PLESNE

Príspevok v téme: PLESNE
Plesniva

Ahoj. Gynekolog mi povedal, ze mam plesne. Nikdy som ziadne gynekologicke problemy nemala a ani neviem, co tie plesne su. Znamena to, ze som humusacka, vyvrhelka? Je to zo zlej hygieny, ATB alebo co to vlastne je?
Dostala som tabletky do posvy. V ordinacii mi zial nic nenapadalo, ziadne otazky, ale teraz ich mam plno. Treba preliecit aj partnera? Ak ano, poradia v lekarni alebo musi ist za urologom? Mozeme mat sex pocas liecby?
Dakujem vsetkym znalym, ja sa v tom nevyznam. Dakujem.

Ivka 1

Candidoza,mycoplasma = plesne
Candida albigans je kvasinka,ktorá žije v našom čreve od narodenia.Telo si za normálneho stavu kontroluje v akom množstve sa vyskytuje.
Problém nastane jej premnožením. Môžu to
spôsobiť antibiotika,ktoré zničia vaginálnu mikroflóru.Môžu to spôsobovať aj parfémované mydlá alebo sprchové gély,kúpanie v teplej vode termálnych kúpalisk,tesné alebo nepriedušné oblečenie,mokré plavky. Tie narušia kyslé
prostredie v pošve. To nás chráni pred nepriaznivými vplyvmi. Nosenie bielizne z umelých tkanív tiež nie je vhodné.Priznakmi kandidózy
sú: bolesť pri pohlavnom styku,močení, svrbenie,hustý biely niekedy až hrudkovitý výtok.
Čo teda s kandidózou či už akútnou alebo
chronickou ? Lieči sa modernými antimykotikami,či už na vkladanie do pošvy alebo užívanými ústne v tabletkovej forme. Liečiť by sa mal aj
partner. Inak sa už vyliečená pacientka nakazí znovu. Jedným z nápomocných riešení je aj protikvasinková diéta. Vyradiť z jedálného lístka sladkosti,výrobky z bielej múky,lúpanú
ryžu,sladké malinovky. Obmedziť kávu.
Zaradiť by sme mali vo zvýšenej miere jogurty s probiotickou kultúrou / čím menšia trvanlivosť
jogurtu,tým väčšia pravdepodobnosť živých
probiotických kultúr/,výrobky z celozrnnej múky,bylinné nesladené čaje. Veľmi dobrý je popradský ženský čaj,ktorý dostať bežne v potravinách. Účinné je aj zvýšené konzumovnie čerstvej cibule a cesnaku.V tabletkovej forme sa eliminuje zápach z úst .
Okrem klasických medikamentov existuje aj
celý rad produktov na prírodnej báze,ktoré obnovia mikroflóru v pošve a eliminujú aj nepriaznivé vedľajsie účinky chemicky vyrábaných antimykotík,na ktoré je veľakrát candida rezistentná. Odporúčam aj užívanie kvalitných probiotik /najmenej päť druhov kultúr probiotických baktérií s čo najväčším množstvom v jednej kapsule/dražé/. Užívať perorálne a aj vkladať do pošvy súčasne.

Rady

Fu, ťažká otázka, či by Ti v lekárni vedeli poradiť. Asi nie, ale za spýtanie nič nedáš. Skús. Ťažko povedať, pretože v lekárni nepoznajú Tvoj zdravotný stav, ani do akej miery je akútny...
Ja na Tvojom mieste by som išla znova gynekológovi a spýtala sa priamo jeho, čo s partnerom, či sa nemohol nakaziť, resp. či aj on by nemal preventívne niečo užívať. Viac než mesiac je dosť dlhá doba na čakanie. Ale ak by sa dalo s gynekologom porozprávať aj telefonicky, nebolo by to na zahodenie, nemusela by si v tom prípade chodiť...

Rady

Neboj, plesne neznamenajú, že si zanedbala nejakú hygienu. Jednoducho ich spôsobuje nejaká baktéria. Ale to Ti mal vysvetliť gynekológ, aj ako postupovať v prípade partnera. A aj to, či môžeš mať pohlavný styk, do akej miery je to nákazlivé atď.
Kedy ideš na kontrolu?