Rodičia mi vkuse všetko zakazuju

Príspevok v téme: Rodičia mi vkuse všetko zakazuju
zničená

Ahojte, mám čoskoro 17 rokov. Moji rodičia mi neustále všetko zakazujú a kritizujú. Otec je veľmi majetny, napr. Nemôžem sa namaľovať, lebo vtedy vyzerám lepšie, a on neznesie keď sa na mňa pozrie nejaký chalan. Asi pred dvomi rokmi som si vytrhala obočie a on ma prinútil ostrihať si vlasy.... Nemôžem chodiť na diskotéky, večer s kamarátmi von, a teraz to vyzerá, že ani cez deň sa s nimi už nebudem môcť stretávať. Ako prišla puberta som sa s nimi odcudzila, nemyslím že by som bola arogantna, ale otec sA jednoducho nezmieril s tým, že už dospievam. Začal ma buzerovat, začala som zaostávať za ostatnými rovesníkmi, nútil ma stále aby som sa vkuse učila. Nikdy som im nehovorila a chalanoch, ale teraz mi si všimli, že sa správam inak, že im niečo tajim a tak som sa priznala že chodievam von s jedným chalanom (iba kamarat, ale oni to zlé pochopili), a tak mám teraz zaracha aj na vonok. Oni síce povedali že je to kvôli znamkam (mám dobre známky) . Pár krát som z toho úplne na nervy, jednoducho nemám žiadnu slobodu, mám chuť si niečo pichnúť, ale nevzdavam sa. Neviem, čo mám robit? Poraďte mi, aj keď nemyslím si, že sa zmenia, ale aspoň mi povedzte nejaké klamstvo aby som aspoň to mohla nejako využiť.

MultiLevel

Woo, nech sa "Zničená" vyjadri, ci na tanecnu strasne, strasne chcela ist, maminka nakupila drahe veci a ona sa po desiatich razoch rozhodla, ze tam chodit nechce. Som zvedava, co nam odpise, ze ako to bolo...
Ja som navstevovala vsetko mozne, sama som sa tam hlasila, nasi ani nevedeli :) Ale neskor, ked som potom ucila chvilu deti, videla som ako boli niektore nutene, lebo "musis dokoncit, co si zacal". Alebo "musis tu chodit, lebo som povedala"...Super, pri takychto detoch som fungovala ako krotitel divej zvery. Tie deti si chceli same vybrat, kde budu chodit, nie aby boli donutene...male percento rodicov sa opyta decka, co by chcelo. A potom su vynimky, kedy si dieta naozaj nieco vyberie ale nema volu pri tom ostat. Som zvedava, ktory pripad je Zničená

fibula

ono by to chcelo vypocut si aj druhu stranu. Mozno ty to takto vidis a realita je uplne ina. Stale si este dieta a si nedospela. Oni sa ta snazia chranit. Raz im budes zato povdacna. S tym ostrihanim to bolo u mna naopak ja som sa narocky ostrihala lebo som chcela rebelovat aj s kamoskou a otec aj s mamou ma skritizoval ze co som si urobila s vlasmi ze vyzeramako chalan.
Aj tak je to lepsie ze ti stanovuju urcite hranice lebo ja co mam tetu tak ta ten svojej 13 rocnej dcere dovoluje az privela. Maluje sa akoby by mala uz 20, nosi pushupku, farbi si vlasy na blond, vala sa po lavickach s chalanmi a oblizuje. Hroza. Aj som ten svojej tete povedala ze ak jej to nezakaze moze jej prist dcera v 14 ze mami som tehotna. Cize ta moja sesternica ma az velke hranice co zase nieje dobre. Je dost rozmaznana a arogantna. Uz len cakam kedy k nam pride na navstevu s cigaretou v papuli. Takze lepsie je pristrihnut detom kridielka ako im dopriat vela volnosti. Az budes dospela rob si co chces ale teraz si pod rodicovskou strechou, zivia ta tak pocuvaj.

woo

To s tou u tanecnou...Viete ako to je u deti. Mami ja tam strasne strasne chcem chodit. Mama nakupi oblecenie, topanky, zaplati drahy kurz a dcerenka po desiatich razoch zahlasi, ze ju to uz nebavi. Nech dokonci co zacala. Ona by sa samozrejme radsej poflakovala, pila a fajcila. Ako rodic uplne chapem, ze 16 rocnej to nedovolia, zvlast v tejto dobe, ktora je ovela horsia ako bola ta nasa . Z tancovania budes mat aspon krasnu postavu. Chalanom ide vacsinou len o jedno, ak ta ma nejaky rad, bude respektovat aj tvojich rodicov. Este si velmi mlada a v kritickom veku

MultiLevel

Spravanie tvojich rodicov mi az take v pohode nepride...Mozno by som mala iny obraz, kebyze vidim nazivo tvojich rodicov a ich konanie, ale podla opisu to prehanaju.
Absolutne mi nepride normalne, ze sa ti vyhrazaju kadecim (vyhodenim psa na ulicu a podobne). Najhorsie co moze byt su vyhrazky, ci ich myslia alebo nemyslia vazne. Ktosi ti tu napisal, ze "ved tanecna je super"...ale ked ta to tam raz nebavi, tak ta to nebavi a tvoji rodicia by ta nemali nutit do toho. Radsej by ta mali nechat, aby si si ty vybrala aky kruzok chces navstevovat. Nutit dieta chodit prave tam kam nechce je najhorsie. Len preto, ze maminke a ocinkovi sa to zda super :D Ucila som jeden kruzok, viem o com hovorim...
Vy sa medzi sebou aj niekedy rozpravate, ci pocuvas len prikazy, zakazy a vyhrazky? Ak mas apson nejake pravo sa k veciam vyjadrovat, skus si s nimi sadnut a porozpravat sa o vsetkom. Povedz, ze si velmi vazis ako sa ta snazia vychovavat, ale ze niekedy tuzis ostat dlhsie vonku, a podobne. Slub im, ze nebudes skusat ziaden alkohol, cigarety a ze svoje sluby aj dodrzis...
Mne prides ako drezurovane zvieratko. Oni to mozno nemyslia zle, ale dosahuju PRESNY OPAK. Ja som tak isto musela rodicov posluchat na slovo, ale nikdy sa takto ku mne nespravali...

kafe

dievča, uvedom si, že aj rodičia sú len ľudia a robia chyby. Ale to, ako sa o sveje deti starajú robia najlepšie ako vedia. A keby vedeli byť lepší rodičia, tak by boli. Lenže to nevedia. Možno oni prežili 10x otrasnejšie dospievanie ako ty (bitku, ponižovanie..), možno im bolo celkom fajn a na tebe si len tak mimochodom vybíjajú nejaké svoje komplexi a frustrácie. Tak schválne. Spýtaj sa ich OBOCH, čo mali oni zakázané v 16-tich, čo všetko bolo ich povinnosťou, ako sa k nim správali ich rodičia a čo si hovorili, že urobia inak ak raz budú vychovávať svoje deti.

Nie, nezdá sa mi normálne, čo tvoji rodičia robia. Ale pomôže ti, ak budeš na nich pindať? Má niekto páku na nich, aby sa správali inak? NIE! Ak chceš niečo s touto situáciou robiť a dosiahnuť niečo, potrebuješ TY zmeniť svoj postoj k nim - z obviňovania aký sú zlý, stačí prejsť na neutrál/pochopenie/prijatie, že sú takí akí sú, iní nebudú. Čím viac vzdoruješ, tým viac uťahujú opraty (lebo nevedia akou inou silou vesmíru ťa držať naporiadku, neveria sami sebe, neveria svojej výchove a neveria ani tebe. Ano, smutné. Veľmi.) - tak to skús robiť opačne a možno sa k nejakej voľnosti dopracuješ.

woo

Vychadzky do 19 tej ked chodis do skoly je ok, cez vikend by si mohla do 21, s ludmi ktorych poznaju...fajcit a pit ozaj nemusis, sak nemas ani 18..kam sa ponahlas. Psa byti urcite nevyhodil, to bola plana hrozba. Tanecna je predsa super....

Zničena

Popravde, nepride mi to ze by ma chceli chranit. Pretoze to vsetko, co mi uz zakazali nema hranice! Vonku mozem byt max. do 19hod. Mojich kamaratov vsetkych poznaju (okrem chlapcov s ktorymi sa sem tam stretnem). Nepijem, nefajcim ale vskutocnosti, prave to ze nemam ziadnu slobodu, tak ma to ktomu trosku laka. Otec ma nuti chodit na tanecny, aj ked nechcem. Ked nechcem, zakaze mi aj obycajnu banalitu. Ked som bola mladsia vyhrazal sa mi, ze ak nebudem mat dobre znamky, vyhodi mojho psa na ulicu. Zda sa vam to normalne? Ked som zacala chodievat na jazdecky kruzok, stacilo ze som v niecom nesuhlasila a zakazal mi tam chodit....
Takze nemyslim, ze je to preto ze by mal o mna strach. A ozaj, skoro som zabudla, moj brat ma 20, je na VS, ale ked je doma, tak tiez nic nemoze.

lorrines

Ja som to mala podobne. Mama mi zakazovala strašne vela veci, lebo si ma chcela vychovat akoby na svoj obraz a vobec ju nezaujimalo, ze ja som uplne iny clovek, mam uplne ine nazory a podobne. Nutila ma chodit do kostola, ktory som z duse neznasala, nutila ma ucit sa stale, aj ked som mala odjakziva same 1, ked som povedala ze chcem travit cas nejako inak ako si ona predstavovala hned prekrucala očami...neboli to len veci ze idem na party a vtedy, ale aj hocico ine napr som zacala chodit na francuzstinu po škole, ale to nebol jazyk jej po chuti, tak mi stale do toho frflala. Ked som si nasla chalana, ktoreho poznala v dobrom svetle, kontrolovala ma ešte 10x viac, stale mi vsade volala, mala som vecierku zrazu stiahnutu na 8 hodin...a to som mala 19 ROKOV podotykam, dokoncenu strednu skolu so samymi 1 a prijata na VS. Cize vedz je v tom nie s vobec sama,...a vies na čo to všetko bolo dobre? Len na to, že som si tym viac za jej chrbtom robila, co som chcela, lebo sama som si chcela dokazat ze ja tu slobodu mam aj ked o tom nevie...a porobila som všelijake hluposti, ale proste poucila som ...mladost je o tom nezit podla toho ako chcu stale druhi ale budovat si trochu vlastnu cestu, nazory...tento sposob vychovy nie je k ničomu dobry, rodicia mi mali mat o dietati obraz...o jeho volnom čase, kamaratoch, mali by vediet kam chodi a ze niekde nefetuje a neoziera sa, ale určite by ho nemali dirigovat ako to robila moja mama. A to som sa ja ani nejako neopijala, nefajcila som nikdy, v zivote som nemala ziadne drogy,..A viete co je najvtipnejsie? Všetko toto čo mama kontrolovala na mne, pričom ja som nič zle nerobila, len trpela jej blbe reči a zakazy..toto všetko jej unika na mojej mladšej sestre s ktorou si nevie rady, nevie jej rozkazat a ta si robi čo chce...
Najlepšie je povedat si otvorene svoj nazor, porozpravat sa s nimi, aj ked ja mam akosi pocit ze rodicia si vždy najdu nejakeho fackovacieho panaka do ktoreho budu rypat a nepochopia ze ma vlastny rozum

kafe

máš 16 a rodičia sa o teba starajú. NEhovorím, že ich spôsob je dobrý, ale raz sú to rodičia a ak si chceš vybudovať nejaký rešpekt a dosiahnuť trochu voľnosti tak:
1.určite neklam, to ti naozaj prd pomôže, naopak ešte si situáciu zhoršíš. 2.dodržuj ich požiadavky: uč sa, pomáhaj v domácnosti a rob veci nad rámec svojich povinností (priprav večeru napr). 3.zavolaj si kámošky (partiu) domov, nech rodičia vedia s kým tráviš (chceš tráviť) čas, že sú to normálne, slušné decká, žiadny feťáci, k..y či bezdomovci. 4.po nejakom čase (2 týždne?) otrockého počúvania bez odvrávania sa obráť na mamu, že by si chcela s kámoškami (ktoré predsa pozná) ísť von, že dodržíš čas návratu ktorí si stanovia (aj keby to bolo o 20:00), že vytapetuješ izbu alebo spravíš čokoľvek čo ti povedia, ale potrebuješ sa baviť aj s kamarátmi vonku.. bla-bla. Ak sa na niečom dohodnete, tak to dodržiavaj a MOŽNO ti rodičia aj začnú veriť. Ak sa nedokážeš správať zodpovedne (nechľastať, vrátiť sa načas, dodržiavať pravidlá..) nediv sa, že ti rodičia neveria a ako 16 ročné decko ťa radšej (možno aj preventívne) nikam nepustia.
Neboj :) ono to nebude trvať večne a raz sa osamostatníš. Čas na kámošky a diskotéky budeš mať aj v 20-ke, o nič neprichádzaš.

woo

Tvoj otec je majetny, ci skor si myslela majetnicky? :) ja si myslim, ze ta chce chranit. Ty ani netusis pred cim vsetkym ...slobodu si treba vybojovat. Musis dokazat, ze si rozumna a zodpovedna, a co sa vyzoru tyka...o chvilu mas18....tak sa maluj len ked ta nevidi, ked sa uz musis malovat.