Euthyrox

Príspevok v téme: Euthyrox
karkulka

AHOJTE. Potrebujem súrne poradiť. asi pred rokom mi vypisali liek euthyrox. lebo mam problémy so štítnou žlazou. samozrejme ze som ho nebrala pretoze som sa bala ze mi to narusi hormony. mala som pred rokom velké problemy s hmotnostou. mala som velmi nizku hmotnost.odvtedy som pribrala. vlastne sa mi narusil metabolizmus az tak ztoho chudnutia ze priberam aj od zeleniny. chcela by som sa spytat aký ma účinok euthyrox. niekto v prispevkoch pise ze sa ztoho pribera a niekto ze chudne nechapem to cele. súrne potrebujem odpoved. bojim sa ze mi to dajako rapidne narusi organizmus a teraz vlastne ani neviem naco to berem .bola som u cudneho endokrinologa ktorý mi houby vysvetlil. co mam robit. mam zacat brat tie lieky ? bojim sa ze starsne moc priberem dakujem za odpoved .

Cila 43

...mam dilemu...ktory lekar moze predpisat mojej dcere euthyrox../ ktory musi denne uzivat kvoli znizenej funkcii stitnej zlazy/ , ked jej eddokrinolog to odmietol?
Ma na to pravo?

sama

okolka verím ti,som na tom podobne a ešte mi pribudla ICHS,vraj zo štítnej žľazy,lieky beriem iba dva roky,športujem ,nefajčím ,jem ryby 2x týždenne a samé"zdravé"veci,a ešte toto ,cholesterol som mala vporiadku do chvíle kým som nezačala brať Eu..neschudla som po Euthyroxe ani DEKO,kto to tvrdí ,že sa potom schudne je je hlupák

okolka

Mám zníženú činnosť štítnej žľazy,
užívam 100 euthyrox. Za posledné dva roky
som pribrala na váhe 20 kg,bez toho aby
som si zvyšovala dávky stravy.Nejedávam
chlieb, snažím sa zdravo stravovať,je
to stále na tej istej úrovni.
Prosím o radu, ako znížiť váhu pri tej
chorobe.

Peto T

monča: Hladina hormónov aj za normálnych okolností mierne kolíše. Lekár Ti odoberie krv, zistí aktuálnu hladinu v deň návštevy, a podľa svojej referenčnej tabuľky Ti predpíše dávku, ale samozrejme to neodráža celkom presne stav Tvojho tela každý deň, a nemusí to ani vyhovovať parametrom Tvojho metabolizmu (tabuľky sú tabuľky, ale každý človek je individuálny).

Ináč, nedostatočnosť štítnej žľazy môže byť spôsobená nedostatkom jódu, vitamínov C, B, selénu a zinku. Aj keď endokrinológovia majú z jódu panický strach, možno by stálo za to, pomaličky ho začať dodávať, pretože v našej strave je ho žalostne málo. A samozrejme začať pridávať aj ostatné potrebné veci.

Viac o jóde by Ti vedel poradiť RNG. Žiaľ, najklasickejšiu a najlacnejšiu formu (Lugolov roztok) na SLovensku v lekárni už nekúpiš, ale v Čechách ešte áno.

Základný test je, kvapnúť Lugol (5+10%) na zápästie, rozotrieť do veľkosti dvojeurovky, a čakať. Ak sa fľak vytratí do 4h, tak máš jódu málo.

Jód sa dá užívať intradermálne (cez tenkú kožu, napr. na zápästí), najprv kvapku, potom dve... Dávky sa musia dvíhať len postupne, po týždňoch, a zároveň by to bolo treba sledovať u endokrinologičky, pretože ak Tvoja šž začne znovu naplno pracovať, tak bude treba znížiť tie hormóny.

O jóde písal RNG v niektorom inom fóre, možnože bolo venované štítnej žľaze. Možno tu, ale treba to prelúskať (už to bolo dávnejšie, možno v júni): www.zdravie.sk

vandapanda

Vysvetlim vam to vsetkym po lopate.
Stitna zlaza velmi ovplyvnuje metabolizmus. Tvori sa v nej hormon ktory dalej roztaca ostatne deje v organizme.
Pokial stitna zlaza pracuje menej ako by mala = tvori malo hormonu, tento stav sa vola hypotyreoza. Typicke pre hypotyreozu je pomaly metabolizmus a z toho vyplyvajuce priberanie, unava, malatnost, sucha koza, krce vo svaloch, sedivenie atd..
Vtedy vam lekar predpise euthyrox (umely hormon) ktory dorovna chybajucu hladinu na normu, teda hormonu mate akurat, metabolizmus sa zrychli, schudnete a aj vy zacnete fungovat, telo zacne slapat ako by malo.
Samozrejme stitna zlaza moze pracovat aj nadmerne a tvorit hormonu privela. Tento stav sa vola hypertyreoza, metabolizmus je prilis rychly, chudnete aj ked jete vela, trpi srdce, clovek je nervozny a podrazdeny. Vtedy sa nasadi liek na utlmenie cinnosti stitnej zlazy.

Z tohto celeho vyplyva, ze ak mate hypotyreozu a zacnete brat eutyrox, schudnete a budete sa citit zivsie a lepsie, za predpokladu ze vam lekar dobre nastavil davku.

monča

Dobrý deň, prosim Vás chcela by som poradiť.Už 5-6 rokov užívam Euthyrox. Na endokrinológiu som sa dostala kôli tomu, lebo mi stále meškal cyklus. Pred dvoma mesiacmi mi doktorka zvýšila dávkovanie na 100 miligramov a od vtedy som strašne podráždená a nervózna.Prosim Vás o radu, či by som si mala dať zmeniť dávkovanie alebo ako by sa to dalo upraviť, lebo už je to nepríjemné pre mňa samú, že som stále podráždená. Ďakujem za radu.

božemôj!

Čo to znamená: "bje strasne"? "a citim sa takto dobje."
Okrem toho odporúčam vo voľnom čase doštudovať základy slovenského pravopisu, tento príspevok má zúfalo veľa pravopisných chýb, skoro až k neuvereniu. Vyšlo mi ich vyše 40!!! Katastrofa!

karkulka

Ahojte. hm citam tu vase odpovede. viete ja som mala strasne vela zdravotných problémov ktoré som si sposobila sama. :-( velmi to lutujem. prezila som zle veci a obvynovala som sa za ne a to sposobom odmietania papat. predtým som bola normalna kocka a schudla som neuveritelne. ja som to tiez vydela ale nevedela som sa ztoho bludneho kruhu dostat. nasi to uz nestrpeli a dotiahli ma k lekarom.zaco im dakujem. kvoli tým dietam som mala zenske problemy, problemy z bruskom a nakoniec mi zistili tuto stítnu žlazu. uz teraz viem ze kolko chorob som ziskala kvoli sprostemu týraniu sa. nemala som dlho menstr. ktorá je uz teraz v poriadku. odvtedy mi vobec netravy aj ked si dam vodu mam naduté brusko uz rok chodim ku gastro. nevedia mi pomoc. berem rozne enzýmy nic mi nepomáha. dokonca mi vysla nábeh na celiakiu. bje strasne.teraz som uz pribrala aj ja sa ztoho tesim. len viete som zmetená ztých liekov. a ked ma poslali ktomu lekarovi verte tomu ano vy by ste sa ho blizsie nespýtali bol strasne arogantný a ked som sa ho opýtala na nieco preguloval ocami. a nic mi nevysvetlil. takze od zajtra zacnem brat tie tabletky. bala som sa lebo tu na forume niektorý o tom lieku písali starasne ze ako velmi im bolo ztoho zle ako starsne pribrali a tak. alebo naopak schudli . ja nechcem ani jedno citim sa takto dobje. dokonca som sa docitala ze kulturisti to používaju na spalovanie. hm ja a bojim ze znich moc schudnem ja uz troska nechcem byt ale ani stucniet nechcem . takze hovoríte ze je to neskodné ?

farmaceutka

Z Euthyroxu sa nepribera, ale chudne. Naco si vobec isla k tomu endokrinologovi, ked si sa vykaslala na liecbu, ktoru ti naordinoval? Zbytocne si odcerpala peniaze zo zdravotnej poistovne. ked niecomu nerozumies, mas u lekara otvorit usta a polozit otazku, ale ked mas pocit, ze si mudrejsia, tak naco sa pytas tu? Nikto z nas nepozna vysledky tvojich testov ani nevie zhodnostit na dialku tvoj stav.