Nemcina alebo ruština

mary-anne

u nas bolo presne toto iste,tato ista situacia. len opacne: ucil sa nemecky a na vyber bola anglictina alebo rustina. ti slabsi ziaci si vybrali rustinu a ti lepsi anglictinu a doteraz nelutujem, viem oba jazyky.

predsa len s tou nemcinou sa v zivote viacej stretne a viacej sa jej to zide...

lizanka

zalezi natom, co by chcela asi robit; pokial ma aspon trochu bunky na jazyky, nech ide na nemcinu. hovorim z vlastnej skusenosti-dala som sa na rustinu, a teraz si trieskam hlavu o stenu, ze som spravila nehoraznu hlupost a preco mi to niekto nezatrhol. ono je sice pekne, ze vsade je vela Rusov, ale pokial sa nechce stahovat niekam do tramtarie, nech vezme radsej nemcinu, s tou nemusi daleko chodit za pracou, kto by uz isiel za robotou do zbedaceneho Ruska? a co je najhorsie, ani ten, kto sa chce na strednej vramci moznosti naucit aspon ako-tak rusky, nema sancu. dovod je prozaicky a certovsky protivny-VSADE(a to myslim doslova) sa na vyucbu pouziva iba seria ucebnic Raduga, ktore sa snazia studentom vsugerovat neskutocne mnozstvo realii-t.j. geografie, historie, literatury, vedy-ale vsetko len o Rusku!!! netusila som do coho idem, a kedze tieto predmety ma velmi nezaujimaju, doslova na rustine trpim. realie nemaju vo vyucbe jazyka co hladat, ale ta Raduga je vlastne ucebnica o Rusku po rusky. a ine ucebnice NIE SU. ked sa ku tomu pridaju obstarozne piesne Bulata Okudzavu a inych vykopavok a nezmyselne ulohy typu "opis svoje pocity z obrazka a co sa na nom deje" ked tam mam 3 obrazky lesa, uplne mi rozum stoji, ako to, ze nieco take vobec niekto chce studovat. mimochodom kniha ma tendenciu preberat stupidne jednoduchu gramatiku sustavne dokola-to sme boli az sokovani vsetci-a tie tazsie veci bez ktorych sa neda zaobist v beznej reci su spomenute len z rychlika, nehovoriac o pre Slovakov nelogickom sklonovani. ja som vrcholne nespokojna a lutujem. a pritom v anglictine excelujem cize to nie je tym zeby som bola blba; inac z rustiny mam jednotky, ale schopnosti onicom :(

tania333

samozrejme ze ju nemozes do nicoho nutit...ale skus sa s nou o tom porozpravat a povedat jej o dovodoch, ktore boli spomenute tu v tejto diskusii...mozno zmeni nazor...ja sa tiez priklanam k RUSTINE...anglictina je zaklad, v nej som aj ja pokrocila...ucila som sa 5 rokov aj nemcinu ale priznam sa, ze z nej neviem fakt nic...este ked pozeram nejaky film na RTL nahodou, tak nieco mozno rozumiem, ale povedat neviem nic, len tie zakladne frazy (moja hanba). Lenze vsade vo svete je viac uznavana RUSTINA ako NEMCINA. Niekde nemcinu vyslovene ignoruju kvoli historickym udalostiam a kvoli tomu, lebo vo svete nemcov radi nemaju....a RUSTINA ma lepsiu perspektivu do buducnosti,...tiez som sa ju zacala ucit, ale som len zaciatocnik:) potom daj vediet, ako ste sa rozhodli.
ale podla mna - R U S T I N A !!!

luciaaa

Ak chce ist na nemcinu, tak ju tam daj. Aby potom nemala problemy s rustinou, pretoze si ju do toho nutila a bude mat k nej odpor. Mozno ma talent na jazyky a neskor sa moze naucit aj po rusky. Nikdy nevies kde ju osud zaveje. A cim viac jazykov bude vediet tym lepsie.

pepko

jednoznacne RUSTINA.ta ma buducnost.Anglictina je prvorada,tu uz ma a rustina ma tiez buducnost.Vidim to,ako chodime po svete,Rusov je vsade,zaplavili cely svet a domaci sa im pomaly prisposobuju,ucia sa po rusky.Nemcina je v dnesnej dobe uz k nicomu.

Karla Lei

dcera moze trvat na nemcine aj kvoli tomu mozno ze jej kamaratky tam idu. Ja som sa tiez tak spravala a teraz viem ze som bola aj trosku hlupa

Karla Lei

no podla mna by mala lepsiu rustinu. nedavno sme s priatelmi debatovali o tom ktore jazyky su uzitocne do buducna pretoze som sa rozhodla este nejaky ucit. Dvaja z nich vedia perfektne nemecky a povedali mi ze mi ju neodporucaju. je to sice fajn jazyk ale okrem nemecka a okolitych krajin sa moc nedohovoria. lepsiu by mala podla mna rustinu ta je teraz coraz viac ziadana

livia007

ja mam 27 a mam rovnaku dilemu ako vasa dcera:-) zila som 4roky v londyne a teraz sa chystam spet na SVK a tiez premyslam ci oprasit nemcinu alebo zacat s rustinou. fakt sa neviem rozhodnut-rustina ma vzdy lakala a myslimsi ze do roka by som mohla byt v nej plynula coz zas nemcinu som sa ucila v minulosti, ale uz si vela toho nepametam hmmmm. z mojej analyzy pracovneho trhu-tak v Ba je nemcina dost ziadana kvoli Rakusku. fakt neviem, mozno pojdem na obe. ved ked vasa dcera je mladucka tak ju dajte na tolko jazykov kolko len zvladne- 1 ci2 je uz malo treba aspon 3 a viac ak sa bude chciet v buducnosti uplatnit.

severanka

ja sa učím aj angličtinu aj nemčinu, ale z nemčiny neviem ani cek... angličtina mi ide dobre a ak sa dostanem na VŠ, tak sa určite pôjdem niekde učiť ruštinu a na nemčinu as vykašlem už navždy...