Ako odstranit kliesta?

jaaa

ja som si bola dat vybrat na pohotovosti, doktor vravel že aj doma si to možem nasledovne:dat na vatu tekuté mydlo, napenit, dat na kliešta a otáčat proti smeru hodinových ručičiek, do 3 min by mal byt vonku.

mudr. galiak

v ziadnom pripade ho nevytahujte pinzetou, ak ho stalcite, vsetky jeho vnutorne tekutiny sa dostanu aj s pripadnymi nakazami do vasho tela a to je nebezpecne. skuste metodu s mydlovou penou, ak nevylezie do 10 minut skuste nanho kvapnut olejcek alebo naneste vrstvu kremu. Ak ostane vo vas hlavicka je to nebezpecnemoze sa miesto zapalit a ak bol infikovany moze nastat komplikacie.

baby

ja ked si najdem kliesta, tak na to miesto dam indulonu, alebo nejaky iny krem a necham asi tak 10 min. Potom po tom mieste pomaly kruzim prstom a je vonku, ak sa nepusti este ho tam chvilu necham pod kremom.. zatial to vzdy fungovalo a nic som nechytila..

mudr. galiak

Kliesta treba vytiahut hlavne rychlo, pretoze ak je infikvany boreliozou alebo podobnymi nebezpecnymi nakazami, tie klieste uvolnuju asi po 4-5 hodinach. Ak si najdete kliesta, tak kusok vaty namocte vodou, posuchajte mydlom aby sa vytvorila pena a jemne potierajte miesto kde je kliest uchyteny. Keď bude na tom mieste vytvoreny dostatok peny kliest sazacne dusit a sam vylezie. v ziadnom pripade sa nesmie kliest zlomit. Ani ho nestiskajte prstami a nesnazte sa ho vyskrutkovat, klieste nemaju zavit na krku. Najlepsia, najbezpecnejsia a najrychlejsia je tato metoda s mydlom. ak nemate mydlo staci pletove mlieko, krem ,olej a postup ako s mydlom. ked kliešta vytiahnete, skuste lupou odsledovať či ma aj hlavičku. ked sa vam zda že nežije že sa nehybe, položte ho naniečo pevne a kvapnite nan kvapku vody. hned ozije. nemackajte ho v prstoch, nechtami ani podobne, lebo aj takto sa mozete nakazit. dajte ho do kuska papiera a rozpucte zaplkou.

:)

tak ho vytiahnem pinzetou a co ak mi tam ostane kusok jeho tela nic sa nestane ? a nemam ho najprv nakremovat aby sa pustil ?