Medicina, zubarina naraz

Kýčera

Aj ja som to prečítala celé a dievča dostalo ucelené informácie. Pravdou je, že už teraz je zubárov na Slovensku veľký nedostatok, majú vysoký vek a ľudí so zubnými problémami veľa. Z tohto hľadiska si môžeš miesto svojho pôsobenia vyberať v rámci celého Slovenska a máš istotu, že zubárku robiť aj budeš. Ak vyštuduješ medicínu a túžiš po špecializácii, môže sa stať, že do nemocnice Ťa nepríjmu, nebudeš si môcť spraviť atestácie a budeš sa musieť venovať všeobecnému lekárstvu. Tak či tak sa staneš súkromným lekárom a peniaze na otvorenie/odkúpenie ordinácie potrebovať budeš. Výška nákladov sa však bude odvíjať od miesta pôsobenia, nájomného, vybavenia ordinácie prístrojmi, platu sestričky,...Ak ju zariadiš značkovými koženými kreslami, originálmi obrazov, špičkovými prístrojmi, budeš mať ordináciu v centre hlavného mesta,...potom potrebuješ poriadny balík, ale môžeš začať aj skromnejšie. Mohol by Ti pomôcť rozhovor s lekárkou, či zubárkou, ak máš takú možnosť. V každom prípade Ti držím palce, aby si si dobre vybrala.

Shayleen

Budem musieť skontaktovať dáku Rakúsku agentúru aby mohli LMarike dať nejakú tú šancu na písanie kade ja kých románov čo thrillerov. Bože toľko písať však nik to neprečíta :D

lenka76

Marika, dakujem pekne za taky prispevok :)

no mam 18 rokov,lenze pochadzam z trosku chudobnejsej rodiny,a preto to tak zvazujem,lebo vsetko by som musela platit sama,ale bavili by ma obidve povolania,len mi pride,ze zubari sa maju dnes trosku lepsie,dalej chcem mat rodinu raz a deti,takze zvazujem aj preto zubne,aby som sa mohla venovať aj detom a svojim zalubam a predsa ako doktorka budem v hlave v praci stale,ale zas ta praca, by mi davala vacsi pocit zadozucinenia mozno ako zubne, tak stale zvazujem
,co si vybrat.

LMarika

Lenka 76 - oba odbory sucasne vystudovat nemozes, iba ak by si najskor vystudovala jeden a po jeho ukonceni druhy, pricom by ti mozno mohli byt skusky z rovnakych predmetov uznane, neviem, na toto sa treba opytat priamo na studijnom oddeleni. Ale vystudovat medicinu a este aj zubarinu, v tom ja nevidim velky zmysel. Tak bud jedno, alebo druhe. V zivote si aj tak budes musiet vybrat, ci chces byt lekarkou, ktora lieci zuby, alebo lekarkou, ktora lieci nieco ine. Medicina je velmi narocna a tak komplikovana a rozsiahla, ze hoci je na tej skole aj velmi vela ucenia, primalo toho clovek po ukonceni skoly este stale vie... preto sa musia robit atestacie, kde si absolvent mediciny zvoli presne ten odbor, ktoremu sa bude cely zivot venovat a nikdy sa v nom neprestane dalej vzdelavat, neustale bude musiet sledovat novinky ohladom inovacii v medicine, najnovsich vyskumov, zmien... Z mnohych vynikajucich lekarov robi najuznavanejsich odbornikov vo svojom odbore - uzasne kapacity prave to, ze si vybrali prave ten jeden jediny odbor a tomu sa venuju, odovzdaju mu vsetko - cize napriklad niekto v Brne sa venuje ortopedii na vysokej urovni, ze sa nad jeho vedomostami sklanaju aj odbornici zo zahranicia a hoci aj vrtat zuby nevie, aj tak k nemu chodia Slovaci, Cesi, Poliaci, Rakusania... to bol len priklad a ak uvediem meno konkretneho profesora, moze mi byt vymazany prispevok. Urcite mas IQ ako genius a fotograficku pamat a urcite by si zvladla perfektne aj vseobecne, aj zubne, ale mas len jedno telo a to jedno telo aj napriek tvojim vynimocnym schopnostiam a mimoriadnym danostiam dostane na skole dost zabrat, to este len uvidis, ked tam prides.
Nepises, kolko mas rokov, ci pochadzas z bohatej rodiny... To mozu byt totiz tiez rozhodujuce faktory. Lebo ak mas napriklad velmi bohatych rodicov, tak v tom pripade by bolo idealne zubne. Ide totiz o to, ze absolvent zubneho si musi po skonceni skoly otvorit vlastnu prax a ak chce pracovat aspon na akej-takej urovni primeranej sucasnej dobe, to znamena nedavat do zubov arzenove vlozky, ale osetrit korenove kanaliky bezbolestne pri jednej jedinej navsteve, dalej nepresviedcat pacientov, na ktorych este digitalny rontgen nezasvietil, ze ziadne kazy nemaju, hoci ich vsetky zadne zuby bolia pri jedeni studeneho a horuceho iba preto, lebo ty nemas rontgen, ale standardne v ramci prehliadky urobit kazdemu pacientovi Bitewing - rontgen, ktory medzizubne kazy ukaze..., tak ty budes potrebovat velmi vela penazi na toto vsetko. Napriklad isty bratislavsky sukromny zubar ked si otvoril novu pobocku s jednou ambulanciou zubara a s jednou ambulanciou dentalnej hygienicky, tak ho to vyslo na 200 000 €. A peniaze na taketo nieco nema kazdy, tak preto hovorim, ze ak si z bohatej, velmi bohatej rodiny, tak zubne by bolo idealne, lebo na Slovensku je malo zubarov a aj ked je vela ludi, ktorych by zubne lekarstvo mohlo zaujimat, tak vysoke financne vydavky spojene so vstupnymi investiciami za otvorenie vlastnej ambulancie ich odradia od toho, aby isli zubne lekarstvo studovat. Mna osobne by napriklad zubne velmi bavilo, pricom vseobecne ani tak nie a ked raz vyhram Jackpot v Lote, tak sa na to zubne prihlasim :) Dalsia vyhoda, zubar je sam sebe panom, nema nad sebou ziadneho sefa. Nemsi nikoho prosit do dovolenku, o volno, len napise na dvere, ze dnes neordinuje a hotovo a ide si vybavit svoju vec. Dalsia moznost by bola ta, ze ak pochadzas skor z chudobnejsej rodiny alebo z takej tej slabsej, az strednej vrstvy, cize by tam peniaze na otvorenie vlastnej zubnej ambulancie preplnenej drahymi pristrojmi neboli. V takom pripade by bolo idealne to vseobecne lekarstvo. Pretoze ak po skonceni skoly nemas peniaze na otvorenie si nejakej co i len ambulancie praktickeho lekara, tak jednoducho nastupis do nemocnice na nejake oddelenie, povedzme na krcno-nosno-usne, kde ludom vyberaju mandle a budes tam pracovat hned ako lekarka, ale pod podmienkou, ze si robis popri tom uz aj dalsie vzdelavanie z otorinolaryngologie a urobis si atestaciu. Potom uz budes kompletna lekarka vo svojom odbore, ktory si si vybrala a ktory ta najviac zaujima. Vyhodou je, ze ak pojdes takouto cestou, tak nemusis hned po skonceni skoly vynalozit vstupne investicie na otvorenie vlastnej ambulancie, ale stavas sa zamestnankynou nemocnice a dostavas uz od zaciatku doktorsky plat. Nevyhodou zase je, ze mas nad sebou sefa, cize takyto lekar nie je sam sebe panom. No stat sa kompletnou lekarkou - to trva nejaky cas. Budes potrebovat najmenej 10 rokov, cize 6 rokov medicina a potom dalsie najmenej 4 roky specializacneho studia na dany odbor. Takze ak sa pozrieme na celu vec z pohladu veku, tak ak mas napriklad teraz 19, ci 20 rokov, je to idealne, lebo mas este dost casu. Ak si ale uz pred 40-tkou, tak o tejto ceste radsej neuvazuj, lebo urobit zo seba kompletnu lekarku az tesne pred odchodom do dochodku, to sa mi nejako nevidi. Ak si uz po 35-ke, tak potom z hladiska veku by bolo ozaj lepsie radsej zubne a potom uz len dufat, ze ta vezmu na nejaku sukromnu zubnu kliniku, kde uz maju pristroje a vsetko a potrebuju len pracovnu silu. Dalsia vec - tvoj vlastny zaujem. Ktory odbor by ta asi tak zaujimal viac? Ak sa rozhodnes pre zubne, budes musiet robit len a len zubarku, pripadne celustnu otropediu, stomatochirurgiu a implantologiu, ina moznost nebude. Ak sa rozhodnes pre vseobecne, budes si moct po jeho ukonceni vybrat z viacerych moznosti. Dermatologia, alergologia, chirurgia, gastroenterologia, otorinolaryngologia, pneumologia... co len chces, akurat zubarku nebudes moct robit nikdy. Takze aj zaujem je dolezity, ze co by ta tak asi bavilo viac. Kazdopadne ti drzim palce, nech uz sa rozhodnes akokolvek. Si vynimocny clovek a mas pred sebou skvelu buducnost. A po uskutocneni tohto zivotne doleziteho rozhodnutia nam sem napis, ktory odbor si si vybrala a preco.

zewa

Naraz to urcite nedas :D
Chod na medicinu a sprav si atestaciu ako vseobecny alebo psychiater. Tych bude treba najviac ;)

[zruseny37]

Oba odbory je možné študovať len denne, takže by si to naraz nestíhala, pretože by sa ti prekrýval rozvrh. O náročnosti nehovoriac. Takému vzdelávaniu treba odovzdať život, mať zápal, chuť vzdelávať sa celoživotne. Každá škola má iný poplatok za súbežné štúdium, ktorý nájdeš na stránke školy. A vybrala by som si medicínu, pretože by ma nebavilo čumieť ľuďom do úst, ani mi to nepripadá ako zaujímavý odbor, hoci je užitočný.