co so mnou je?

Príspevok v téme: co so mnou je?
japo

Mam jeden maly velky problem. Uz od piatich rokov som reagoval na hudbu tak, ze pri sedeni som pokrcil kolena a zacal som sa kyvat z jednej strany na druhu (zlava do prava a naspat). Vtedy som si vsak neuvedomoval, ze nieco nie je v poriadku. Postupne som si na to zvykal a momentalne mam 17 rokov a ostalo mi to doteraz. A to nie len pri hudbe, ale aj napriklad pri pozerani televizie ci pri detailnejsom rozmyslani nad nejakou konkretnou vecou. Jednoducho ked to na mna pride, tak si sadnem, skrcim nohy a zacnem sa hompalat sem a tam a vydrzim cele hodiny. Dokazem to kontrolovat, ak som kludny, pripadne ak su okolo mna ludia, tak to ovladam a vo vacsine pripadov ani nemam nutkanie sa takto spravat, vynimkou vsak je situacia, ked chcem prezit urcity okamih este raz vo svojej hlave, dovodom je myslim si to, ze som si ho nevychutnal dostatocne tak, ako by si to predstavovala hlava, vtedy tiez robim cudne pohyby ale nekyvem sa ale napriklad mykam rukou(moj brat to nazval zapisovanie pretoze mam aj vztyveny ukazovak) a moje telo tiez robi cudne pohyby(vedome sa trhne), ale ak som sam, tak je velka pravdepodobnost, ze sa opat rozkyvem..ak napriklad pozeram nejaky sport, tak sa kyvem, a ak si chcem vychutnat v hlave nejaky okamih, tak musim este robit tie pohyby s rukou..Neviem preco mojej hlave nestaci, ked nieco uvidim raz a hockedy mi doslova prikaze aby som si prehral ten isty okamih akoby vo vacsej intenzite. Viem ze je to zle, ale pravdupovediac mi to zatial nevadi, a neviem si predstavit zivot bez toho, je to totiz pre mna nieco take bezne ako jest. Niekedy vsak mam pocit, ze to prehanam a zbytocne zatazujem telo. (este vysvetlenie: ak pocuvam hudbu, tak vacsinou je to ok okrem toho kyvania, iba nad niecim rozmyslam - vzdy rozmyslam pri hudbe, ale nie je to vo velkej intenzite..akoby sa mi v hlave premietal pribeh a ja ho pozeram)Vraj som pre mnohych aj cudny clovek (aj bez toho kyvania), pretoze niektore veci vidim uplne inak ako ini ludia v mojom veku a taktiez sa spravam vraj cudne uplne inak ako normalny 17 rocny chlapec...pozeram sa na svet nie tak ako iny ludia, teda sama praca, laska, vzdelanie..skor si myslim, ze to nie je v zivote dolezite, dolezite je aby sme ho prezili co najlepsie ako vieme a aby sme si ho uzivali.., som psychicky nevyrovnany, niekedy sa rozzurim, niekedy ma zas posadne depka, inokedy zareagujem uplne pokojne...Neviem teda co mi je, ale chcel by som to vediet..Viete co to so mnou je pripadne mi viete poradit? Neviem ci vam pomoze moja charakteristika ale pre istotu som to tam napisal..Chcel by som vediet preco sa spravam inak ako ostatny

RNG

katatonia nie je popis samovolnych pohybov, ale strpnutia-nehybnosti .
Samovolne pohyby, kyvanie nohami sa v anglictine nazyva restless leg syndrom, tj nepokojne nohy.
Ma to kombinaciu nervoveho aj cirkulacneho povodu.

predsa ja

u mna je to sucast schizofrenie,tam sa taketo pohyby vyskytuju obcas, ale ty zrejme ziadnu psychicku chorobu nemas- usudzujem z toho tvojho opisu, mozno je to nieco neurologicke, ja neviem, nevyznam sa v tom. brala som na to aj lieky-ale sposobili mi opacny extrem-bola som strasne strnula, malo som sa hybala,a zda sa mi ze tie lieky boli tie iste co sa beru na parkinsonovu chorobu

japo

hmm...nic mi to nehovori..vies o tom nieco viac..alebo aj niekto iny??je nutne chodit k psychiatrovi, ak sa to vyrazne nezhorsuje??? Tie pohyby rukou a tela mam uz niekolko rokov, a nezaznamenal som nijake zhorsenie..proste prisli..ale nevyskytuju sa vo vacsej miere ako v minulosti..to kyvanie, ako som uz povedal, je kazdodennou sucastou mojho zivota od 5.rokov az doteraz

predsa ja

aj u mna sa obajvuju take zvlastne samovolne pohyby, ktore neviem kontrolovat a chodim k psychiatrovi...v papieroch mam napisane ze sa to vola katatonia