Crohnova choroba

Súvisiaci obsah

jmneslusa

asi pred 11 rokmy som zacal mat bolesti v bruchu nemenovany lekar to nepostrehol asi pred 2 rokmy som mal pocit ze to bude slepe crevo bolesti tomu nasvedcovali po mnohich vysetreniach som sa dopracoval ku crohnovi hlava v smutku nevedel som co to je teraz beriem humiru biologicku liecbu moc mi pomohla v zaciatkoch pani dr.Macugova ktora ma zacala liecit liekmi ktore nemali ten efekt ako by sme si zelali a poslala do Martina a tam som vlasne zacal v decembry humirou s biologickou liecbou

RNG

vevericka, mas rozne informacie z literatury, nuz a ja mam skusenosti okolo toho celkom ine. Ver si comu chces, ja mam svoj nazor podopreny skutocnymi pripadmi ludi, co sa dostali z ulceroznych kolitid a Crohna prave tak, ako to lekari, ktorych literatury som si prestudoval urobili.
Moja zena mala napr IBS, a viedlo by to postupne do Crohna a ulceroznej kolitidy, keby som nebol v poslednom momente zasiahol a je z toho von uz niekolko rokov.
Takze ty sa len drz svojich lekarov a ja sa budem drzat mojich lekarov. V konecnom dosledku sa ukaze, kto mal pravdu.
Inac ja som sa dal do studovanie alternativnej mediciny pred 17timi rokmi pre to, ze ma klasicka medicina dostala do takeho stavu, s ktorym som nemohol dalej zit.
A nechcel som sa vzdat a zmiernit s tym stavom.
"I walk to the beat of the different drummer= pochodujem do rytmu bubna ineho bubenika"

batavya

Moja svagrina ma crohna a este aj ulceroznu kolitidu dokopy. Velmi ju obdivujem, ako to zvlada, ma male dieta, vzdy je usmiata, zartuje... Ja mam IBS a som z toho hotova. Drzim Vam vsetkym palce, aby to bolo len a len lepsie, vsetkym, co bojujete s touto neprijemnou chorobou

vevericka

rng v tomto nemas pravdu.ako som pisala nizsie ak ti tvoja vlastna imunita zacne reagovat aj na komenzal, na ktory predtym, neragovala tj aj na neskodne probiotika, dodavat dalsie len zvysuje reakcnost a zvysuje zapal..aj ked netrvdim ze je to tak u kazdeho pacienta (znova zavisi od jeho genetickej vybavy, style zivota atd..)
v podstate sa presne nevie preco CD a UC vznikaju..4 faktory..pricom pod infekcie sa najcastesjie spominaju mykoplazmy, no spekulovalo aj o prionovom povode..

RNG

Tlmenie imunity je vzdy zly pristup, lebo neadresuje pricinu, co su mikrobialne nakazy povacsine ale len nasledok, co su normalne imunitne reakcie na to.
Atb casto podporia plesnove infekcie a ine atb rezistentne kultury v crevach, takze by som ich podla moznosti nepouzival.
Probiotika su vzdy dobry pristup, bez vynimky, lebo vyrabaju rozne latky, ktore potlacia skodlive mikroby v crevach, pomahaju travit a vyrabaju protilatky aj proti inym infekciam v tele, tiez rozne vitaminy.

O skodlivosti probiotik je mnoho zmienok v literature, ale nikde som nevidel ziadny klinicky dokaz na to.Takze to povazujem len za sucast boja farmacie proti prirodnym potravinovym doplnkom.
Crohnova choroba=zapal criev je pri dobrom medickom udrzovani dlhorocny zdroj prijmov pre farmaciu, tj rozhodne sa nevzdaju bez boja.

vevericka

na UC ako aj CD sa podielaju 4 faktory..genetika, imuminta, zivotny styl, infekcie
prejavuju sa dost podobne. hnacky, chudnutie, neskor anemie, krce, bolesti,.,nic prijemne CD je zapal celeho traktu aj ked najcastejsie creva, nekontinualne, UC je zapal hrubeho creva zacinajuce od konecnika v neskorsich stadiach pokracujuce smerom k tenkemu crevu, kontinualne,
okrem zivotospravy, ktora uz bola spomenuta, liecba moze prebiehat rozne, od tlmenia imunity, cytostatik, cez ATB(nie vzdy su probiotika vhodne, lebo imunita zacne reagovat aj ne) najnovsie sa ide cez podavanie interleucinov
s genetikou (asociovane geny s UC a a CD)nespravime nic, infekcie sa daju liecit, co sa tyka imunity, s nou je spajana hygienicka hypoteza a to tak, ze sa zistilo, cim viac "spinavsie" detstvo tym lepsie, prilisna hygiena je niekedy na skodu..

RNG

A nezabudajte na probiotika. Zialbohu pri dnesnej hygiene(vsetko ma svoje dobre ale aj zle stranky) ich nedostavame dost, takze je dobre brat obcas aj laboratorne vypestovane zmesy.Creva nevyhnutne potrebuju ich ochranu proti skodlivym kulturam, ktore drazdia stenu criev, poskodzuju ich az to vedie k IBS a Crohnovi.

boba 77

Odporúčam do pozornosti príspevky od RNG k tejto problematike (použite vyhľadávač). V jeho príspevkoch je zodpovedaná väčšina otázok ako sa stravovať a ako si sám pomôcť k úspešnej liečbe. Manželovi túto chorobu diagnostikovali pred troma rokmi. Príspevky od RNG nám veľmi pomohli. Na poslednej kontrole tam zápal ešte bol ale výsledky zo vzoriek odobratých z čreva neboli dobré ale výborné :-)) (píšem tak ako mu to dr. oznámila). Taktiež je veľmi dôležitá zmena stravovacích návikov, keď múka tak len cereálna, keď tuk tak len panenské oleje, keď mäso tak hlavne ryba (mäso konzumujeme raz za čas), nevyprážame, veeeeľa ovocia a zeleniny, oriešky semená, mak, kokos, pohánka.....
Stravovanie by malo byť z väčšej časti vitariánske....
Všetkým prajem pevné zdravie

ann1987

Dobrý deň, som študentka 3. ročníka ošetrovateľstva a obraciam sa k vám s prosbou o vyplnenie dotazníka pacientov s Crohnovou chorobou. Potrebujem to na výskum na Bc. prácu. Prosím kontaktujte ma na e mali SAMAN8702@azet.sk
Za ochotu vopred ďakujem.

tina

a ako sa vlatne tato choroba prejavuje?Niekde som citala, ze su podobne priznaky ako u chronickeho zapalu slepeho creva, je to pravda?Pytam sa, lebo aj mna pobolieva uz asi po roka v podbrusku. Vdaka