Sacharidové vlny

pelinka

:-) Tak za to že nemám rada matematiku, ešte viem jedlo odvážiť a pripraviť si ho na druhý deň. Ide o to, že jedálniček sa zostavuje podľa veku, hmotnosti, výšky a bežnej pohybovej aktivity. Zvažujú sa samozrejme nutričné hodnoty potravín. Na nete sú samozrejme vzorové jedálničky, ale tie sú také "vzorové" :-) Paleo poznám, je to dobrá vec, ale úplne bez sacharidov si to celkom nvm predstaviť. Hľadám niečo, čo by mi vyhovovalo a toto ma oslovilo. Chcela som nájsť nejaký možno odborný názor alebo ešte lepšie osobnú skúsenosť.

redka

ak mas problem s matematikou, tak ako chces vsetko pocitat, vazit? ak mas teraz problem so "zabudanim na jedlo", nestihanim sa najest tak vedz ze to pocitanie ti zaberie tiez nejaky cas ak matiku nemas rada, tak to o chvilu vzdas... skus sa pozriet na nieco ako paleostravovanie... to by ti mohlo vyhovovat... a je to bez vazenia a pocitania... jedla by si mala co najsetrnejsie spracovavat a pouzivat co najmenej polotovarov, konzerv a spracovanych potravin... cerstve jedlo, setrne spracovane, vela zeleniny (surovej i tepelne upravenej), ziadne oblininy, ziadny rafinovany cukor, kvalitne biekoviny a tuky...

pelinka

Prečo chcem cykliť sacharidy? No zdá sa mi to ako niečo, čo by som mohla zvládnuť, čo mi dáva nejakú logiku a dokáže usmerniť moje stravovanie. To je totiž neriadené a nesystematické. Toto sa mi zdalo, že by mohlo pre mňa znamenať tieto veci : nastaviť si pravidelné stravovanie, mäso, zelenina - to mi vyhovuje. Zbaviť sa "zabudnutia sa najesť" a potom zjesť čo mi oči vidia :-( Podľa toho, čo som čítala, vyrovnáva hladinu inzulínu - čo by predišlo vlčiemu večernému hladu. Taktiež to nie je náročné na prípravu. Pár rokov dozadu som sa venovala cvičeniu intenzívnejšie, no po deťoch sa to pokazilo. Viem, že mám konštrukciu na pekné vypracovanie svalov... Toto by ma mohlo nakopnúť. Len zostavenie, resp. vypočítanie jedálnička nezvládam... Prečo by to mal byť nezmysel?

odpovedam

klinicky vyznam sacharidovych vln je nulovy. je to vymysel fitness priemyslu. je jedno, ci cyklis, ci nie. ak mas makroziviny nastavene na tvoj ciel (priberanie/udrziavanie/chudnutie), tak ti to uplne staci. Vacsina fitnessakov cykluje, ale plati len termodynamika vydaj vs. prijem energie. vhodne je akurat v den, ked cvicis, zvysit prijem sacharidov kvoli inulinovej odozve a v den, ked necvicis znizit a mat viac tukov. ale nepis nic konkretnejsie, preco chces cyklit sacharidy.