Pôvod je dôvod!

Príspevok v téme: Pôvod je dôvod!
kkikk

Ahojte,
napíšem v skratke o probléme, ktorý je pre mňa a môjho priateľa momentálne existenčný. Očakávam prosím, názor (objektívny) ale najmä chcem vedieť, či je toto prípad pre psychológa, či sa to vôbec dá riešiť. Ak áno - tak prosím odporúčania, s kým.

S priateľom sme spolu už 5rokov (2 roky spolu bývame), poznáme už asi 10rokov... Máme výborný vzťah. Teraz, ako som ukončila školu, sme sa pomaly ale isto chceli uberať smerom vziať sa a založiť si rodinu. Lenže.
Partnerova rodina (resp. rodičia) by toto aktuálne nerozdýchali. V tejto rodine je obrovským problémom môj pôvod. Ako som im zoznámila moju rodinu, odvtedy je všetko zrútené. Ide o to, že moja babka má cigánske črty (podľa nich aj správanie) a teda je to cigánka. Extrémne im to vadí, napriek tomu, že všetci v rodine sme normálni ľudia, nehovoriac o tom, že bieli, máme bielych partnerov, biele deti. Normálne sa vyjadrili, že ak by nepoznali moju babku, tak by bolo všetko v poriadku, ale takt je problém, lebo tie rodiny nebudú vedieť fungovať. Ja som tomu nepochopila, ako to môžu tvrdiť. Dôvod, prečo je toto problém mi nepovedali, vraj je to úplne normálne, a určite mala moja rodina s týmto už niekedy problém (a iba o tom neviem). Pritom moja babka (podľa mňa!) je človek socializovaný a moderný, je otvorená, komunikatínvna a pohostinná 75r žena. To, že je cigánka sme v rodine v živote neriešili, ani mi to nik nepovedal, aj keď pravdepodobne tam budú rómske korene. Ona mala totiž otca asi cigána (bol veľmi dobrý huslista, tým sa aj živil, cestoval, staral sa o mnohopočetnú rodinu). Lenže toho nepoznala ani moja mama, keďže umrel v 40tke. No už odbočujem. Problém je proste môj pôvod, ktorý je zlý bez udania dôvodu. Oni proti mne vraj nič nemali ani nemajú a majú ma radi. Ale do rodiny nie! Ak by sme mali deti - asi ich ani nepríjmu, jeho otec sa vyjadril, že nechce, aby nosili jeho priezvisko. Keď som im povedala, že moja rodina sa cíti dotknutá, tak nech im je teda odpustené, VôOBEC ma nepochopili, ako sa môže moja rodina takto cítiť, keď oni povedali len pravdu! Ja im ich názor neberiem, ale to, že kvoli tomu byť spolu nemôžme, je asi iná vec...
Koniec je asi taký, že moja rodina povedala, že sú to zlí ľudia a tiež ich už nechcú nikdy stretnúť. .. To je veľmi stručne opísaný problém č. 1.
Problém č. 2 je v tom, že môj partner sa so svojimi rodičmi celý život naťahuje len kvôli škole. On totiž dve vysoké školy nedokončil, a strašne mu to vyčítajú, strašne! Lebo ho podporovali, a koľko to stálo, atď. To že má super robotu, je na managerskej pozízii, vedie dôležité projetky - to je pre nich NIČ, pokiaľ nemá školu. Tak teraz ide študovať tretíkrát, aby si urobil aspoň Bc.- no oni sa narovinu vyjadrili, že toto mu už budú navždy vykrikovať.
Ďalej - od jeho stužkovej - čo je už asi aj 10 rokov pomaly, mu vykrikujú ako sa tam ožral a nevenoval sa im. Ja
Ďalej - moje promócie - pozvala som ich, lebo som s nimi chcela tento deň zdieľať (tam sa spoznali aj moje rodiny), no aj tak bolo všetko pokazené, lebo všetko sa točilo len okolo mňa a ich si nik nevšímal, moji rodičia podľa nich chválili len mňa a na môjho priateľa mali podľa nich hrozné správanie. Nik si jeho neváži, nik si ich neváži. Nič som podľa nich na toto významné stretnutie nepripravila, mali sme síce plný stôl ale to sa neráta, lebo to všetko priniesla moja babka, ja som len upiekla koláč, ktorý oni už aj tak jedli. A aj to bola moja rodina z toho poskladaná, že jaky som fajný upiekla a zas sa točilo všetko okolo mňa - vraj som mala povedať, že tuto aj teta vie piecť, aj oni sú šikovný. A mala som ďakovať aj im, a mala som si to pripraviť inak a podobne... No dopadlo to celé všetko zle. Také výčitky počúvam, že s mi rozum niekedy zastáva a chcem vedieť, či je toto normálne ????
Ďalej - ich syn im podľa ich vyjadrenia urobil v živote len dvakrát radosť - z toho raz keď sa narodil (sama som to počula!).
Ďalej - sme divný pár, lebo v telefónne sa máme uložených pod menom a priezviskom (keďže to je spárované s netom) a nie nejak pekne ako všetci normálni ľudia (napr miláčik a pod.). Normálne som musela priateľovi pred nimi prezvoniť, aby mi jeho oco ukázal mobil ako ma má v telefóne uloženú (????)
Ďalej - Je pravdou, že môj partner je menej komunikatívny typ, veľa vecí z neho treba ťahať , niečo niekedy má tendenciu zatajiť, aj keď ja som ho už trošku "pretransformovala", aby bol úprimnejší... Samozrejme, že niektoré veci tým pádom aj celý život zatajuje rodičom, lebo sa im niekedy bojí niečo povedať, vraj skúšal byť k nim otvorený a nešlo to, lebo aj tak bolo všetko zle. No jasné, že im strašne vadí, že ich syn s nimi nekomunikuje - a nechápu prečo. Nedá sa im vysvetliť.
Ďalej - Vraj mi na ňom až veľa vecí vadí podľa nich. Niesme dobrý pár, lebo keď niekam ideme, každý si balí svoje veci do svojho kufra a ja neviem svojho partnera ani pobaliť, raz už prišiel domov s tým , že nemal sako do kostola , potom nemal kabát. Na promócie som ho obliekla hrozne, že mal zle vypraté nohavice, lebo bol na nich biely pás, to sa perú v rukách a nie v práčke a zas oni sa museli za neho hanbiť.
Tieto a mnoho iných drobností a výčitiek som počúvala od nich celý večer. Skončilo to revom, tým že môj priateľ robí z rodičov debilov, a pozerá na nich ako na debilov. Snažili sme sa im v dobrom veľa vecí vysvetliť. Nedalo sa. Nakoniec to partnera zložilo... bolo to psycho... nikdy som takéto niečo nezažila, My v našej rodine si po sebe pokričíme aj si ponadávame ale také veci, že komu som kedy čo povedala alebo nepovedala a nepoďakovala, mi nikto nikdy nevyčítal. Vraj sme z iného sveta. No on a s nimi takto on naťahuje vraj celý život. Všetko pokazil... Súrodencov nemá.
Myslím, že pre zobrazenie, ako to vyzerá, stačí.
Chcem zorganizovať sedenie u psychológa (ktoré oni pravdepodobne odmietnu, lebo už sa tak vyjadrili včera, že tu netreba nič také), a chcem postoj odborníka.

Môže mi prosím, niekto povedať, kto je blázon a kto lietadlo?
Plus toho odborníka,s kt. by bolo možné niečo také riešiť.
Bolo a je to vyčerpávajúce. Ďakujem.

Agnes989

Moji dvaja bratranci maju tiez ciganske korene, hoci to na nich vobec nevidno, pretoze ich otec ma tiez ciganske korene, ale ani na nom to uz moc nevidno. Nehanbia sa za to a v zivote s tym nemali problem, zeby ich zato niekto odsudzoval. Ty si mala teda smolu na velmi podivnu rodinu tvojho priatela. To, jak sa spravaju nie je normalne. Evidentne mali pre svojho syna urcene akym smerom sa bude v zivote uberat, ze si musi spravit VS, nevestu z dobrej rodiny bez naznaku ciganskych genov. A on ich v tom vsetkom sklamal. To je ale ich problem, on nie je cvicena opica, je uz davno dospely a nemusi ich posluchat. Nic zle nikdy neurobil, len si zije svoj zivot, zije tak, co jeho robi stastnym a oni to odmietaju akceptovat. Nejake vytahovanie toho, co sa stalo pred desiatimi rokmi na nejakej oslave ci co je uz vazne chore. Dolezite je, ako sa k tomu stavia tvoj priatel, ci je na tvojej strane a ci ta vie pred nimi obhajit. Ale oni mu dost skodia, mali by ste sa vy dvaja o tom porozpravat a obmedzit s nimi kontakt na minimum. Darmo sa im snazite zapacit, oni sa nikdy nezmenia. Psychologovi nikdy nepojdu, lebo vedia, ze ten by s ich spravanim nesuhlasil a to nedopustia. Oni su ti najmudrejsi, maju svoju pravdu a nikdy inak. Zite si s priatelom tak, ako to vam vyhovuje a s nimi obmedzte kontakt na minimum. Aj tak cokolvek urobite, nikdy to pre nich nebude dost dobre a ty uz vobec nie lebo mas potmavsiu babku, je uplne jedno jak zijes a ze mas VS, nikdy im nevyhovies.

kablica

kkikk, rada je tu len jedna-prerusit, respektive ukoncit akykolvek kontakt, co sa tyka teba a tvojej rodiny s nimi. tvoj priatel nech sa rozhodne sam, ale urcite by som odporucucila znizit kontakt na nutne minimum, ale to je jeho vec, ci chce pocuvat ich nezmyselne vycitky a citove vydieranie, s tym sa musi nejako vyrovnat on a vyriesit si to sam so sebou. ani na svadbu by som ich rozhodne nevolala, to v ziadnom pripade. podobne ziadne telefonaty, rodinne oslavy, vianocne darceky a pohladnice, nic. preseknut to tak, akoby neexistovali. je uplne irelevantne, ci babka je ciganka alebo apacka alebo pochadza zo subsaharskej afriky, je uplne jedno, ake kolace boli na oslave, to su len zamienky. tam je evidentny nejaky rodinny pocit nedostatocnej sebaucty, ked potrebuju tymto sposobom riesit svoje pocity a ty s nim nic neurobis. na stretnutie u psychologa sa vykasli, to nema ani najmensi zmysel. priatelovi bud oporou, podporuj ho v jeho planoch, nech sa neciti ako handra vo svojej novej rodine, ked uz ho ta povodna takto znemoznuje. urcite mu neklad ziadne podmienky ohladom nich, to si vyriesi sam, len potrebuje mat v tebe oporu a citove zazemie. pokojne nech ti porozprava, co sa zase u nich dialo a co si vypocul, ale len mu daj najavo, ze plne stojis za nim, ze pre teba ma podstatne vyssiu hodnotu ako sa zda, ze ma pre nich a ze ma v tebe oporu. nikdy vsak uz jeho pribuznych nekontaktuj, len by sa objavili nove obvinenia a vycitky a to nikto z vas nepotrebuje. cisty rez a koniec.

kkikk

dakujem... totizto, my ked chceme nieco povedat tak nas prerusuju, hovoria ze , to co hovorime je nepodstatne, a ze hovorime blbosti. Normalne nam daju vyslovene najavo ze nas nazor ich nezaujima, nepocuvaju nas... priatel chcel nieco povedat a aj hovoril, no jeho otec si mrmlal popod nos ze blabla a hluposti hovoris. Alebo ak zvysil hlas tak obaja zacali ze "co na nas pozeras ako na debilov? preco zvysujes hlas? ako si to nas vazis? my sme tovji rodicia!"
vyslovene v niektorych veciach maju zavadzajuce a klamlive tvrdenia, zacinaju hovorit ze ich syn im v nicom nepomaha, ze nikdy im nepomahal. nikdy neurobil radist( tymto myslia to ze neurobil skolu) ... lebo vsetci maju skoly a on nie a vsetci znami sa ich pytaju so uz konecne urobil tu skolu a oni sa len hanbia a musia povedat ze nie, on pracuje ... hanba pre nich. vraj nech radsej doma bude , ze ho budu zivit , len nech skolu urobi.
a samoska, ze skolu nema kvoli mne. lebo sa zamiloval a skola sla bokom. ja som skolu skoncila podla nich vdaka nemu, vraj mi robil referaty (neviem o tom)... , lebo ked som bakalarku pisala tak vsetci vedeli ze o com je a vsetci boli do toho zapojeni. no a diplomovku ani nevedia o com mam ale to je im jedlo, aj tak som tu skolu podla nich skoncila vdaka ich synovi. a niesom mu za to ani vdacna

Dadula56

Mna napada jedina otazka:Preco sa este snazite s nimi vychadzat?Vyslovene ta urazaju, urazaju tvoju rodinu, urazaju svojho syna.Nepokusil sa nikto s nimi na rovinu rozpravat?Z toho opisu mi to pride tak, ze oni melu tieto svoje vycitky, urazky a vy vsetci len ticho sedite a potom rozmyslate ako s nimi vyjst.
Zasla by som za nimi s priatelom, pokojne vyvetlila, ze si nezelate podobne spravanie. Do hadky sa vtiahnut nenechajte. Ak nepomoze, prerusit kontakt - ty uplne, tvoj priatel nech ho zachova na nutnej spolocenskej urovni. Sedenie u psychologa, aj keby tam prisli (co samozrejme nepridu), nema najmensi zmysel, oni maju svoju pravdu, doma si o tom dokolecka melu, iny nazor ich nikdy nepoznacil a ked uz prisiel bolo neskoro, takze nie su ochotni na nic. Oni su podla nich normalni, preco by sa menili?Z lasky k synovi a tebe?Nevyzera, ze by jej vela pobrali.Pamataj si, ze ludi nezmenis pokial to chces iba ty. V prvom rade to musia chciet oni.