Sklerózu multiplex diagnostikujú denne takmer šiestim Slovákom! Toto sú najčastejšie príznaky ochorenia

Štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií. Na riziká tohto ochorenia upozorňujú odborníci každoročne, aj pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex, ktorý tento rok pripadá na 31. mája.

Zdroj: Freepik.com

Svetový deň sklerózy multiplex bol vyhlásený Medzinárodnou federáciou sklerózy multiplex na poslednú májovú stredu. Cieľom tejto celosvetovej iniciatívy je zvýšiť povedomie o diagnóze, ktorá ovplyvňuje životy takmer troch miliónov ľudí po celom svete.

Dlhodobo sa počet novodiagnostikovaných pacientov so sklerózou multiplex na Slovensku pohyboval medzi 1 500 – 1 900. Posledné dva sledované roky (2020, 2021) však bola pokorená dvojtisícová hranica novodiagnostikovaných pacientov s týmto ochorením. Do evidencie neurológov pribudlo v roku 2020 celkovo 2 018 a v roku 2021 až 2 161 pacientov (v tom 1 424 žien a 737 mužov) so sklerózou multiplex.

Celkový počet evidovaných osôb v neurologických ambulanciách s touto diagnózou bol ku koncu roka 2021 vyše 16-tisíc.

Podľa údajov Medzinárodnej federácie sklerózy multiplex celosvetovo trpia týmto celoživotným chronickým ochorením takmer 3 milióny ľudí.

Skleróza multiplex nie je typicky dedičné ochorenie. Rozvinie sa obyčajne v mladom dospelom veku z plného zdravia. Príčinou je abnormálna imunitná reakcia organizmu vyvolávajúca zápal a poškodenie mozgu a niektorých častí miechy, teda centrálneho nervového systému.

Obyčajne sa začína objavovať medzi 18. až 40. rokom života, postihuje viac ženy ako mužov. Presná príčina ochorenia nie je stále známa, predpokladá sa, že v určitom momente sa spustí zápalový proces, pri ktorom vlastný organizmus napáda funkciu nervových vláken.

Najčastejšie príznaky sklerózy multiplex

  • únava a slabosť
  • problémy s vizuálnym a zmyslovým vnímaním
  • zmeny nálad
  • dysfunkcia močového mechúra
  • črevná a sexuálna dysfunkcia

Napriek rozsiahlym výskumom sa doteraz nepodarilo zistiť príčinu tohto ochorenia, teda prečo imunitný systém začne považovať svoje vlastné bunky za votrelca. Vypuknutie choroby býva pripisované súhre viacerých faktorov – od autoimunitných procesov, vírusov, genetickej dispozície, cez vek, rasu a pohlavie, až po podnebie a zemepisnú šírku.

Aj keď sklerózu multiplex zatiaľ nie je možné úplne vyliečiť, pacienti majú dnes k dispozícii oveľa viac možností, ako s touto chorobou bojovať a viesť plnohodnotný život. V liečbe sa uplatňuje tak farmakologická liečba, ktorej cieľom je spomalenie rozvoja ochorenia a zníženie atakov, ako aj nefarmakologická liečba ako napríklad fyzioterapia či logopédia.


Prečítajte si aj:

Lekárka: Ľudia si myslia, že skleróza multiplex sa týka starých ľudí, žiaľ, opak je pravdou

Operný spevák Martin Malachovský dva roky tajil sklerózu multiplex! Vážna diagnóza mu zmenila život


occipitaltear

Roztrúsená skleróza sa zvyčajne nevyskytuje v rodinách. Zvyčajne to začína v dospievaní úplným zdravím. Spôsobuje ho chybná imunitná odpoveď organizmu, ktorá vedie k zápalu a poškodeniu mozgu, miechy a centrálneho nervového systému. drivingmad.io

Sarahlisa

Are you looking for five-letter words to solve puzzles or vocabulary games? Do you want to know which five-letter words can be combined with other letters to create new words? Do you want to discover words with 5 letters with interesting or rare meanings? If the answer is yes, you have come to the right place. The [url=5-letterwords.net]5 letter words with these letters[/url] website is a great resource for those who love five-letter words. This site provides you with a complete and up-to-date list of all the words with 5 letters in English, sorted in alphabetical order. You can easily search for words with five letters starting, ending, or containing a particular letter or string of letters. You can also see the meaning and examples of each word by tapping on it. 5 letter words not only helps you expand your vocabulary but also entertains and trains your brain. You can use this site to play games like Scrabble, Words with Friends, Crosswords, Anagrams, Word Cookies, and many other games. You can also learn and explore words with five unique and special letters, such as quark, zebra, kayak, jazzy, and many other words.