M2-PK test zo stolice na CREVA

Príspevok v téme: M2-PK test zo stolice na CREVA
natea

Dobrý den, rada by som sa spytala na test s nazvom M2-PK, ktory sa tyka hrubeho creva-teda test ako dokaz rakoviny hrubeho creva. mal by to byt jednoduchy domaci test, ktory sa asi posiela do laboratoria na vyhodnotenie a vysledok potom poslu... mal by to byt jednoduchy domaci test asi so vzorky stolice,ale nie test na okultne krvacanie, ale na zaklade asi enzimov ako priamy dôkaz? co znamena M2-PK?mal by to byt nejaky enzym. Ma to zachytnost aj na konecnik? Prosim vas, kde u nas sa da toto vysetrenie absolvovat/aj za uhradu/? viemi niekto poradit, ci pocul uz dakto o tomto teste.citala som o nom v casopise, myslim ze dokonca to bolo v ZDRAVI. dakujem vam za info

natea

rng,
vies napadlo mi, ze ak je robeny zo stolice, tak je nepresny preto, ze tam nestaci 1 vzorka, lebo aj pri hemookulte-krv v stolici sa vlastne natiera az 6 policok-vzoriek minimalne z troch stolic v roznych dní aby ta zachytnost bola spolahliva...
no ak je to z krvi, tak neviem,
nevycital si tam ze z akeho materialu sa zistuje ten marker?

natea

RNG, prosim ta pekne, a je ten enzymaticky test robeny z krvi, ci zo stolice? odpis prosim, lebo ja anglicky neviem.dakujem

natea

dakujem RNG,
takze asi zbytocne patrat po labaku, co to vykonava? lebo lekari to nepoznaju. dokonca na inete onkologa som sa pytala a odpisal mi ze je to test naokultne krvacanie!! co je blbost. viem co je hemo okult test.
A toto je enzym....cudne ze to nevedeli...?

RNG

je to marker(test) na rakovinu hrubeho creva,v pociatocnych stadiach dost nepresny.Pridam z wikipedia pre to chcu vediet podrobnejsie:
en.wikipedia.org

Takze citlivost metody je od 25% do 60%na polypy az do 76-97% na rakovinu, podla toho, koho cisla beries(97 bolo samozrejme z prezentacie na vurobok vyrobcom...)
V inej literature pre male nadory boli cisla aj ovela nizsie, jeden izraelsky napr uvadzal len 46%.

Zialbohu, tak je to so vsetkymi tymi markermi a cislami na rakoviny, su len orientacne, casto maju falosne pozitivy a negativy, hlavne v zaciatocnych stadiach.

natea

Tumorový marker M2-PK (M2 izoenzým
pyruvátkinázy)
no tak som sa dozvedela akurat toto, tuto 1 jedinu vetu, ziadna ina zmienka, nic
tak vas teda prosim o odúpoved kto vie???