Pripísaná psychiatrická dg. na chirurg.oddelení

Príspevok v téme: Pripísaná psychiatrická dg. na chirurg.oddelení
malaanka63

Bola som nedávno v nemocnici na chirurgii (nebola potrebná operácia) a po prepustení som si až doma prečítala,že mi pribudla navyše jedna psychiatrická dg.-veľmi zriedkavá.F 68.1 Munchhausenov sy
Neviem ako k nej prišli,pretože na psychiatrii som nebola ,ani ma psychiater nevyšetroval.
Ako sa mám brániť proti pripísanej dg.?
A môžu somatickí lekári určovať psychiatrickú dg. bez vyšetrenia psychiatrom a bez môjho vedomia?
Mám sa brániť alebo sa na to vykašľať?
A keď brániť,tak ako?

malaanka63

všetkým
tak som bola v piatok pri neurologičke a ona jednoznačne vylúčila túto dg.
pátrali sme,ako k tomu došlo a zistili sme len to,že táto dg. bola napísaná pri osobnej anamnéze,takže je možné,že naozaj bola pripísaná omylom.
Pri dg. chirurg. nebola spomenutá vôbec.
ja som uvažovala,že si to aj tak pôjdem vydiskutovať na príslušné odd.,ale neurologička ma odhovorila od toho.
povedala mi,aby som sa na to vykašlala a hodila to cez hlavu,radšej sa mám sústrediť na svoje zdravie.
Som na príslušné odd.odkázaná chodiť doživotne,možno ma čaká ďalšia operácia a tak priestor na diskusiu tu ešte bude.
Aj ja som už trochu vychladla a nereagujem tak prudko.Keby som si prečítala túto dg. hneď na odd. pri prepustení,tak by som to riešila hneď vtedy,ale určite zbrklo.
Neurolog.mi povedala,že je to dobre,že som to nečítala skôr,vyhla som sa možno prudkej a neprimeranej reakcie z mojej strany.
Lekárka ma upokojila,pozná a lieči ma 30 rokov a ona si nemyslí,že by som mala túto dg.
Otvorene sa tomu vysmiala.
Je dobre,že som sa mohla vyrozprávať aj na tomto fóre,naozaj mi to pomohlo.
Ďakujem vám všetkým.

malaanka63

Ďakujem za podporu,určite napíšem.
Písala som aj tu na Kliniku jednému psychológovi a radil mi v podstate to isté,čo väčšina z vás

Maoam

toto ti fakt moze zodpovedat iba neurolog/psychiater, ked mas problemy desiatky rokov, o co konkretne ide, napis potom

malaanka63

okrem toho,napriek svojim zdrav.problémov sa starám o vyše 90 ročnú mamu,má okrem iných dg.Alzheimera a tak rolu pac.nemám pred kým hrať.
Práve naopak,keď musím ísť do nemocnice(zvyčajne v akútnom štádiu),tak mám problém s kým mama zatiaľ bude a snažím sa byť v nemocnici čo najkratšie a liečiť sa ambulantne.
Aj posledne,keď som prišla domov,tak mama sa rozplakala a tešila sa,že som doma.
Stojí mi láska mojej mamy za nejakú vymyslenú dg.?

malaanka63

veď práve o to ide,že mám veľa zdrav.problémov a bez toho,aby sa táto dg.vyjasnila,si nebudem istá,či mi lekári budú veriť.
Mám už vyše 60 rokov a na inv.som od 24 rokov,tak si myslím,že toľko rokov sa nedá vymýšľať.
Cítim sa psychicky veľmi zle,aj preto to musím riešiť.
V piatok som obj. na neurologiu.

Maoam

aha, tak ale ak si skutocne chora (neviem, ake mas presne ochorenie/a, ked si v 24 r. na ID), tak by som toto riesila, ak tuto dg. nemas a bude sa objavovat kade-tade, nie je to potom OK

malaanka63

A to je problem aj u mna.
Kedze mam zdrav.problemy od 20 rokov a ako 24 rocna som na inval.dochodku,tak je prirodzene,ze mam vsade hrube fascikle.
Aj na prislusnom odd.,kde ma aj opakovane operovali.
Takze zrejme takto vznikla aj moja dg.

Maoam

Ilek ma pravdu, ze to treba riesit tam, kde ti sprava bola pisana, ale jasne, ze sa tu mozes opytat na nazor, v tom ti nikto nebrani.

Zazila som jeden jediny pripad, kde sportovy lekar pacientke, ktoru videl prvykrat, pridal tuto dg. ako vedlajsiu dg., akurat bol dostatocne obozretny a nezabudol na 'podozrenie na'...
dana zena mala XY lekarov a vysetreni za sebou, ona vsak skutocne bola chora, co sa ukazalo neskor, len preto, ze bola este velmi mlada a na svoj vek toho mala za sebou velmi vela, dany lekar si pozrel historiu v Pc-dokumentacii a po 10min rozhovore a vysetreni bol s tymto hotovy.

Viem, ze to dana pacientka neriesila staznostou, ale odchodom z danej ambulancie k inemu lekarovi a uz sa jej to viac nestalo.

Priklanam sa vsak k tomu, ze by si to mala riesit s danym zdrav. zariadenim, pretoze sa jedna o zavaznu psych. dg.
Neurolog ti bude vediet odpovedat, kludne sa opytaj.

malaanka63

už som sa objednala na neurolog.vyš.
Príde mi rozumnejšie prekonzultovať svoj zdrav. a psychický stav s lekárom,ktorý ma roky lieči a teda pozná podrobne môj zdrav.stav už veľa rokov,ako vyš. a pohovor u psychiatra.
Pretože som pevne rozhodnutá,zbaviť sa tej dg. alebo ak mi ju potvrdia,tak sa liečiť.
V prípade,že uvedenú dg.nemám,idem za lekárom,ktorý dg.vypísal a tiež dám podnet na úrad pre dohľad.
Som z toho psychicky zdeptaná,musím to súrne riešiť.
Myslíte si ,že som sa rozhodla správne?

philips

malaanka, neviem, ako to chodí na tej chirurgí, ale keď som bol v nemocnici ja, tak prepúšťacie správy písal lekár viacerým naraz. Takze pomýliť sa mohol.