delena strava

bambulka489

Ahojky poliewocka chcem sa ta opytat cim mozem nahradit tie paradajky lebo som alergik a neviem co by tam bolo vhodne
Dakujem

pisky

Ahojte.POMOOOOOOOOC,potrebujem schudnut a uz neviem ako,tak reku ze to skusim tou delenou stravou.len neviem,ako si zostavit jedalnicek.Vsade pisu,dat si toto,o dve hodiny toto a tak ,lenze ja nemam cas,som zamestnana na plny uvazok a nemam cas tak vyvarat,kedze som v praci od 8 do 6 a som rada,ked pridem domov,daco zjem.Pomohol by mi niekto zostavit jedalnik?A nie len ze sacharidy a to to ,ale konkretne veci?Dakujem

angelina1231

ahojte baby..no poliewoocka aj ty si to nasla na nete tu delenu strvu..ja to uz dlhsi cas dodrziavam..a je to super....som schudla 5 kg za mesiac..je to dobre a citim sa fajn

zds

delena strava je bezpecny prostriedok na chudnutie.
je to dokazane "x" pripadmi z praxe.
pri delenej strave sa zrychluje metabolizmus, pretoze je vyborne vyladene enzymaticke travenie v zaludku.
zrychleny metabolizmus ma vply na ne-priberanie a zaroven na rychlejsie odburanie tukov.

fraisee

vecedcky to nie je dokazane ze delena strava sposobuje chudnutie.. ide o to ze sa clovek uci discipline teda sa uci neprezierat ako bol dovtedy zvyknuty. naopak vedecky dokazane chudnutie je normalna zdrava strava - malo sladkeho, bez peciva, zelenina ovocie, chude maso, pohyb.

poliewoocka

Stravovanie
Výber stravy, kombinácia potravín správnom stravovaní sa píše toho možno až priveľa. Často dostávame protichodné informácie. Niektorí odporúčajú len surovú stravu, iní varenú, niektorí bohaté raňajky, iní žiadne – len ovocie. Možno by sme to mali nechať na náš organizmus a viac mu ”načúvať”. Tráviaci systém každého z nás je nastavený individuálne. Stravovaním sa ľudia zaoberajú nielen v dnešnej dobe, je to problém už od dávnoveku. Jedlo nám totiž energiu nielen dodáva, ale aj berie.

Kombinácie potravín – delená strava

Aby sme po jedle mali nielen dostatok energie, ale aj dobrú náladu a pocit ľahkosti potrebujem správne zostavený jedálny lístok. Potvrdzuje sa, že určité kombinácie potravy sú ľahšie stráviteľné a lepšie energeticky využiteľné. Potraviny sa zjednodušene delia na bielkoviny, sacharidy a živé produkty.

Bielkoviny

ryby, mäso, vajíčka, huby, strukoviny, orechy, semená, jadierka, baklažán, ...

Sacharidy /cukry, škrob, škroboviny/

obilie, múčne výrobky, celozrnné cestoviny, chlieb, džem, kompóty, zemiaky, ...

Živá strava

zelenina, ovocie /aj sušené mrazené/, nevarené ovocné šťavy, ...

Na trávenie bielkovín je potrebné kyslé prostredie, v zažívacom trakte. Sacharidy sa trávia v zásaditom prostredí. So živou stravou prijímame aj enzýmy, ktoré ju pomáhajú rozložiť. To všetko musí náš tráviaci systém zabezpečiť.
Správne kombinácie pri aplikácii delenej stravy
Delená strava nevýhody zo zdĺhavého procesu trávenia a s tým spojenými obtiažami odstraňuje.

Správne kombinácie umožňujú dosiahnuť optimálny režim činnosti žliaz v zažívacom ústrojenstve, odľahčiť im prácu a zamedziť zbytočným stratám tráviacich štiav.

Správna kombinácia potravín by mala vyzerať nasledovne:
BIELKOVINY + ŽIVÁ STRAVA
SACHARIDY + ŽIVÁ STRAVA
Vyvarujte sa kombinácii bielkovín so sacharidmi, ale aj bielkovín s bielkovinami (napr. šošovica s vajcom a smotanou)! Žalúdok je potom schopný spracovať potravu za 1,5 – 2 hodiny. To je minimálna doba medzi príjmom rôznych potravín. Pri dodržiavaní týchto jednoduchých zásad časom zmiznú bolesti hlavy, choroby žalúdka a čriev, telo sa postupne čistí a vy budete po jedle vitálnejší.

Tým, že sa uvoľní energia na odstraňovanie škodlivých splodín z tela, usadenín z črevného traktu, je možné dosiahnuť aj úpravu hmotnosti tela. Kto má nadváhu schudne, kto je chudý priberie.

Cenné podrobné informácie môžete nájsť napr. v knihe D. Červená, K. Červený: Liečba výživou.

K lepšiemu pochopeniu správnych kombinácií vám pomôže vzorový rozpis jedálnička na týždeň.

Procesy trávenia

Ak skombinujeme bielkoviny (napr.mäso) so sacharidmi (napr. zemiaky) v jednom jedle, bielkoviny sa budú tráviť v žalúdku, kam sa vylučuje dostatok kyseliny. Sacharidy počkajú až na dvanástorník a črevo, kde sa vylúčia zásadité tráviace šťavy a potom nastane proces trávenia.

Prirodzene, ak zo žalúdka prichádza poriadne kyslá potrava do dvanástorníka, musí sa v ňom vylúčiť veľa štiav – toľko, aby zneutralizovali kyslé proatredie a ešte ho premenili na zásadité. Organizmus je zaťažený, spotrebúva veľa energie, človek sa cíti malátny, chce sa mu spať.

V praxi bývajú kombinácie potravín ešte zložitejšie: predjedlo, hlavné jedlo, dezert, káva s cukrom, zmrzlina a podobne. Potrava potom ostáva v tráviacom trakte aj 24 hodín a dlhšie, hnije, kvasí tvoria sa plyny, vznikajú nepríjemné pocity
1. Sacharidový deň
Raňajky

pohár ovocnej šťavy (šťava riedená vodou v pomere 1:1, celkový objem cca 0,5 l)
o 2 hodiny neskôr – celozrnný rožok s Vetom a zeleninou

Obed (o 2 hodiny neskôr)

ryža, dusená zelenina /mrkva, hrach, brokolica, huby, petržlenová vňať/, čerstvý zeleninový šalát podľa chuti
najskôr 2 hodiny po obede: rožok, Veto, med

Večera

krupicové rezance

2. Bielkovinový deň
Raňajky

pohár zeleninovej šťavy /z mrkvy, paradajky, kapusty/ - riediť vodou v pomere 1:1, asi 0,5 l
o 2 hodiny neskôr: jogurt (aj 3-4)

Obed (o 2 hodiny neskôr)

dusené rybie filé, dusená mrkva, kaleráb, hrášok, mladá fazuľka, cviklový šalát s mrkvou /viac mrkvy/
najskôr 2 hodiny po obede: kefír

Večera

varené fazuľové struky (alebo brokolica, špenátový list) zapekané so syrom a smotanou

3. Sacharidový deň
Raňajky

ako prvý deň
o 2 hodiny neskôr – rožok s Vetom, džem, med

Obed (o 2 hodiny neskôr)

granatiersky pochod, zeleninový šalát /paradajkový, atď./
najskôr 2 hodiny po obede: jablková štrúdľa /pité/

Večera

špagety s hubovou omáčkou, zelenina

4. Bielkovinový deň
Raňajky

ako 2. deň
o 2 hodiny neskôr – tvaroh s petržlenovou vňaťou, zeleninou, bez rožku

Obed (o 2 hodiny neskôr)

pečené kura, zapekaná zelenina, zelený šalát
najskôr 2 hodiny po obede: biely jogurt, prípadne so zeleninou

Večera

cukiny a patizóny, zapekané so syrom, zeleninový šalát

5. Sacharidový deň
Raňajky

ako 1. deň
o 2 hodiny neskôr – vo vode varené ovsené vločky /na kašu/, med, posypané orechmi, makom, kokosom, lúpanými mandľami, sezamom, ...

Obed (o 2 hodiny neskôr)

slivkové gule, alebo šúľance, strúhanka, mak, orechy
najskôr 2 hodiny po obede: porcia ovocia

Večera

pečené zemiaky v šupke, Veto, pažítka, zelenina,
alebo: zemiakové placky pečené na teflónovej panvici

6. Bielkovinový deň
Raňajky

ako 2. deň
o 2 hodiny neskôr – jogurt

Obed (o 2 hodiny neskôr)

verená šošovica ( fazuľka, cícer, alebo iná strukovina) na karí (na paprike), dusená zelenina
najskôr 2 hodiny po obede: studené pečené mäso, zelenina

Večera

- zelenina zapekaná so syrom, šalát

7. Sacharidový deň
Raňajky

ako 1. deň
o 2 hodiny neskôr – rožok, Veto, zelenina

Obed (o 2 hodiny neskôr)

ryžová kaša (krúpková, pšenová), zeleninový šalát
najskôr 2 hodiny po obede: porcia ovocia, posypaná orechmi, kokosom, ...

Večera

špagety, kečup (paradajková omáčka)
Poznámka

Počet bielkovinových dní v týždni je možné znížiť aj na 1-2 dni.
Vegetariáni môžu nahradiť živočíšne bielkoviny rastlinnými (strukoviny)