Sex pred svadbou?

Príspevok v téme: Sex pred svadbou?
nešťastnííík

Ahojte :-)

Mám 27 rokov, vážny vzťah už 5 rokov, ale ešte sme spolu nič bližšie nemali. Moji rodičia a aj jej rodičia sú veriaci a trvajú na tom, že sex až po svadbe. Mne je to dosť blbé, lebo aj tohto roku sme boli spolu na dovolenke, chodievame na spoločné víkendy, ona prespáva u nás, ja u nich a medzi nami nič bližšieho nie je.
Pomaly uvažujem, že by som sa mal oženiť, ale zase len kvôli tomu? Máte niekto podobnú skúsenosť, resp. vydržali ste až po svadbu?

zvedavy987

Kurnik, to je ale romantika. Zahajit diskusiu o predmanzelskom sexe a potom poziadat svoju partnerku o ruku.

Prosim zeny, skuste napisat, co by ste robili, ak by ste vedeli, ze vas 5 rocny parner takto ziada o ruku. Najma tie zastnkyne sexu az po svadbe.

Prepac nestastnik. Ale toto je internet a chcem ho vyuzit. Ak mas silne ego, tak si to nevsimaj alebo nieco si z toho vezmi.

zvedavy987

@Vivien H
to by som ani neveril, ze niekto dokaze napisat presne, tak ako to i ja citim a vidim... presne moje slova moje myslineky... Vdaka spravilo mi to dobru naladu :-)

@môj názor.
presne, u mnohych vidim, ze ich konanie podnecuje strach, nerobim to lebo pojdem do pekla.. robim to aby som siel do neba...

Co tak povedat si toto. Robim to lebo verim, ze je to spravne. Nerobim to lebo verim, ze je to nespravne. Ja vidim v tomto vieru.
A nie polemizovanie a tom co je Boh/Jezis, co (ne)chce.

Ach jaj. Bola vo vas niekedy viera? Bude vo vas niekedy viera?
Ci radujete sa z otroctva, konate zo strachu, konate s vidinou vykupenia?

Ale verim ze mnohym take zastresenie cirkvi pomaha. Ved je to jednoduchsie, vtedy nemusis pytat otazky sam od seba a mat v nich jasno, staci sa opytat svateho pisma, farara, suseda.

čistá láska

vivien, nepochopila si, že mať sex znamená mať svadbu? Preto nemá logiku mať sex a nechcieť svadbu.

Predpokladám, že ti niekto z cirkvi alebo z veriacich veľmi ublížil, že všetkých do jedného nazývaš pokrytcami. Si schopná pripustiť, že sú aj takí veriaci, čo úprimne a verne žijú podľa božích prikázaní? To by potom znamenalo, že daná čnosť je skutočne hodnotou a je dosiahnuteľná.

Ak človek cíti, že niečo nerobí dobre a cíti pre to vnútornú nepohodu (alebo výčitky svedomia), má dve možnosti, ako sa s danou situáciou vysporiadať. Buď si sám pred sebou prizná, že zlyháva a bude sa snažiť napraviť to, alebo vo svojej mysli zníži hodnotu čnosti, ktorú nedokáže dosiahnuť. A to sa najčastejšie robí tým, že sa ospravedlňuje sám pred sebou poukázaním na to, že všetci tak žijú, alebo poukázaním na horšie chyby iných, lebo z takého porovnania vyjde lepší ako tí druhí, alebo zrelativizuje danú hodnotu.

Či je niečo dobré alebo zlé však môže povedať len Boh, lebo On je dobro a pravda. V biblii to jasne povedal. Názor človeka je irelevantný a nič na božom výroku nemení.

Čo sa týka pekla, myslím, že nikto tu nehovoril, kto pôjde do pekla za aký skutok. Ako hovorí pápež František, Boh sa nikdy neunaví odpustiť nám, ak poprosíme. To len my neprosíme ..

môj názor.

Ja by som sa chcel vyjadriť toľko, čo sledujem túto tému, že niekedy vás nechápem, ako všetko viete o viere, kedy za aký skutok kto skončí v pekle, čo človek môže a človek nemôže, v to, čo veríte, nemusí byť tak, ako je v skutočnosti, ani jeden ste nestretli Boha, preto ma vytáča, keď tu niekto ide písať, ako kvôli tej a tej veci skončí v pekle a podobne. Na jednu stranu som veriaci, ale na druhú stranu mi ide na nervy toto správanie, vy tu niektorí sa len bojíte Boha a ste veriaci a žijete viac so strachu z neho ako so skutočnej viery. Proste toto, čo niektorí praktizujú nie je viera, ale otrotctvo.

Vivien H

Čistá duša ako môžu pokrytci hovoriť to čo hovorí Boh ? Pokrytci sa len tvária, že to hovorí Boh, aj tak si hrabú len pre seba. Keby hlásali pravdu, asi by neboli pokrytcami ale správnymi ľuďmi. Pretože pred Bohom neobstojí človek, ktorý káže všetkým ako majú žiť a sám nežije dobre.
Presne tak ako píše Lubík. Katolíci dávajú tomu sexu nejakú veľkú hodnotu a pritom je to len šľahačka na torte. Namiesto toho aby sa mladí venovali rozvíjaniu lásky, pracovali na ich vzťahu, hovoria, hlavne nemajte sex pred svadbou! Ja nemám nič proti, ak to robí niekto z vlastnej vôle, pretože chce mať len jedného partnera, ktorému sa odovzdá, veď to je pekné. Ale nazvať to hriechom je sprosté. Ak je to tak, že berieš človeka len na svoje potešenie, tak je to sebectvo, ale ak to robí niekto z lásky, nikomu tým neubližuje a ešte s tým človekom chce aj mať spoločnú budúcnosť, tak na tom nevidím nič sebecké. Sú oveľa horšie hriechy, nad ktorými by ľudia mali dvíhať prst a tie si budú konať títo hlásatelia nezmyslov naďalej.
Netvrdím, že je pekné a dobré spať s hocikým len kvôli telu, a striedať ich ako na bežiacom páse, ale tvrdím, že sex pred svadbou s čistými úmyslami nie je hriech. Morálka sa dá udržiavať aj inak ako vymýšľaním si.
Boh nám dal slobodnú vôľu aby sme sa mu viac priblížili a pochopili, čo je správne, vďaka naším rozhodnutiam a skutkom. Môžeme si vybrať, medzi dobrom a zlom samy, aby sme sa naučili ako to funguje tým, že spoznáme aké majú naše rozhodnutia následky. Zo sveta sa vytráca láska, to svedčí o tom, čo si väčšina duší vybrala. Boh vie, čo robí a každý dostane svoj spravodlivý prídel.
Takže tým chcem povedať, že sex po svadbe nezaručí šťastie ak tomuto pravidlu dáte prednosť pred všetkým. Presne tak. Je úplne na nič, ak máte sex po svadbe ale neberiete sa z lásky, len kvôli tomu aby ste mohli mať sex! A na to už cirkev zabúda! Ale ak sa ľúbite a znamená to pre vás veľa, že bude sex po svadbe, tak kľudne tak robte. Pre mňa zostane svadba v kostole iba služba cirkvi. Ja si radšej vernosť partnerovi sľúbim Bohu osobne úprimne pod holým nebom.
Dvojpes. Tvoj komentár dnes o 16:55 si vystihol úžasne. Páči sa mi to veľmi.

Filip TT

Dobre nešťastník, buď trpezlivý, nech sa jej rozhodnutie rodí v slobode. Môže to trvať týždne. Myslím na vás v modlitbe.

Filip TT

Čistá láska to napísala dobre - peklo sa nedá ustáť a nedá sa z neho vrátiť.

Schopnosti našej duše pochádzajú od Boha a do pekla si ich nikto nezoberie. Duša stratí schopnosti, ktoré vytvárajú vzťahy a štruktúry ako je pokora a láska. Zostanú jej len chaotické deštrukčné neschopnosti ako je pýcha a nenávisť.

Z duše zostane holý neštruktúrovaný pozorovateľ, ktorý pozoruje okolitý chaos a zažíva vnútorný chaos. Nenávidí Boha, všetko okolo seba a seba samého. Nič iného totiž nie je schopná. Má však slobodu od všetkého Božieho, tak ako to chcela.

Nevieš čo si želáš anjelik, nevieš. Pokora je cennejší oblek duše ako pýcha. To čo ma mrzí je, že som málo pokorný.

Mesačný princ

Pekná debata :) Obe strany majú pravdu no napriek tomu je život veľmi zvláštny a nikdy nie je čiernobiely :)

čistá láska

Vstúpiť do pekla sa dá iba raz a už vystúpiť nemožno. Ak raz vstúpiš, budeš 100 %-ne zasahnutý, nič ťa neochráni. Očakávaš vládu a dostaneš úplnú bezmocnosť dostať sa z toho biedneho stavu. Anjelik, netušíš, čo hovoríš. Vládcom nebudeš, iba obeťou. A aj ten vládca je zúfalý nešťastím.