Stava sa z neho namysleny snob

Príspevok v téme: Stava sa z neho namysleny snob
neista som

Priatel sa vratil po pol roku z Irska. No po navrate je ako vymeneny. Zmenil sa v spravani, je velmi sebavedomy a doslova namysleny. Pohrda vsetkym v meste a stale porovnava s mestom kde za ten polrok zil. Vsetko je tu na svk biedne, mizerne, nemoderne a zaostale. On sam sa zacal obliekat tak ako sa dovtedy neobliekal. Predtym nedbal velmi na vyzor a teraz chodi zrazu do kadernictva, nakupuje satstvo lebo ako vravi musi byt cool nie ako slovenski dedinski gacovia, chodi len do vyberanych restik a kaviarni lebo on sa chce najest na urovni. Pohrdat zacal aj mnou. Vraj niesom velmi na urovni, nemam sa bavit s tou a tou, co to mam za blbe kamosky, mam si najst novu pracu a nie taku podradnu, pracujem ako predavacka v textile ale ja som rada, ze v dnesnej dobe vobec pracu mam a niezeby som este frflala ako on. Keca mi do toho ako sa mam obliekat co predtym nerobil a bolo mu to v podstate jedno. Este aj do ucesu mi zacal kecat. Ja ho nespoznavam. Meni sa v snoba a lezie mi na nervy z toho aky mudry a sikovny je zrazu, ze vsetko vie len on najlepsie, len on to dokaze, len o vie ako co treba spravit, len on on on ....
Tam pritom robil len na sklade a potom kdesi v pristave s rybami a neskor v jednej restauracii. Boli tam viaceri a spolu s nim este dvaja z naseho mesta. Aj na nich vidim, ze sa zmenili povahou a spravanim. Vsetci su taki snobski odrazu az sa s nimi neda vydrzat. Len sa hadame. Chcela som s nim ist na jedne trhy ktore sa u nas v meste konali pred par tyzdnami tak mi povedal ze to tu u nas niesu ziadne fest trhy ale brakovina. Potom som chcela ist s nim na kolotoce s mojou neterkou a sestrou a on ze take kolotoce ake su na svk su naprd ze to som este nevidela kolotoce v prateri. Lebo medzitym uz bol s kamosmi aj tam. On stale len tie fest restiky, kaviarne, len butiky s oblecenim a kozmetikou. Bavi sa len s ludmi na urovni ako to on nazyva. Prestavame si spolu rozumiet a viac sa vieme nezhodnut v nazoroch ako zhodnut. Mna to uz nebavi a neviem co bude dalej. Co mi radite, ma to s nim este nejaku buducnost. V decembri ma ist opat do Irska, ze vianoce na svk nestoja za nic ani silvester. Ze Dublin je super pocas vianoc vyzdobeny a silvester je tam fasa. Uplne zacal pohrdat svojou rodnou zemou a vsetkym co s tym suvisi. Najradsej by som mu jednu vylepila a vykricala mu vsetko do tvare co si o nom myslim. Ma 31 rokov. Sme len priatelia aj ked neviem ako este dlho :(
Dakujem ak ste to docitali dokonca. Rada si precitam vase nazory, dakujem.

dalsi

peniaze sa pracou negeneruju. Peniaze generuju banky a vlady. Niektore negeneruju ani tie a su len vyjadrenim dovery v platidlo.

Inak by ma zaujimalo v com je Slovensko mentalne pozadu napr. voci takemu Spanielsku, Taliansku, ci Irsku ?

Mentalne pozadu je skor peniazmi vyjadrovat mentalitu. Su vysokoskolski profesori, odbornici a nemusia zarabat vela. Naproti tomu su ludia so zakladnym vzdelanim a podarilo sa im zarobit slusne peniaze. Ale ci je niekto mentalne pozadu nerozhoduje ani titul, ani peniaze, ani statna prislusnost.

ctrlf2

" sú peniaze kritériom hodnoty človeka/spoločnosti. A to podľa mňa nemá ďaleko od snobizmu..."

lenze peniaze SU kriteriom hodnoty spolocnosti, peniaze sa totiz generuju pracou, umom, schopnostami a kooperaciou ludi a v konecnom dosledku tie peniaze odzrkadluju prave mentalny stav spolocnosti. to je hlavny dovod preco slovaci budu vzdy chudobnejsi ako zapadne krajiny, pretoze sme od nich mentalne pozadu, a takisto naopak aj od slovakov su rozne krajiny a etnika pozadu, tak je to so vsetkym, aj v sporte. samozrejme existuju aj vynimky ako mafiani, podvodnici alebo aj cele krajiny ako saudska arabia kde neprisli k peniazom pracou, ale kazde pravidlo ma svoje vynimky ktore sa ale vyskytuju len v mensine. len co keby sme uz radsej neboli tak pokrytecki a prestali tarat ako peniaze nie su dolezite a ako kazda kritika tejto nasej smiesnej krajinky je snobizmus...

dalsi

slobodna: ci niekto pracuje v SK, alebo v zahranici, alebo ma vacsi plat, nedava mu pravo zhadzovat len preto ludi - nadavat im, ako sa obliekaju, ci kam chodia jest.

To vobec neni o zahranici, ale o povahe ludi. Ale zakomplexovany jedinec, ktory v zivote nic nemal a dostane sa zrazu k peniazom, pocituje, ze si s nimi moze dovolit viac a tak sa zacina divat na ludi, ktori maju menej penazi, skrz prsty.

Co take ospravedlnuje take spravanie ? Ze videl nieco ine ? No a ? To z neho lepsieho cloveka nerobi.

Fleur-de-lis

Slobodna, ale keby išlo len o to, tak by jej napríklad nezakazoval sa baviť s určitými ľuďmi...
Je jedna vec vnímať inú krajinu ako ekonomicky vyspelejšiu a druhá vec je zhadzovať ľudí, ktorí žijú na Slovensku. Preňho sú peniaze kritériom hodnoty človeka/spoločnosti. A to podľa mňa nemá ďaleko od snobizmu...
Ja som tiež v zahraničí, ale Slovensko mám rada, aj ľudí a nijak nepotrebujem Slovensko zhadzovať, práveže som rada, že som vyrástla tam a som na to hrdá. Pre mňa je to o ľuďoch a nie o peniazoch.
Podľa mňa, kto si neváži svoj domov, vlastne si neváži a neprijíma ani sám seba. A on si svoj domov neváži, práveže ho odmieta.

Slobodna

Lenže to iba ona tak vníma, že sa vyvyšuje, pretože už to nie je ten utiahnutý slovenský chudáčik ako pred tým.

Ondrej_333

Slobodná, prečo? Veď tvrdí, že sa nad ňou vyvyšuje a správa sa ako chrobák truhlík, všade bol a všetko videl ... tak nech sa ukáže.

Slobodna

dalsi ale tu nejde o to, akú prácu tam robí. Ty si asi nikdy nebol dlhodobo v zahraničí. To je iný život ako tu. Ťažko to pochopíš.

dalsi

Slobodna Dnes 15:50 - a kde ten chlap akoze je ? Za Irov robi prace, ktore Iri robit nechcu ? Kde sa on musi mat ? V restauracii a pri vykostovani ryb ? Tam sa kde posuva ? K manazerovi vstupno vystupnych zdrojov, alias vratnikovi ?

Ake oci sa maju komu otvorit ? Ze ked dojde z velkeho preludneneho mesta z bohatej krajiny, do maleho mestecka chudobnejsej krajiny a ocakva, ze vsetko bude rovnake ?

Chlapcovi trci len slama z topanok a hra sa na goho fogo.

Ondrej_333

No, čo sa sťažuješ. Začni sa správať ako zlatokopka a niečo z toho vyťaž aj pre seba - prispôsob sa mu. Za blbosť sa platí ...
Choď s ním len do drahých reštaurácií, tak ako chce on, požiadaj ho nech ti niečo pekné kúpi, zaplatí kaderníka, kozmetiku atď. Aby si ho trochu reprezentovala, keď je v takej "plnke".
Uvidíš, koľko mu to vydrží ...