Kolko vypytat penazi od priatelky na byvanie v mojom byte

Príspevok v téme: Kolko vypytat penazi od priatelky na byvanie v mojom byte
Boris26

Ahojte,
chcel by som sa opytat ako by ste sa postavili k tejto situacii.
Byvam sam v 2-izbovom byte ktory som si zobral na hypoteku. Kedze mam priatelku ktora byva v rovnakom meste ale este u rodicov, chceli by sme byvat spolu. Ja navrhujem aby sa nastahovala ku mne ale pravdu povediac neviem aky financny prispevok mam od nej vypytat. Hypoteku splacam 200 eur mesacne. Naklady za najom energie a internet ma vyjdu okolo 150 eur. Kedze hypoteka je moja, pride mi blbe aby mi prispievala na nu kedze byt patri mne, avsak ak by sme sa mali delit iba o energie pride mi tiez nespravodlive ak ona bude platit iba 75 eur aa ja 275 a pritom budeme byt uzivat spolu. Taktiez nase platy su rovnako vysoke. Samozrejme jedlo, drogeria a tieto veci pojdu napolovicu.. Ako by ste sa postavili ku tejto situacii a aky velky financny prispevok je podla vas spravodlivy?

potrebujemradu

Boris26
Aj v tomto prípade by som postupovala rovnako, možno by ma potešilo keby sa viac snažil pri potravinách nakoľko naozaj ako muž je náročnejší, ale čo sa týka hypo pokiaľ by som si ho nevzala alebo v krátkej dobe plánovala vziať, nezapájala by som ho do nej. Je naozaj veľmi nefér pri prípadnom rozchode sa v podstate takto nabaliť na partnerovi.
A mimochodom, naozaj mi chýba v Tvojom príspevku pocit snahy nejako sa postarať o parnerku..je to take lichotivé, láskavé od muža...tým nemyslím robiť zo seba oslíka otras sa, ale asi chápeš čo tým myslím...

hm..

v prvom rade si myslim, ze taketo veci by si mal prediskutovat vyhradne s nou..vy dvaja sa musite dohodnut, spravodlivo pre oboch, najlepsie poznate svoje financne moznosti..s tvojou hypotekou ona nema nic spolocne, nema dovod ti ju splacat a raz odist s dlhym nosom..domacnost a jej prevadzkovanie je druha vec..prispievat by mala rovnakym dielom na energie, internet, hygienicke potreby a co sa tyka jedla by som jej dala zlavu, lebo zena toho zdaleka nespraska tolko, co chlap ;)

doubledog

preco by mala prispievat na tvoju hypoteku?
by ma zaujimal ten myslienkovy pochod, akym si k tomu prisiel

delte len tie naklady, ktore mate spolocne, teda beznu prevadzku bytu.

Boris26

potrebujemrad:
Ja som nechcel aby sme isli na polovicu ale musim povedat ze som rozmyslal ze ja budem platit 2/3 a ona 1/3 to by vyslo na nu okolo 120 eur, co by bolo menej ako plati teraz doma.. ale cenim si tvoj nazor a z moralneho hladiska mas pravdu..
Chcel by som sa ta opytat este ci by si mala rovnaky nazor aj vtedy ak by to bolo opacne? Rovnake platy, rovnaka situacia ale hypoteku by mala zena?

podlamna

moj nazor je takyto:
byt je tvoj, takze hypoteku si budes platit sam. tak je to spravodlive. s priatelkou sa mozes rozist, ale byt ti ostane, preto nechapem z akeho dovodu by ona na to mala prispievat.
spolocne byvanie, cize poplatok 150,- eur. tu by mohla platit polovicu, cize tych 75,- eur. viac od nej nemas pravo pytat.
spolocne jedlo: tu by si mal platit urcite viac ako ona, ved ako muz viac skonzumujes. nemozes predsa od nej chciet, aby ona platila tvoju stravu.
inak - pripadas mi dost na prachy, prepac, ale vobec nie si gavalier, ked uz hned na zaciatok rozmyslas nad tym, kolko ti ma prispievat.

potrebujemradu

Boris26
Ja nevravím ani náhodou aby si ťahal všetko sám, ale chcieť od nej aby Ti prispievala na hypotéku sa mi zdá naozaj nefér, jedine ak jej potom vrátiš po prípadnom rozchode náklady, veď Tebe byt zostane... a jej nič..čistý mínus.
Prepáč, ale toto som ešte nepočula od žiadneho muža..známeho, kolegu či kamaráta

nt2

Nech prispieva na naklady bytu chodu domacnosti polivicou na hypoteku nie kedze nevies ci bude tvoja zena a byt je tvoj.lebo ak by aj ona splacala rovnakym dielim na hypoteku dlhe roky a nebudete partnery moze si peniaze narokovat naspat ak sa rozidete.hypoteku splacaj sam ale chod domu naklady na energie ona polovicou.

Boris26

potrebujemrad: Presne o to ide ze niesme spolu zasnubeni, je nam spolu dobre chceme si vyskusat spolocne byvanie a mozno v buducnosti sa zasnubime a zoberieme, vtedy sa na tuto situaciu budem urcite pozerat inak.. ak by moj plat bol vacsi bol by som velmi rad keby som nemusel riesit peniaze aa byvala by u mna zadarmo ale financne sme na to rovnako.. ona sama sa chce odstahovat takze nie je to vypocitavost ze pod ku mne byvat aby som mohol menej platit (mimochodom rodicom plati 150eur prispevok na domacnost)..
sewie: lokalita je dobra vyhovujuca pre obidvoch co sa tyka dostupnosti do prace a do centra mesta

Maoam

tvoju hypoteku by som nesplacala, vztah sa moze rozpadnut, byt je tvoj

prispela by som ti na energie a vydavky spojene s byvanim, plus jedlo,drogeria atd., fifty-fifty, ak by som vychadzala z toho, ze mame obaja rovnaky prijem

potrebujemradu

Nemyslíš vážne, že sa Ti zdá nespravodlívé aby ona platila 75€ a Ty 275€
A to sa Ti zdá spravodlivé aby Ti pomáhala splácať Tvoj úver...ak sa rozídete budeš ochotný jej splatiť náklady, ktoré investovala do Tvojho bytu ?
Chceš aby s Tebou bývala ? Ja by som sa na Teba vykašlala a splácala si svoj úver na svojom byte, preboha... nie ste ani zasnúbemný...
Prepáč za možno hrubšie vyjadrenie, ale normálne odpadávam koľko vypočítavosti máš vo svojom príspevku.