syndrom vyhorenia

2235

na to ti poradim len jedno chod behat nenzalezi na tom ako sa citis ani fyzicky ani psychicky oblec sa daj si dobre tenisky a vpred a ked vravim behat tak vazne nemam ma mysli dve kolecka okolo bloku ale aspon 10 km mozno te nepojde na prvy krat ale casom sa to spravy a mozno toto bude potom tvoja motivacia a novy zivot jedno mudre prislovie ktore som cital uz davno tvrdi ze ak chces byt mlady tak musis behat ak chces byt krasny tak behaj ak chces byt mudry behaj a ak chces byt silny tak hadaj co mas robyt este raz vpred ahoj a daj vediet jak to ide mne to pomaha

klarisa

no syndrom vyhorenia sedi presne na mna, lenze co s tym??? som tak unavena,ze sa mi nic nechce som rada ked mam medzi sluzbami volno,ze mozem sediet doma na zadku...

klarisa

no syndrom vyhorenia sedi presne na mna, lenze co s tym??? som tak unavena,ze sa mi nic nechce som rada ked mam medzi sluzbami volno,ze mozem sediet doma na zadku...

klarisa

no syndrom vyhorenia sedi presne na mna, lenze co s tym??? som tak unavena,ze sa mi nic nechce som rada ked mam medzi sluzbami volno,ze mozem sediet doma na zadku...

hellen.ka

Na portali FITCOMPLEX, som citala viacero clankov o psychickych problemoch sposobenych nedostatkom vitaminov alebo mineralov v tele.

Skus precitat tieto vynikajuce zdroje, moze pomoct:

Psychické poruchy zapríčinené nedostatkom:
- VITAMINOV tu: -odkaz odstránený-
- MINERALOV tu: -odkaz odstránený-

Tieto latky pôsobia priamo na činnosť neurónov v mozgu a silne ovplyvňujú činnosť celej nervovej sústavy.

charon

Syndróm vyhorenia (iné názvy: syndróm vyhasnutia, vypálenia, vyprahlosti, angl. burnout syndrome) je syndróm, ktorý prvýkrát opísal Herbert Freudenberger v roku 1975, a ktorý má rôzne definície (napr. strata profesionálneho alebo osobného záujmu u príslušníka pomáhajúcich profesií alebo vyhorenie ako výsledok procesu, v ktorom ľudia veľmi intenzívne zaujatí určitou úlohou strácajú svoje nadšenie), ktoré sa zhodujú v určitých bodoch:

Ide o psychický stav vyčerpanosti
Vyskytuje sa obzvlášť pri profesiách obsahujúcich prácu s ľuďmi alebo aspoň kontakt s ľuďmi a závislosť na ich hodnotení
Tvorí ho rad symptómov predovšetkým v oblasti psychickej, čiastočne aj fyzickej a sociálnej
Kľúčovou zložkou syndrómu je emočná vyčerpanosť, kognitívne vyčerpanie a "opotrebovanosť" a často aj celková únava
Všetky hlavné zložky burnout syndrómu vychádzajú z chronického stresu
Najdôležitejším znakom je spomínaný chronický stres vychádzajúci z pracovnej činnosti, ktorý môže byť sprevádzaný ďalšou záťažou z osobného života, sociálneho i fyzikálneho okolia atď. Profesia je charakteristická vysokými nárokmi na výkon, bez možnosti oddychu a závažnými následkami v prípade omylu. Výkon takejto práce býva spojený s veľkou zodpovednosťou a nasadením, niekedy s pociťovaním "poslania" profesie. Burnout je teda dôsledok nerovnováhy medzi profesným očakávaním a profesnou realitou, medzi ideálmi a skutočnosťou.

Samotné vyhorenie je výsledok dlhého pozvoľného procesu, ktorý má nasledujúce fázy:

"nultá fáza", predfáza: jedinec pracuje čo najlepšie, snaží sa, napriek tomu má pocit, že požiadavkám nie je možné vyhovieť a jeho snaha nie je dostatočne ohodnotená, táto fáza predstavuje akési podhubie pre vznik syndrómu vyhorenia
1. fáza: pocit, že jedinec nič nestíha, jeho práca začína strácať systém
2. fáza: vyskytujú sa symptómy neurózy (napr. úzkosť) spolu s pocitom, že jedinec stále musí niečo robiť, pričom výsledkom je chaotické konanie
3. fáza: pocit, že niečo "musí" byť urobené mizne a nahrádza ho opačný pocit - že nemusí nič, iba samotná prítomnosť druhých ľudí jedinca dráždi, pridružuje sa strata akéhokoľvek nadšenia a záujmu, prevláda únava, sklamanie a vyčerpanie

Symptómy [upraviť]Zvlášť v poslednej fáze

únava a pokles výkonu
depresia a úzkosti
poruchy pamäte a sústredenia sa
poruchy spánku
telesné ťažkosti (tráviaci trakt, dýchací systém, sexualita, kardiovaskulárny systém, ...)
nespokojnosť, dysfória, neschopnosť uvoľniť sa
tendencie k návyku na psychoaktívne látky (alkohol, tabak, ...)
zníženie sebadôvery a poruchy v medziľudských vzťahoch
Je to teda stav, kedy sa u jedinca vyskytuje strata činorodosti a poslania, pocity sklamania, horkosti pri hodnotení minulosti, jedinec stráca záujem o svoju prácu aj o osobný rozvoj, uspokojuje sa s každodenným stereotypom, snaží sa iba prežiť, nemať problémy, je emočne "sploštený", dochádza k redukcii tvorivosti, iniciatívy a spontánnosti, prevažujú negatívne pocity od hostility po depresiu, pridružujú sa aj somatické ťažkosti.

Burnout postihuje ľudí z asistenčných profesií, najčastejšie lekárov, zdravotné sestry, učiteľov, psychológov, sociálnych pracovníkov, manažérov, policajtov, atď.

analfabet

Toto je velmi dobra diskusia.Najhoršie na tom je to že táto doba vyrába z nás hotové žive mumie.Chodime do prace otupeny voči okolitemu životu okolo nas.

jaja

Pomôže niekto radou? Možno je to syndróm vyhorenia,možno depresia...Príšerná únava z práce,málo voľna,narušený partnerský vzťah-pocit, že sa jeden druhému vzďaľujeme,stretáva sa s ľuďmi,ktorých obdivuje,pomáha im s pocitom niečoho nového,zaujímavého.Ja som v práci 12 hodín denne,keď mám 1 deň voľný,túžim spať a nejde to.Chcem znova mať bezprostrednú detskú radosť zo života a zo vztahu,ako predtým.Ťešiť sa jeden na druhého

SHAKTI

masina pytaj sa co potrebujes vediet. Urcite ti niekto poradi. Syndromom vyhorenia trpia najma ludia, ktori pracuju s ludmi. Dolezity je relax! Najst rovnovahu medzi pracou a relaxom, to jest nenosit si pracu domov, ani materialne a uz vobec nie v hlave. Teda ked odchadzam z prace pracu nechavam v praci, viac o nej nepremyslam. Mne velmi pomahalo, ked som chodila do prace na bicykli- vycistila som si hlavu kym som prisla domov, samozrejme v zime sa to uz neda, ale este mi kamaratka poradila, ze ona pocuva discman-hudbu ked ide z prace domov. Proste najst si svoj sposob ako sa od prace odreagovat. Sport je velmi dobry, relaxacia. Napr. ked som prisla domov, musela som si hodit kratky spanok, citanie knihy-nic narocne, skor take oddychovky. Dolezite je mu predchadzat, ked uz nastane syndrom vyhorenia je dost tazke sa z neho dostat.