duhringova nemoc/celiakia

Príspevok v téme: duhringova nemoc/celiakia
kenett

ahoj, som uz celkom zufaly. u kozneho mi diagnostikovali dermatitis herpetiformis, teda duhringovu nemoc, co je
spojenie celiakie a alergie na jod. gastroenterolog mi ale celiakiu nepotvrdil (vysetrenie krvi, histologia
kuska koze a alergenova naplast). namiesto toho mi nasli kamienok v zlcniku a chronicky zapal slepeho creva,
ako si mam ale vysvetlit kozne priznaky typicke pre duhringovu nemoc? mam strach ze mi nespravne stanovia
diagnozu, ze napr. tu celiakiu mam a gastroenterolog tvrdi ze nie. traviace problemy mam (obcas ma prezenie,
alebo makka stolica), ale krce a podobne bolesti necitim. namiesto toho mam len mierne bolesti zlcnika a
zrejme toho appendixu, ale ziadne drasticke krce po poziti potraviny s obsahom lepku nemam. uvital by som
radu od celiakov ci je mozne mat celiakiu aj takuto \"bezbolestnu\". nerad by som si znicil organizmus
pojedanim stravy s obsahom lepku.

lejn

Mam len jednu otazku a to dolezitu da sa celiakia zistit aj inac ako u gastroenterloga myslim nejakou skopiou? dakujem

RNG

Slabe alergie na lepku maju vyse 10% populacie. Je to z nedostatocneho cistenie(ulepenia) criev.
Napomoct cisteniu sa da vyhybanim sa lepkovym zdrojom, pouzivanim viac vlaknin(zeleniny, psylium, lanove semeno...) a branim enzymov, ktore pomahaju lepku rozlozit.
Akekolvek utvary v tele, ktore su nefunkcne maju svoj povod hlavne v nedostatku urcitych enzymov, ktore ich maju rozlozit a odpratat.