Spolužiak mi robí zle

Príspevok v téme: Spolužiak mi robí zle
global

Dobrý bude to dlhé nedá sa to opísať v krátkosti.
Mám problém so spolužiakom donedávna aspoň som si to myslel kamarátom. Už to bude tretí mesiac čo mi začal robiť zle bolo to aj predtým ale nebolo to nič oproti tomu odkedy som spravil skúšku skôr ako on. Dodám, že mám 23 rokov.

Uvediem načo si spomeniem: sedel som na lavičke a čakal na hodinu s xy spolužiakmi on prišiel a začal do mňa búchať taký rýchly box a nedáva teda slabé rany (pravidelne posiluje) to ale robil aj na intráku často a mám od neho modriny, inokedy zoberie USB kábel a začne ma ním švihať po chrbte a po rukách tiež to štípe a ostávajú mi pruhy tieto prvé dve veci robí dosť často, minule prišiel bol na pivo ale nebol opitý o pol jednej noci ma zobudil mal som zamknuté ale začal trieskať na dvere, že mám otvoriť lebo neprestane otvoril som ľahol si do postele on prišiel a z fľaše čo mal v ruke mi začal liať vodu do postele a potom sa smial nebolo toho veľa ale mal som mokrú postel a zaspal som bohužiaľ až ráno o pol 6 a o siedmej som vstával do školy, stále o mne s obľubou hovorí, že som je***tý hlavne pred ostatnými, tiež dosť často o mne hovorí, že som pes v zmysle ideme na intrák ja zberba a pes (zberbou myslel ostatných) oni sa natom len smejú asi preto, že im pomáha (má dosť veci ktoré pomáhajú hlavne na skúškach), vypísal proti mne petíciu a nalepil mi ju na dvere s tým, že mi to zakázal strhnúť - petícia sa týkala toho, že som mal spolubývajúceho a on chcel aby sa odsťahoval odomňa a angažoval sa v tom viac ako spolubývajúci - argumentoval, že bývať so mnou je utrpenie a che ho odomňa oslobodiť po 2 mesiacoch sú s nich najlepší kamaráti a ja bývam sám. Štve proti mne aj ostatných a snaží sa hlavne o to aby mi starší žiaci nedali nič čo by mi mohlo v škole pomôcť.

Ešte napríklad chodí po izbách všetkých zvolá a povie im aby zamkli aby som sa nemohol ani s niekym rozprávať - to ale dokážem zniesť.
Minule sme šli na obed ako skupina a on mi začal stúpať odzadu po topánkach tak, že striedal raz pravú a raz ľavú nohu ja som sa naštval a som zastavil on to nečakal a skoro sa vykotil ja som hneď šiel ďalej a on do mňa odzadu sotil a ako som vravel má silu teda chýbalo málo aby som pozdravil tvárou chodník.

Keď som sa ho spýtal prečo mi to robí keď ja som mu nič nikdy nespravil on mi odpovedal, že on dôvod nepotrebuje.
A pred dvoma týždňami mi povedal, že slabých treba zašliapnuť.

Tento pondelok som povedal, že končím a poviem to rodičom a on mi povedal, že nech sa skúsim opovážiť a budem to mať tak na intráku ako som ešte nemal a, že na mňa zavolajú policajtov, že im chodím po nociach klopať na dvere pričom som argumentoval, že to nieje pravda a on nato, že možno nieje ale ich je viac a ja som sám, že sú vo výhode.

Ešte dodám, že ten spolužiak bol vždy taký, je veľmi sebaistý a každému rozkazuje napr. prvákov využíva nato aby robili jeho semestrálku a zato im on dá veci do ďalšieho ročníka. Mám s neho pocit, že má nejaký komplex boha často napr. hovorí v 3. osobe hlavne: "(svoje meno) je kráľ". Rád všetkým rozkazuje a je ešte radšej ak ho poslúchajú a nemôže zniesť ak nie, tiež nemá rád keď ho niekto opraví ak sa pomýli a neprizná to aj keby to bolo nakamerované.

Ja som bol tiež s nim niekedy za dobre a napr. ma volal na skúšky s matiky lebo vedel, že keď som tam ja učiteľ mi ukáže príklady s tým, že môžem vybrať ktoré budú a on mi samozrejme nadiktoval ktoré zo zbierky mám vybrať dopredu ale akonáhle sa matika skončila povedal, že neužitočných treba vyhodiť so skupiny lebo už nemajú čo ponúknuť (nieje to presná formulácia ako to povedal on ale zmysel vety je presný). Keby mi len prestal dávať veci do školy tak to by som prežil ale on sa začal správať ku mne ako som popísal.
Skúšal som mu aj dať pokoj ako mi radil jeden spolužiak ale to nepomohlo skôr akoby sa urazil, že si ho nevšímam.

Vždy som vedel, že sa nespráva normálne, ale toto už je na mňa moc. Pozrel som si na nete čo to môže byť a zvažoval som egoizmzus ale to na neho nesedelo lebo on je oveľa horší včera som narazil na takzvaný narcizmus a ten opis narcistu ako osoby je akoby niekto kto toho spolužiaka nepozná napísal o ňom celý referát je to veľmi presné.

Chcel by som sa opýtať čo by ste na mojom mieste robili mi ale mimo vecí ako, že mu mám jednu priťať nikdy som sa nebil a neschvaľujem to navyše on by to okamžite využil a hádam, že by zariadil aj so svojimi "svedkami" aby ma vyhodili zo školy.

Prosím neriešte môj pravopis je to môj najmenší problém a priznávam, že to nieje moja silná stránka.

global

Neviem ako na je zreteľné, že jeho jediný cieľ je obrátiť celý intrák proti mne. Zdá sa mi to akoby čím viac ľudí pritiahol na svoju stranu tým akoby vzrástla jeho spokojnosť.

A okrem fyzických prejavov ktoré mi robil teraz sa už viac menej orientuje na tie psychické. Pokiaľ na intráku nieje je to také normálne. Ľudia čo bývaju na mojej chodbe ma normálne pustia do izby a kecáme keď je na intráku úplne obracajú. Pokiaľ je u nich a ja náhodou vyjdem s izby on osobne zavrie dvere a zamkne. Proste je jasné, že chce aby som videl, že pokiaľ je tu on bude u ostatných zamknuté lebo to tak on chce.

Ak je tu niekto schopný dať mi radu ako ho vtipne a hlavne rozumne "slovne znemožniť" pred ostatnými, ale aby som pritom nevyzeral ako idiot tak nech poradí. Niekto mi možno povie, že prečo ho chcem provokovať ale on už zhoršiť nemá čo. Jeho cieľom je deptať ma psychicky a darí sa mu to chcem, len aby skúsil "vlastnú medicínu".

livia1234567

Ak je naozaj narcista, tak pokial by zazil nejaky poriadny trapas, pri ktorom bude celej skole na smiech s tym, ze mu spoluziaci budu ten trapas neustale pripominat a rehotat sa z neho, cim mu daju najavo, ze ho uz neberu vazne, tak on neznesie hanbu a ponizenie a zo skoly odide.

LMarika

Global - dalo by sa v ramci odboru, ktory studujes, prestupit na externe studium? To by si mal prednasku raz za tyzden, pricom by si ani nemusel navstivit vsetky prednasky, mohol by si niekde aj pracovat, napriklad na polovicny uvazok, nestratil by si rok a rodicom by si to vysvetlil tak, ze ich nechces financne prilis zatazovat... lebo ak mas takych rodicov, ako som popisala v predchadzajucom prispevku, tak takemu typu rodicov ani nema zmysel hovorit, ze si sikanovany... len by ta vysmiali a opovrhovali by tebou, ale by sa ta nezastali. Je to typ rodica, ktory bude napriklad tvojich bratancov a sesternice pochvanymi vyjadreniami zahrnat, chvalit ich, aki su sikovni, a tak dalej, ale teba nikdy za nic nepochvalia, na cudzich pekne a na vlastneho ako na poslednu spinu. Presne tento typ rodica sposobi u dietata nizke sebavedomie, s ktorym sa ale potom velmi tazko zije. Ludia s prehnane vysokym sebavedomim to maju v zivote omnoho lahsie - napriklad v pracovnom zivote, ak treba niekoho povysit, zvycajne sa povysenym stane clovek s prehnane vysokym sebavedomim a s podpriemernym IQ, co je skoda, lebo pre firmu by bolo urcite lepsie, ak by sa povysenym stal clovek s nizkym sebavedomim a nadpriemernym IQ, ale tomu, ze clovek s nizkym sebavedomim ma nadpriemerne IQ, nikto vo firme neuveri, ani keby to zrovna videl na papieri. A tomu, ze clovek s prehnane vysokym sebavedomim ma hlboko podpriemerne IQ, tomu tiez nikto neuveri, ani keby to zrovna viedel na papieri. Ty sa budes velmi tazko v zivote presadzovat, ale VS bezpodmienecne potrebujes, aby si sa neskor, ked si budes hladat pracu, dostal medzi inteligentnych ludi, ktori tiez VS maju, kde je mensia pravdepodobnost, ze ta bude niekto sikanovat, ako ked sa dostanes niekam medzi robotnikov na stavbu, alebo do fabriky. Asi by bolo fakt najrozumnejsie prerusit studium na jeden rok a ist si do zahranicia zarobit a skolu potom dokoncit externe, ak sa to pri tvojom odbore da. Medzi externistami je to ine. Stretnu sa v skole iba raz za tyzden, vacsinou v sobotu, uz pri prvom stretnuti si navzajom vsetci vymenia e-mailove adresy, komunikuju navzajom medzi sebou e-mailami, hoci sa ani nepoznaju, neskor sa spoznaju, ale nejake velke kamaratstva na zivot a na smrt medzi nimi nie su, lebo na to nie je cas, rovnako ako nie je cas ani na nenavist a na sikanovanie spoluziaka. Travia spolu menej casu ako denni. Niekto, kto ovlada strojopis, si naprikald robi na notebooku poznamky v case, ked prebieha prednaska z prava, potom pride domov a svoje poznamky rozosle na svoj zoznam e-mailovych adries, medzi ktorymi je aj tvoja. Externisti si navzajom pomahaju a drzia spolu, hoci sa takmer nepoznaju, mnohi z nich su uz starsi, aj po tridsiatke, maju vlastne rodiny, cize maju ine starosti ako sikanovat spoluziaka. Myslim si, ze by ti medzi nimi bolo lepsie ako medzi tymito. Co tak najst si pracu v meste v ktorom studujes a byvat na ubytovni? Alebo byvat na nejakej lacnej ubytovni v Bratislave a pracovat na polovicny uvazok vo Viedni? CO by bolo tak 3x za tyzden 8 hodin? Ak mas nizke sebavedomie, tak pravdepodobnost, ze budes sikanovany prave ty, je vacsia ako pravdepodobnost, ze bude sikanovany niekto iny. Preto sa treba proti sikanovaniu obrnit napriklad aj tym, ze budes travit malo casu so spoluziakmi, kvoli comu sa mi javi externa forma studia pre teba vhodnejsia ako denna. A aj praca na polovicny uvazok popri studiu vhodnesia ako na plny, kde by si musel byt s kolegami kazdy den a kto vie, na koho by si zase natrafil?

LMarika

Global, tak potom mas nizke sebavedomie, ked sa nedokazes dlho pozerat ludom pri rozhovoroch priamo do oci. Ludia s nizkym sebavedomim casto byvaju obetami sikanovania. Lebo sa zdanlivo javia byt bojazlivymi a vystrasenymi, aj ked v skutocnosti takymi vobec nemusia byt. A tiez sa zdanlivo javia byt hlupymi a nesikovnymi, hoci v skutocnosti takymi vobec nemusia byt. Zatial, co ludia s prehnane vysokym sebavedomim sa zdnalivo javia byt sikovnymi a mudrymi, hoci v skutocnosti takymi vobec nemusia byt a rovnako sa javia byt aj odvaznymi a smelymi, hoci v skutocnosti takymi vobec nemusia byt. Mozu, aj nemusia, ale prvy dojem velmi vela robi. Vzdy a u kazdeho. Priklad z prveho rocnika zakladnej - Ema mala nizke sebavedomie. Aj hluchy musel pocut, ze spieva najkrajsie z celej triedy. Marina mala sebavedomie jak sto bohov, ale spievat nevedela, spievala falosne. Sudruzka ucitelka potrebovala vybrat jednu ziacku, ktora by zaspievala pred rodicmi na iskrickovej slavnosti. Velmi som sa cudovala, preco nevybrala Emu, ale tu falosne skriekajucu Marinu. Tak bolo teda na iskrickovej slavnosti zaspievane falosne, hoci 25 deti z 30-tich spievalo omnoho krajsie ako sebavedoma Marina, ale sebavedomim ani zdaleka nedosahovali jej uroven. Preco ucitelka vybrala falosne spievajucu osobu? Lebo mala vysoke sebavedomie. Bohuzial. Ak nejaky ucitel, sef... posudzuje ludi len a len podla sebavedomia a nie podla skutocnych zrucnosti, schopnosti, skolskych vysledkov, pracovnych vykonov a skusenosti, sklame sa a to sklamanie si aj zasluzi, lebo sam si je na vine, blbec. Dalsia kategoria ludi, ktori su obetami sikanovania, su ludia mimoriadne nadani, ktori maju na nieco vynimocny talent, napriklad na ucenie. Moze to byt najlepsi ziak v triede - tito nech uz by boli akokolvek sebavedomi, budu zo zavisti sikanovani hlupakmi, ktori im vyskou IQ nesiahaju ani po clenky a kamkolvek pojdu, okolie si vzdy vsimne, ze su najlepsi a bude len otazkou casu, kedy do firmy, kde pracuju, nastupi zavistlivy hlupak, ktory zacne o nich sirit intrigy. Mimoriadne nadany clovek preto potrebuje mat aj mimoriadne nadaneho sefa, lebo len taky vie, ze intrigam nesmie verit a ze vyhodit z roboty treba intrigana a nie obet intrig. Obet intrig je v takomto pripade casto Schatz, ktory si sikovny, mudry a inteligentny sef chrani ako oko v hlave, ale hlupy, alebo priemerny sef ho z roboty vyhodi bez toho, aby vedel, ze prave vyhodil svojho najlepsieho zamestnanca, od ktoreho lepsieho este nikdy nemal a uz nikdy ani mat nebude. Sefovia s nizkym a priemernym IQ maju tendenciu verit intriganom. Preto si mimoriadne nadani, sikovni a mudri ludia casto hladaju pracu z domu (vystuduju informatkiku a robia z domu nieco pri pocitaci), alebo pracu bez kolektivu (zubny lekar, prakticky lekar, gastroenterolog, ci iny odborny lekar majuci vlastnu ambulanciu s jednou sestrickou, cize nie lekar na oddeleni v nemocnici, kde je tiez kolektiv...), pripadne daju dokopy nejake prachy a pustia sa do podnikatelskej cinnosti, kde su sami sebe panmi a robia nieco bez kolektivu. To, co pisem, nie je od veci a nesuvisiace s temou, ale je to zase len dobra rada, akym smerom by si sa, Global, mal v zivote uberat. Mozno je lepsie zanechat studium toho, co studujes teraz, v druhom rocniku, aj ked viem si predstavit, ako budu tvoji rodicia zurit... a vrhnut sa radsej na studium zubneho lekarstva, povedzme, pripadne mediciny, ci informatiky, alebo cudzich jazykov, ci niecoho takeho, pri com je sanca, ze ked to vystudujes, tak budes moct robit pracu z domu, bez kolektivu, napriklad prekladat anglicke, nemecke, spanielske knihy, texty + davat doucovanie detom... Porozmyslaj o tom. Alebo je sanca, ze so skolou, ktoru teraz studujes, najdes v buducnosti pracu z domu? Bez kolektivu? Dalsia vec - pricinou nizkeho sebavedomia, co je asi aj tvoj problem, moze byt to, ze rodicia ta privela kritizovali a primalo chvalili. Na jednej strane je uplne samozrejme, ze niekedy rodic svojmu dietatu povie: "Globalko nas sikovny, zlaty, chvalime ta za to a to, ze si to tak fantasticky zvladol..." a inokedy povedia:"Ty somar, ty debil, co si to vykonal, co mas obe ruky lave, co si mantavy, smatlavy, hentaky a taky?", no na druhej strane dolezity je pomer poctu pochvalnych a kritickych vyjadreni tvojich rodicov na tvoju osobu. Ak na tisic Globalkov sikovnych a zlatych pripadne jeden somar a debil, nic sa nestane, ale sa ti vyvinie zdrave sebavedomie. No ak na tisic somarov a debilov pripadne len jeden Globalko sikovny a zlaty, tak tvoje sebavedomie bude na bode mrazu a v takom pripade sa treba odpratat prec od rodicov a nebyvat s nimi, lebo sebavedomie ti moze stupnut, az ked sa vymazes spod ich zleho vplyvu, pripadne ciastocne by mohol pomoct aj psycholog, ale ver mi, ze ani to, ze si sa uz stal dospelym a ani to, ze v buducnosti zacnes starnut, tvoje sebavedomie nezvysi, ak zostanes byvat pri takych rodicoch, lebo oni ak raz maju tendenciu tebou opovrhovat, tak tebou opovrhovat budu a to je to, co ti znizuje sebavedomie. Takito rodicia maju dokonca tendenciu vo chvili, kedy sa im decko zdoveri, ze je sikanovane, nan navrieskat, ze tak ti treba, somar sprosty, nemal si sa dat, mal si ho zbit, a podobne. A ked mi tento prispevok bude vymazany, tak sem uz v zivote nic nenapisem!!!

Nicolett

Počuj ty hlavne nemôžeš nechať nech sa do teba pusti, lebo vidíš ako to skončilo.,. Keby dostal bitku možno by si uvedomil

sewie

ale ved jasne, ked niekomu nesedis tak nech sa s tebou nebavi, ale nema pravo ti robit zle! ako nic si z toho nerob, mne cele destvo hovorili ze som "zvlastna"...kazdy sme nejaky, to neznamena ze ludia ktorym nerozumieme by mali trpiet. ja som sa tiez stala na zakladnej tercom vtipkov mojich kamaratok...a ich privrzencov...raz asi polka autobusu na skolskom vylete vyspevovala o mne nechutne veci a moja "kamoska" sa ma vobec nezastala! ludia su ovce-nemam to vobec rada!ale proste normalne verejne by som proti nemu vystupila-slusne! snad sa tam najdu nejaki ludia co uvidia kde je pravda!

global

Áno máš pravdu na mne je tiež niečo zlé ja to viem ale napriek tomu mám zato, že keď sa ja správam k niekomu slušne druhá strana by mi to mala oplatiť rovnakým spôsobom. Ja som tomu spolužiakovi nikdy nič nespravil čím by som mu dal dôvod správať sa ku mne takto. Koniec koncov sám to aj priznal keď som sa ho spýtal začo si zaslúžim také správanie s jeho strany ku mne a on odpovedal, že dôvod nepotrebuje a neskôr, že slabých treba zašľiapnuť.

Inak mimochodom zo "zlé" čo je na mne videli už na základnej a strednej škole a hovorili mi, že som divný/čudný. Dokonca pár dievčat ktoré som spoznal keď som bol von s kamarátmi (mám len troch) čo ma v tej dobe práve spoznali si to všimli väčšinou po 5 minútach čo ma videli po prvý krát. Jedna taktnejšia šepkala do ucha kamošovi, že kto je ten čudný chalan aj tak som to počul a potom druhá ktorú som tiež spoznal pri inej príležitosti sa ma to po pár minútach čo ma spoznala rovno spýtala, že prečo som taký čudný.

Ľudia si vďaka tomu asi o mne myslia, že som retardovaný čo však nieje pravda bol som na normálnych (oficiálnych nie nejakých internetových) IQ testoch a zle som teda určite nedopadol. Ešte keď som bol malý zistili mi ADHD lenže to nevysvetľuje rozsah mojích problémov hlavne v sociálnych situáciach ktorý je obrovský.

Veci ako to, že sa nedokážem pozrieť hlavne cudzím ľuďom do očí, nedokážem viesť rozhovor o téme v ktorej "niesom doma" medzi to patria hoci aj najbežnejšie veci o ktorých sa ľudia rozprávajú pri pive. Ja v takejto situácii len ticho sedím a rozmýšľam čo by bolo vhodné povedať. Ak aj niečo poviem tak to často vraj vôbec nesúvisí s témou. Naopak, keď mám hovoriť o niečom čo ma zaujíma tak vraj o tom hovorím aj v čase keď to už nikoho nezaujíma - akokeby sám pre seba, lenže ja si to vôbec nevšimnem a teda nerobím to schválne.

Tým chcem povedať, že mi je jasné to, že si zato môžem zato aj sám ale aj keď sa takto podivuhodne správam podľa mňa to nieje dôvod nato, aby ten spolužiak ku mne takto choval.

sewie

ako ty sa bojis ho udat, ale robit mu zle sa nebojis?...nemyslis si ze to len zhorsis? sak sa preboha chovaj ako dospely clovek a nahlas to kde treba! to mu radsej budes pastovat klucky ci co? nenapadlo ta ze mozno to robi aj dalsim?

mixta

nemas bratov alebo nejakych kamaratov ktori by mu upravili fasadu?
mal si sa mu postavit na odpor uz hned na zaciatku ked s tym zacal. Takym debilom musis dat pocitit kde je ich hranica.