Gastroenterologické vyšetrenie - kolonoskopia

Príspevok v téme: Gastroenterologické vyšetrenie - kolonoskopia
milaia

Dobrý deň.Za dva týždne mám ísť na kolonoskopiu.A ako inak riadne sa bojím.Už som o tom čo to čítala a dočítala som sa aj o možnosti anestézi ale mne tam ponúkli len možnosť injekcie.Ako to prebieha?je to veľmi bolestivé?alebo len nepríjemné?ako dlho to asi trvá?ako to prebieha?prosím kto má skúsenosti napíšte...veľký strach mám aj z tej očisty den pred tým..preháňadlo a 3 litre vody ved tam ani neprídem neviem si predstaviť tú cestu autobusom do nemocnice...

Renka3

Pekný deň Vám prajem.
Moja 74r. mamka je asi 5 rokov po operácii hernii v žalúdku.
Pred 3-ma týždňami bola hospitalizovaná pre problémy s pľúcami a zlyhanie srdca. Chvála Bohu teraz je preliečená, pľúca a srdce sú pod kontrolou.
Avšak na čo sa 3 týždne sťažuje, je trasenie žalúdka a napínanie na vracanie. Nemocnica gastroenterológické vyšetrenie neurobila.
Preto sa pýtam, čo môže spôsobovať trasenie žalúdka a napínanie na vracanie.
Chcem ju zobrať na gastroenterológ. vyšetrenie.
Kvôli tvoriacej vode v tele, každé ráno užíva liek Furon. Môže to robiť aj ten liek?
Vopred veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď.

Phaleris

Kolonoskopiu som sa rozhodla absolvovat preventivne vzhladom k naozaj vaznym diagnozam v rodine. Po precitani strasidelnych zazitkov z tohoto vysetrenia na internetovych diskusiach som mala obavy co ma bude v ambulancii cakat. Dodrzala som vsetky predpisane ukony pri priprave na vysetrenie a s malou dusickou som sa tam odhodlane vybrala. Mozem zodpovedne prehlasit, ze samotne vysetrenie mi sposobilo menej stresu a bolesti ako rutinny odber krvi. Som vysoka a stihla, kedy vysetrenie moze byt (nemusi) mierne bolestive. Nebolo. U mna bez najmensich problemov, vysetrenie az po koniec hrubeho creva. Bola som pripravena dat si pichnut aj injekciu na utlmenie. Nebolo to potrebne. Nebojte sa dat si urobit toto preventivne vysetrenie, moze Vam to zachranit zivot. Za mna velke dakujem MUDr. Repakovej a pani sestricke z kliniky Assiduo v Bratislave. Dve damy s neskutocne prijemnym a odbornym pristupom.

jk

Včera som bol na kolonoskopii v Žiline u MUDr. Gulasa.Samozrejme ako všetci, ktorí na daný zákrok idúsom mal nesmierný strach. Musím ale skonštatovať, že prístup pána doktora ako aj sestričky bol fantastický a tak celá kolonoskopia prebehla bez akýchkoľvek problémov. Prevedená bola bez akýchkoľvek utlmujúcich injekcii. Nehovorím , že je to príjemný zážitok, ale rozhodne pre MŇA nebol bolestivý.Je ta asi tým , že každý to máme vo vnútri ináč usporiadané. Osobne som však presvedčený , že veľmi záleží od doktora , ktorý kolonoskopiu vykońava . Ja som mal šťastie , že som natrafil na skutočne skvelého odborníka.
Z celej procedúry bolo asi najhoršie to vyprazdňovanie deň predtým prípravkom Moviprep. Ale dá sa aj to zvládnuť.
Keďže mi boli pri výkone lokalizované malé polypy , musím ešte počkať na histológiu. Dúfam , že to všetko dobre dopadne.
Takže vám všetkým , ktorí toto vyšetrenie absolvujú v budúcnosti prajem, aby ste vyšetrenie absolvovali ako ja- potom sa fakt nemusíte vobec báť a aby ste mali len a len dobré výsledky z vašej kolonoskopie.
Ešte raz ďakujem MUDr.Gulasovi a sestričke za skvelé vykonanú kolonoskopiu.

vasko

Ja som bol včera na kolonoskopie v Trnave u MUDr.Pekarkovej.Zákrok robil MUDr.Štrpka.Vyšetrenie je nepríjemné ale dá sa to vydržať aj bez anestézy.Trvalo to 10 minút a to my ešte odstránili tri polypy na hrubom čreve.Lekár mladší ale odborník,stále komunikoval ako mám spolupracovať.Takto robia iba profesionály.Bol som nadmieru spokojný ako pristupovali k pacientovi.Keby bol každí zdravotní personál k pacientovi takí príjemní tak to zdravotníctvo je na inej úrovni.Hlboká vdaka.

ntj2Q

tiez som hltala hadicku a nijak priptavena predty som nebola co bola vyhoda.vobec som nevedela co ma caka nic som si predty neprecitala a nijak sa na vysetrenie nepripravovala co je dobre.len sa potom zbytocne stresujes.Nemas sa coho bat je to extra kratke vysetrenie kt trva tri-4sekundy.predty ti pichne nieco na ukludnenie.potom otvoris usta a vsunu ti hadicku a odstiknu kusok .vsetko prebieha extremne ryxhlo ani si to neuvedomis.ziadna bolest vobec nic len sekundicku musis dlhsie otvorene nechat usta.

ivančíková

Dnes som absolvovala kolonoskopické vyšetrenie v nemocnici Žilina u MuDr. Gulasa musím povedať, že jeho prístup a takisto prístup aj dvoch sestričiek bol úžasný a aj vďaka tomu to nebolo také hrozné. Sú aj horšie vyšetrenia

RNG

Skopein znamena vidiet. Tj co sa da vidiet, to ti mozu takto zistit. Ale ani stav vyroby kyselin, ani stav vyroby enzymov, ani zlozenie mikrobov v crevach ti to nepovie
A zialbohu od toho zavisi stav travenia a absorbcie zivin.
Naviac pri kolonoskopii a "hadickach" do zaludka ti casto vytrhnu vzorky na vysetrenie, co tam necha rany, kde najma v crevach plnych mikroorganizmov , ale aj v zaludku plnom kyselin sa tieto dlhodobo hoja a moze to viest aj k vaznym problemom.
Pozri na
www.ncbi.nlm.nih.gov
a to je naviac z hladiska lekarov, co sa toto snazia co najviac potlacit.

fyi

Pre info ako to asi boli - predstavte si, ze mate ukrutne vetry, az to boli. No tak boli to podobne, ale ovela, ovela viac :). Da sa to prezit..
Ta ocista je v pohode. Das si ten magneziovy prasok, v noci sa vykadis, rano mozno este nieco z teba vytece a hotovo. Musis ale drzat tu dietu co ti dufam nadiktovali.

Ivana 84

Mne kolono robili tento týždeň pod analgosedáciou (injekcia), a musím sa priznať - po prečítaní diskusií nanete som sa strašne bála, ALE - nič si z vyšetrenia nepamätám, sestrička mi dala injekciu, potom blik - povedala, aby som sa otočila chrbát a blik - oblieka mi nohavičky. Sama som bola prekvapená, aké bezbolestné celé vyšetrenie bolo. Naozaj sa nie je čoho báť :-)

bombi

mňa by len zaujímalo prečo je to tak?
Žijeme v modernej dobe a kolonoskopia už by mala byť samozrejme s čiastočnou narkozou alebo s\" oblbovakom\" a nemuseli by sme tu riešiť strach z vyšetrenia,lebo ozaj to bolí.
Gastroambulancii je plno ale čo z toho keď v okrese jeden alebo dvaja robia s narkozou maju plno,objednávky sú až na márec.Takže milá slovač len naďalej trp