Práca nadčas v mimoriadne teplých dňoch

Slobodna

Zakladatelka sa pytala, ci ma pravo zo zakona zamestnavatel nariadit pracu nadcas v horucich dnoch. Odpoved je- nema. Nechapem, preco tu pleties hrusky s jablkami, ked sa nepytala na to, ako to chodi v inych prevadzkach. Pozri, ked nerespektujete zakony a institucie, ktore su tu na to, aby vam pomahali a hajili vase prava, mate strach sa stazovat, tak si len tisko somrite a pracujte v neludskych podmienkach. Poznam firmu, ktora tiez konala rovnako ako spominas, odpadli dvaja zamestnanci, lebo sa tiez bali stazovat, nasledne bola vykonana kontrola inspektoratu a mozes mi verit, ze odvtedy si na to davaju pozor. Bola zabezpecena aj klima, aj castejsie prestavky, aj napoje zdarma, teda dodrziavanie zakona. Ja zijem v realite, ale kto sa boji, nech cusi a trpi.

N-ika

slobodna- to je sice pekne co ty pises ale realita je taka, ze su pracovne miesta kde sa neda pouzit vetranie ani klima a obcas je nutne robit prescas aj v takych firmach a nie, nedaju sa odstavit cez leto ked je nad 30 stupnov...
neviem v akom ruzovom sne zijes :-D

Slobodna

Citaj poriadne. Vo vyrobnych halach sa preto ma teplota znizovat - vetranim, klimatizaciou, na optimalnu teplotu.
Pytala sa na pracu nadcas v horucich dnoch, cize to, ze zamestnavatel bude tvrdit, ze dava caste prestavky a dodrzuje pitny rezim, je v tomto pripade nepodstatne.
Skor nez zautocis, si to precitaj poriadne a bud lepsie informovana/y.

nemam-meno

slobodna-
cim je praca narocnejsia tym je teplota nizsia?to si vycitala v zakonniku prace??A co pracovne miesta kde je vyssia teplota neustale-napr. v dosledku vyrobneho procesu?
Insp. prace je zbytocna institucia, ak chces podat podnet musis uviest meno a nemysli si ze riaditel nezisti kto ich tam poslal...a aj tak mozu vzdy povedat ze dava zamestnancom prestavky a dodrzuje pitny rezim...
ak mu nevyhovuje pracovne zaradenie, co tak ist robit niekam inam?

Slobodna

Pri praci nad 30 stupnov ma zamestnanec narok na rozne ulavy, ako su:
napoje zdarma, skratenie pracovneho casu, castejsie prestavky na osviezenie, posunutie pracovnej doby atd.
Cim je praca fyzicky narocnejsia, tym nizsia teplota by mala byt na pracovisku.
Dolezita je v tomto pripade pracovna zmluva a zakonnik prace.
Osobne si myslim, ze nie.
Kontaktujte Narodny inspektorat prace.

www.safework.gov.sk