Ktoré jedlá sú zdravé? Môžete ich vymenovať?

Príspevok v téme: Ktoré jedlá sú zdravé? Môžete ich vymenovať?
3D

Už som úplne dezorientovaná z toho množstva odporúčaní ktoré sa týkajú jedla. V každej knihe je pomaly niečo iné. A o článkoch ani nehovorím. Aj každý "odborník" radí inak. Nemám v tom vôbec jasno, preto vás chcem poprosiť či mi na základe vlastných skúseností viete odporučiť nejaké konkrétne potraviny, ktoré sú pre zdravie prospešné. Myslím vymenovať napr. ovocie, zeleninu, ktoré druhy múky alebo obilnín, ktoré oleje, tuky, bielkoviny, ak mlieko, tak aj ktoré konkrétne mlieka a mliečne výrobky. Čím mám sladiť, keď cukor je škodlivy atď. Čím prípadne dochucovať potraviny, ktoré koreniny alebo príchute zvoliť.
Chápem, že každé telo je iné, ale tak snáď sú aspoň nejaké všeobecné zásady alebo odporúčania. Chcela by som sa konečne začať zdravšie stravovať, ale som veľmi zmätená z množstva rozdielnych informácií, neviem proste ako začať.
Ďakujem všetkým, ktorí si dajú tú námahu a pomôžu mi v tom.

hanka9

Najlepsie pre telo je pojedat „zivu“ stravu a vystrihat sa pojedaniu „mrtvej“ stravy (mŕtvol).

3D - kolko mas rokov?

Fleur-de-lis

tak čo sa orechov týka, ja sa riadom ich obsahom omega 6. A teda najbezpečnejšie sú makadámiové, lieskové a kešu. Ku kešu som čítala rôzne názory. Ale keďže ich nejem každý deň, tak do detailov to neriešim a dám si bez zlého svedomia aj kešu :)
Vlašské majú najviac omega 6, mandle sú niekde v strede.

Teoreticky by sa mali jesť orechy vždy namočené na niekoľko hodín. Deaktivuje to inhibítory. Následne sa dajú dehydrovať v rúre alebo sušičke jedla, alebo spraviť z nich mliečko...
Semienka, kedysi na dennom poriadku, dnes už tiež obmedzujem. A ľanové, chia, konopné, tekvicové, slnečnicové...

3D

vitavi, dik - ale pre mňa je to dosť všeobecné. Asi človek ktorý je v tom zorientovaný to má ľahšie, ale ja by som fakt v tejto počiatočnej fáze potrebovala doslova vymenovať konkrétne potraviny. Absolútne súhlasím s tým čo píšeš, že treba uprednostniť potraviny nášho pásma. Ale napr. v zime by sme tým pádom mohli jesť iba to, čo je možné u nás prirodzene skladovať. A takých potravín veľa nie je.

3D

Fleur-de-lis, dik za pomoc, zaujímalo by ma ake konkrétne orechy a semienka... no je toho viac čo by som potrebovala doplniť, lebo momentálne som v štádiu až zúfalstva - každý radí niečo iné.

vitavi

Toto je téma na niekoľko strán a na dlhý čas.
Určite sa ti ozvú ľudia s protichodnými názormi, zastávajúci zjednodušený prístup, ktorý je síce ľahko pochopiteľný, ale nevhodný pre mierne pásmo.
Vychádzaj z toho, čo sa u nás urodí a je dlhodobo tradičné a k tomu uspôsobené na moderný život.
Vynechaj jedlá upravené priemyselne a chemicky, ochudobnené rafináciou a obrusovaním napr. cukor, biela múka a ryža a jedlá z tropických a subtropických oblastí, extrémne povzbudzujúce látky, a škodlivé tuky vrátane margarínov.
Jedz jedlá kompletné, čo najmenej upravené alebo upravené tradičným spôsobom, napr. kvasením a fermentáciou, varením a pod.
Škodlivé tuky sú i v živočíšnych produktoch a mliečnych výrobkoch a mlieku.
Základné zloženie taniera pozri na tejto stránke dolu
makrobiotika.pokrm.sk

Fleur-de-lis

no asi vieš, že tu to nebude inak a napíšeme ti tu rozdielne názory ;)

Ale napíšem svoju skúsenosť. Nikdy som nemala žalúdočné alebo iné očividné problémy z nejakého jedla. Niekedy nafúknutá ako každý iný...
Ale kvôli akné som sa začala zaoberať stravou, pretože som zistila, že to spolu súvisí. Teda u niekoho sa zlá strava prejaví na koži (akné, ekzémy...) u niekoho inak, u niekoho nijak viditeľne.

Čítala som rôzne názory, smery, ako ty... Bolo obdobie, keď som z toho bola na nervy, lebo som nevedela, kto má pravdu...
No postupne som začala inklinovať viac k paleo. Z toho všetkého čo som čítala, sa mi to zdalo najrozumnejšie.

A teda, bezpečné potraviny sú zelenina, ovocie, vajcia, mäso, ryby. Samozrejme čo najkvalitnejšie, najlepšie od malého farmára. Ktorá zelenina, no v podstate každá, pokiaľ nemáš problém s FODMAP alebo ľuľkovitými(zemiaky, paradajky...).
Striedala by som surovú, ale aj varenú.
Orechy a semienka konzumovať v menšom množstve (relatívne vysoký podiel omega6).

Ja osobne vnímam veľmi pozitívnu zmenu po vylúčení obilnín (aj bezlepkových), strukovín, cukru. Sladím len medom aj to len zriedka. Alebo sušeným ovocím.

Problém s obilninami je v obsahu lektínov, fytátov a inhibítorov. A tiež ich vplyv na glyk. index a následne vplyv na inzulín.

A oleje, kokosový je tepelne stabilný, teda vhodný na varenie. Olivový je výborný do studenej kuchyne. Na varenie je ešte fajn ghee a živočíšny tuk. Tepelne stabilné.

Múky, no občas používam orechové, alebo inak z batatov, manioku a podobne... Ale teda veľmi ich už nepoužívam...

A mlieko, no neodporúčam živočíšne, určite nie sójové (sóji sa celkovo vyhýbať), občas môže byť orechové alebo hoc aj ryžové a ak nemáš problém s kokosom tak kokosové. Pozor na pridané cukry v kupovaných.

A mäso, nie len chudé, priveľa proteínov nie je dobre.

Dôležité je prijímať správny pomer 6 a 3 omega mast.kyselín. A to je cca 2:1 Čo je dnes bohužiaľ veľmi zriedkavé...

A z mliečnych výrobkov najlepšie surové-nepasterizované, kozie a kyslé - kefír, jogurt... A maslo je teoreticky tiež ok.

Akože, kto nemá konkrétny problém, ktorého sa chce zbaviť prírodným spôsobom čo by si vyžadovalo prísne dodržiavanie stravovania, tak proste aj tie "zakázané" potraviny môžu byť súčasťou.
Ale určite by som si nezakladala stravu na obilninách (čo je dnes bežné- pečivo, cestoviny, pizza) a na mliečnych (syry, smotana...)

Ak máš k niečomu bližšie otázky tak môžem odpovedať. Je ťažké vypísať tu všetky dôvody...