Socialna fobia

Príspevok v téme: Socialna fobia
ZuZulla

Ahojte prosim o radu ci mam ist k psichiatrovi alebo co mam vlastne robit.

Už od malicka som nebola moc ukecana a nehrnula som sa vsade ako ostatne decka a nechcela som byt stredobodom pozornosti. Zacalo sa to zhorsovat ked som bola v 9. ročniku na zakladnej skole... odjakživa som neznasala odpovede pri tabuly ale vzdy som to nejako zvladla s trasucim sa hlasom a spotenymi studenymi rukami... raz sa mi stalo ze sopri citani pred tabulou dostala taky strasny strach ze som nemohla ani citat spoluziaci na mna pozerali a nechapali bolo to strasne .. odvtedy bohuzial nemozem sa prekonat nemozm citat na verejnostia na strednej skole je to strasne nieco... ked ma profesorka vyvola z miesta poviem zeto nevjem..ked s aodhodlam a idem .. Vzdy jemi zle trasem sa jak osika a aj to co som vedela zabudnem proste .. začalo mi to zasahovat aj do citoveho zivota:(( mam 19 rokou pred rokom som spoznala chalan vazne somsnim chcel byt a doteraz ho lubim neviem si pomoct le vsetko som pokaslala.. dali sme sa dokopy na punkovom koncerte, kde je vlastne normalne ze je clovek opity alebo aspon v nalade ( lenze ja som zacala pit len koli tomu aby som sasludmivobec vedela rozpravat aby som sa nebala ze sami vymseju ..pacilo sa mi to a doteraz s ami to paci,pretože sa dokazem uvolnit, ale mam s toho velke problemy doma a vlastne vsade ).. lenze jainak neviem byt uvolnena.. no a k tomu chlanovi ked som sla za nim muselasom byt vzdy aspon trochu opita ..ked ma vollalen takvon neslasom bala som sa.. takze sme sa vacsinou stretavali len na tych koncertoch aj ked som tuzila byt s nim stale ... raz sa stalo ze som sla za nimaj s kamosmi a to bez alkoholu v krvy a ja som sa nezmohla na slovo myslela som ze sa asi obesim ..pretoze hentak dokazem byt zabavna a tak a strasne ma stve to , ze by som vlastne taka mohla byt aj bez flase v ruke ale nico mi v tom jednocho v mojom mozgu brani ..dopadlo to tak ze sa na mna vykaslal lebo sombola vzdy opita a robila som ja kraviny ( bola s inymi chanmi:(( aj ked som nechcela .. dal mi viac sanci a odpustil mito vela krat len nakoniec sa mivobec neozvala kamoska mipovedala ze o mne hovori ze som kurva .. bola som na pol roka preč.. prisla som ... zistila som ze ma dievca a ze ju lubi .. najhorise na tom je to , zekeby mi pride do cesty znova niekto koho bysom mohla mat rada .. budem tobit to iste ako aj snim ..pretozemam strach
Napr. zajtra idem do skoly musim vybavit nieco so zastupkinou .. uz vidim jak sa budem klepat od strachu ... uz mato nebavi... a o skoly opita prist nemozem

Oriesok_

Je to tiež socialna fobia ak držim napr hodinu v ruke telefon, kým sa odvažim vytočiť čislo a zavolať? Tým najbližšim nemam problem, iba cudziemu, alebo lekarovi, na urad... Čo mam robiť?

Vyvoj

ZuZulla, taketo problemy maju vacsinou velmi inteligentni ludia to je to pozitivum vediet, velmi dolezite je aby si nespadla do nejakej zavislosti na comkolvek, sloboda a nezavislost je TOP vec na svete, ver mi. Aj ked je relativna. Ja som maval podobne stavy na strednej skole , viem ze je to peklo. Postupom casu a ziskanim skusenosti tie stavy ustupia. Pribudne zdrave sebavedomie a svoje minusy dokazes rychlo zakecat tak ze spravis zo seba 1 v spolocnosti. Dufam ze u teba to bude tiez tak.

fobička

Zuzka moja,ty máš sociálnu fóbiu,viem to,lebo ju mám aj ja.Už sa na ňu liečim,chodím aj k psychológovi,aj k psychiatrovi.Neliečila som si to 10 rokov,až od začiatku tohto roka som s tým začala niečo robiť.Ja som prvé stavy paniky a úzkosti mala až v práci - po škole. No bolo to už také hrozné,že som dala výpoveď a išla na MD a teraz sa bojím znovu nastúpiť do práce. A s tým alkoholom...no pila som vždy,keď som mala ísť niekam na návštevu,alebo keď mal prísť niekto ku mne.Tiež som si bez alkoholu nevedela poriadne ani ústa otvoriť. No je to už o niečo lepšie,ako chodím na psychoterapie...a skús si pozrieť na internete nejaké diskusie o SF,je ich tam strašne veľa,daj si napríklad www.psychologia.sk - tam máš toľko tém ohľadne SF - má to veľmi veľa mladých ľudí. A aj tu na www.zdravie.sk je viac tém o SF. Prajem veľa síl. Čím skôr sa začneš liečiť,tým lepšie pre teba. Ja som sa bála už aj chodiť von.

ZuZulla

Hlavicka tak tomu ver ... s tym tancom napodobne .. teda no j na diskoteky nechodim ale na ska party a tancovat idem tez az ked mam uz daco v sebe ... len najvecsi problm je v tom ze rodicia uz nie su ochotní sa prizerat na to ze pridem domou bud este opita alebo no proste vzdy sito n mne vsimnu ... a o tych mojich problmoch som im nepovedala .. myslia si ze to nic neni ked sa zacervenam abo co... vrrrr a este ked mi to pokazi vztah tak to uz je moc
Haha no aj mna tak beru .. ved to .. a je mi blbe ked nekedy ma vidia a ja som utiahnuta , bez nalady, ä bez chlastu ).. ale ja zato nemozem :((

ZuZulla

Vyvoj tej brigade som bola zo skoly ako na praxi .. mohli sme si rozmysliet ci pojdeme do zahranicia alebo budeme robit tu na slovensku , ale zadarmo.. isla som tam s troma naj spoluziackami coma uz poznaju a tak som sa proste prinutila a myslela som ze sa tam mozno aj toho zbavim .. bohuzial :(.. robila som casnicku... zaciatky boli strasne mala som brutalne stavy celasom sa triasla pred tym nez som sla do roboty.. zaujimave ze baby si nic nevsimli ja som im to nevesala na nos .. nepocopili by to..lebo oni ma poznaju ako normalnu babu co si rda vypije ... nevsimli si to vlastne celeho pol roka ale vo vnutri mna to bolo strasne ... ked sme neco potrebovali vybavit ohladom roboty vy to spravil nekto iny bo sa to tykalo vsetkych takze ja som nemusela nic vybavovat.. a tam som celeho pol roka nepila skoro vobec...len teraz som sa strasne opila koli tomu ze ten chalan ma babu .. a ked zasa zacne skola citanie medziludmi..odpovede.. nevie si predstavitmoju maturitu :((

hlavicka

hehe ako by si o mne pisala :D ja tiez chlastam vonku medzi ludmi aby som sa uvolnila kazdy ma tak aj pozna ze som usmievava ze vystrajam :D a pritom som uplne ina... v skole som mala to iste az som to dotiahla len na ucnovku ...v novom prostredi sa strasne bojim teraz idem na vysoku skolu ach jo len na zapis som sla a bola som predtym ja tlacit to H aspon 5 krat... more dufam ze neskoncime ako alkoholicky :D

diskoteky boli pre mna neprijemne kazdy tancoval a zabaval sa ja som sedela ako tlk pri tom rada tancujem ale neviem mam uplne strhnute pohyby jak pako... poslednu dobu uz tancovat aj idem ale to mam v sebe asi tak 3 promile a redbul a to tiez kym sa odhodlam je skoro zaverecna :D...