Mnozitelia, mnozenie zvierat bez povodu

Príspevok v téme: Mnozitelia, mnozenie zvierat bez povodu
Naja85

Chcela by som tu tak trochu predstavit tuto problematiku ludom, ktori o tom nemaju ani sajnu a mozno ich tiez presvedcit, ze mnozenie bezpovodovych zvierat je zle a nespravne, ze sa tym doslova vysmievaju zodpovednycm chovatelom, ktori absolvuju vystavy, uchovnenia a ine potrebne veci a ktori sa spravaju zodpovedne. Dam tu sem jeden odkaz, ktory som dnes nasla na facebooku-je to vtipne ponata realita z oblasti mnozitelstva:
mnozitele.cz

Tato vec sa netyka len cisto mnozitelov, ale aj tych, ktori od nich kupuju "produkty", mozno je to z lutosti, mozno je to chut usetrit. Len si treba uvedomit, ze tymto vytvaraju dopyt, na ktory reaguju svojou ponukou mnozitelia. Tak sa vytavaraju akoze plemena MINI civava, Mini york, MINI maltezak, MAXI york, Maxi maltezak atd. Teda plemena, ktore neexistuju a su to vlastne, skaredo povedane, nepodarky. Staci si pozriet standard dabeho plemena a hned tam uvidite, aku minimalnu a maximalnu vahu/vysku moze mat predstavitel plemena, aka farba je este pripustna, aka ma byt povaha a mnohe ine veci. Ked si vsak pozriete klasicke inzeraty ponukajuce psov bez PP, pravidelne tam najdete psy, ktore nedosaju predpisanu minimalnu vahu a teda ak by islo o psy s PP, nemohli by byt uchovnene a nemali by stenata(=svoje nekvalitne geny by uz nepredavali dalej). Ale ide o psy bez PP, a na ulicach potom mozete vidiet stovky roznych yorkov, ktori by mali byt vlastne rovnaki, len zial jeden je vacasi, druhy je este prerastenejsi, jeden je skoro kilovy, druhy skoro 7 kilovy atd. A majitelia sa hrdia, ze maju "cistokrvne" psy, ktore vsak maju od standardu daleko. a poz dravotnej stranke je to tiez bieda.