Odísť do zahraničia alebo ostať na Slovensku? Alebo...?

Príspevok v téme: Odísť do zahraničia alebo ostať na Slovensku? Alebo...?
Nerozhodpár

Váhame s priateľkou,

či ostať na Slovensku a nájsť si nejakú (nič moc) prácu, žiť si v podnájme a časom si vziať hypotéku na (100) 30 rokov,

alebo odísť robiť do zahraničia /UK, Holandsko, čojaviemkam/, našetriť si nejaké money, prípadne šetriť tak dlho, kým si na to bývanie nenašetríme (ak je to vôbec reálne pri zahraničnej minimálke napr. v sklade).

Máme niečo mááálo na teoretické vycestovanie niekam do Európy, anglicky vieme na takej dohovoriacej sa úrovni, priateľka vie aj po nemecky, ale ja nie. Školy máme bez praxe, takže sme prakticky nevyužiteľní v nejakej kvalifikovanej robote. Na výšku sa nechystáme v tomto živote, pretože ani jeden z nás nechce byť lekár, právnik, ITčkár... a pod, čiže by bola zbytočná (podľa mňa). Zaujímali by ma vaše názory a skúsenosti, čo by ste odporúčali. Odlúčiť sa určite nechceme, na prvom mieste je, aby sme boli spolu, lebo sme sa fakt našli.

OTÁZKA: Ostať alebo odísť?

MultiLevel

Sisi, zijem v Norsku, mesto snad nemusim kvoli tebe konkretizovat :) Za mesiac platime 800 eur, so vsetkym, televiziu nemame. Je to presne cena, ktoru sme v BA platili 5 ludia natlaceni v dvoch izbach :) Hovorim, ze akurat najdrahsie bolo na zaciatku splatit tu kauciu, co boli troj az stvor mesacne platby. V centre mestra je to samozrejme ine, tam sa ceny splhaju od 1000 eur vyssie ale tie byty aj vyzeraju ukazkovo.....Avsak, cim dalej od centra tym je to lacnejsie, nemyslis? A nikde nepisem, ze takto to funguje v Holandsku :)

sisi266

Multivel, to kde prosim ta zijes???? Ja som v holandsku a sused dal do prenajmu byt za 750 eur plus voda,plyn a elektrika...cize vysledna suma bude 1000/ za mesiac . Je to sice priamo v centre ale je to iba dvojizbak. My prosim ta vysvetli kde na Sk tolko zaplatis????

MultiLevel

Mam tam chybicku, neprisli sme do norska ani s milionmi na ucte ANI s par centami :)
Ja sever urcite odporucam, ale s anglictinou si nevystacis.Mozno pred 10 rokmi, ale dnes nie. Preto treba poctivo studovat jazyk danej krajiny este pred prichodom

MultiLevel

A doplnim, ani v severskych krajinach to nie je tak strasne drahe, ako to opisuje tusim Vebe. Neprisli sme tu s milionmi na ucte ale s par centami. S nejkou sumou prist do zahranicia musis, s tym treba ratat. Ak sa bavime len o severskych krajinach, staci vediet kde mas nakupovat, ochotne ti poradi kazdy slovak zijuci na severe (mame skupinu na FB). Ked vies do akeho obchodu mas ist, nemas problem nakupit za podobne ceny ako u nas. Doprava je mozno drahsia, ale ceny prenajmov su porovnatelne s nasimi, akurat skladas kauciu tri mesacne najmy, takze prvotna investicia do byvania je mozno drahsia. Vobec sa nemusis nejak extremne uskromnovat, staci nekupovat kraviny a to prospeje kazdemu slovakovi. Na severe by si mal problem len v pripade, ze si fajciar a obcas si vypijes :D Veeelmi rychlo sa odnaucis ;) My nepijeme, ani nie sme fajciari a uskromnovat sa v style "odtrhat si od ust", sme nemuseli.

liberta25

inak v nemecky a anglicky hovoriacich statoch su potraviny, kozmetika, satstvo, cistiace prostriedky, vsetko to tam je lacnejsie ako u nas. v Anglicku, Irsku odvadzate tiez nizsie dane (odvody) zo mzdy v porovnani so Slovenskom. drahsi je tam najom (tiez sa plati mesacny depozit, s tym treba ratat, takze na zaciatok treba mat tento vydavok pripraveny) a samozrejme alkohol a cigarety. ale tiez by som skor odporucila Nemecko, Rakusko, kedze VB a Irsko uz nechcu velmi zamestnavat imigrantov. neviem ako to je inde v EU.

vebe

ked tak rozmyslam, pre vas dvoch asi Nemecko alebo Rakusko. Britania, Holandsko, severske staty - tam su naklady na bezny zivot dost vysoke, aj ked si to nastavis velmi skromne.Okrem toho, aj ked budete chciet ist domov, je to z Nemecka a Rakuska za najmensie peniaze.

Nerozhodpár

vebe, to je tak, že ani sami nevieme. Možno by sme šli len sezónne, možno na dlhšie, ak by nám to vyhovovalo a zvládali by sme to. S tým aj rátame, že sa uskromníme a prežijeme to tam nejaký čas na lacnej ubytovni a pod. Preto stále uvažujeme, do čoho sa oplatí investovať to málo, čo sme si ušetrili, aby sa nám vrátilo viac, než len to. Lebo je tu aj iná alternatíva a to, že ostaneme na Slovensku a začneme pracovať na rozbehu vlastného podnikania, ale na to treba o niečo viac než máme teraz. Pôžičky sú vylúčené úplne, to najskôr až tá hypotéka niekedy v budúcnosti, ale len na to bývanie, na nič iné. Takže aj ten sezónny zárobok by veľmi pomohol. Uvidíme ešte, stále hľadáme to najlepšie, čo by šlo.

Nerozhodpár

Ja ten čas s priateľmi netrávim ani tu, skoro stále som s frajerkou a možno raz za 2 mesiace idem von s priateľmi, inak som s nimi len v škole. Žijem tak, že ani teraz nie je najlepšie, v živote som zažil veľa zlého a ťažkého, čiže z tohto hľadiska sa viem prispôsobovať lepšie ako ostatní. Prinajhoršom sa môžeme kedykoľvek vrátiť, ak teda niekam vycestujeme vôbec.

vebe

Nerozhodar, dolezite je mat ciel a vediet preco nieco robis. A potom tiez nejaky casovy plan, predstvu ze na ako dlho. Ak je cesta za pracou v zahranici z dovodu zarobenia a nasledneho navratu na Slovensko, tak sa da zit aj v menej komfortnych podmienkach, skromne s cielom, ze zarobim a pomoze mi to postavit sa na nohy v SK. To spravilo mnoho ludi. Problem je, ak by si niekto chcel nastavit svoj zivot v zahranici dlhodobo na absolutne minimum. Jednu vec si ale tiez treba uvedomit, ze vzdy mas pociatocne naklady,kamkolvek pojdes, na odchod potrebujes peniaze. Ja len ked spocitam co stali vsetky uradne preklady a superoveravania mojich dokladov a to je len jedna cast. Ale to je vzdy tak, s tym treba pocitat, ci uz je to letenka, ci zaloha za byt, ci jazykovy kurz, ci zdravotne poistenie. Najprv clovek investuje, potom pride zarobok. To som napisala nie na odstrasenie, ale na to aby ste si nemysleli, ze to stoji peniaze len vas.

MultiLevel

Shayleen, Norsko.
Nerozhodpar, podla mna ani v zahranici "macky medom neseru", ale trosku to cloveka okrese, ziska iny pohlad na svet, na nasu krajinu, na seba sameho. Dlhu dobu, kym si nenajdes priatelov (skutocnych priatelov, s ktorymi budes travit volny cas), sa budes citit osamelo, hoc budes mat pri sebe partnerku. Vsetko bude cudzie okolo teba. Ale ver, ze casom to prejde. Tak ako niekto nevydrzi tie prvotne tlaky a osamelost, ked je v zahranici, tak niekto radsej ostane doma a maka za 350 eur, ale je doma...Treba so vsetkym ratat, ze bude aj dobre, aj smutno, aj otupno, aj uzasne :)