o dieta tej, ktora sa onho postarat nemoze aj ked porodit ho moze..mozno to dieta bude uzasny-vynimocny clovek-vlastne kazdy lcovek je vynimocny..daj mu pravo zit..a Boh sa uz onho aj o teba postara a pomoze, pomoze sa ti dobre rozhodnut, len nech ta nevladne strach prosim..zvladnes to :)

mrcha

o ake pateticke, mam 20 a nechcem dieta, som este mladunka...a na sex mladunka niesi? Roztahovat nozickami sa ti zachcelo ale zodpovednost za splodenie sa ti zodpovednost nechce brat co? Vsak nesexuj ak nechces decko a zacni az po skonceni skoly to je najlepsia istota ze nebudes musiet ist na potrat. Potrat to nieje len ukoncenie zivota nenarodeneho dietata ale aj nasilny zasah do tvojich pohlavnych organov. Ze mlada... a vychcana

ja11

ES:
dievča plne ta podporujem! MÁŠ ROZUM narozdiel od tých čo sa hneď do nej pustate
tiež mám 20 tiež študujem na VS (jednu z najťažších škôl vôbec)
a to ako si to predstavujete? jej mama ťažko drela aby jej dcéra mohla dosiahnuť vzdelanie a lepší život a teraz toto všetko čo pre ňu mama urobila má zahodiť?!
milujem takéto reci ľudí čo ani do situácie nevidia a ani z biológie nezahviezdili, prvé tri mesiace je embryonalny vyvoj a ona je v 3.tyzdni? veď to je len zhluk buniek, deliaca sa zygota morula blastula, čo Vám už šibe načisto?
aaaaano ale sak poďme rodiť v 20tke bez školy bez zabezpečenia žiť budeme z lásky a pekných oči lebo sak neviem kto by ju zabezpecil a z toho decka by bolo len ďalšie nevychovane decko bez sľubnej budúcnosti na život, super predstava vážne......

Aljaška

Anela
Neviem či si si všimla ale ľudia nie sú zvieratá aby požierali,vraždili z nejakého dôvodu život ktorý majú v sebe a obzvlášť po narodení.Mať dieťa je tá najkrajšia vec. Ale každý má nato iný názor. Len si tak vezmite že by ste sa tešili na svet ktorý vás čaká a človek,ktorého máte najradšej na svete vás zabije. Viete že sa potrat vykonáva aj v 3 semestri? Jednoznačne je to nelegálne a je to už vražda ale viete si to predstaviť? Ako hrozne to musí bolieť to dieťa? Chcete mi povedať že plod, ktorý má 12 týždňov necíti bolesť? tak to ste na omyle.Je to zabitie ľudského života. Najlepšia možnosť je to dieťa dať na adopciu. Prosím nezabíjajte to nádherné stvorenie,ktoré máte v sebe...

anela_1

Ahojte,
bude to mimo temy, chcela by som sa zapojit do debaty o tom, co pre mna predstavuje umely potrat.
Donedavna som bola ako kazda liberarna Slovenka, ze OK, je to rozumne riesenie, normalna vec, aj ked nic prijemne pre niekoho, myslela som si, tvarit sa, ze som nikdy tehotna nebola, a tiez to ma rizika pri dalsom tehotenstve.
Stale nie som za odsudenie potratov zakonom, no myslim si toto:
Je to slabost, ked to niekto urobi. Je to ta moznost, ktora je z tych horsich moznosti.. Podla mna priroda to zariaduje tak, ze ak niekto nema mat dieta, tak ho nepocne. A jasne, su samovolne potraty, no podla mojej moralky by som sa snazila robit vsetko pre to, aby som to dieta porodila. Podla pocitov samozrejme. Niekto mozno sa citi dobre, ked s dietatom nalozi tak, ze ho nenecha v sebe dorast, ale ak len trochu citi, ze ho chce nachat v sebe dorast, tak to hadam zvladne.. POdla mna takuto "obet" zene zivot potom vynahradi inak.
Nakoniec aj zvieraci mama niekedy pozerie svoje mlade, ak sa jej nepozdavaju, ci ak nema co jest. Tak aj ludia niekedy obetuju to dieta pre svoje blaho, vsak OK, len nech to nazyvame pravymi menami a nie "umele prerusenie tehotenstva".
Mozno sa zena boji aj toho, ze muzi sa o nu nebudu zaujimat, ked bude mat dieta..alebo ked bude po porode (ak by dieta dala do nahradnej rodiny).