Nočny strojček

Kukučkamalič

Ja som v 11 rokoch mala nočný ale nenosila som ho pretože som sa toho bála a nechcela som ho....Teraz však mám skoro 14, vadí mi že mám tak krivé zúbky a môj problém je že jendotky mám veľmi dopredu vytrčajú a dvojky sú veľmi vzadu.....Inak mám všetky horné aj dolné zuby rovné. Len tie 4 predné zúbky sú krivé. Už ma to trápi lebo sa porovnávam s ostatními a smejú sa mi. Teraz si však idem dať spraviť strojček. Zubár mi povedal že najprv mi musí dať nočný aby mi rozšíril kosť kedže potrebuje maličkú medzeru ale zase nie takú aby mi vytrhol zub. Tak teda budem mať najprv nočný, tentoraz to zvládnem a nebudem sa trápiť a hanbiť pred rodičmi....Predsa len nosím sa len na noc a kto sa na mňa v noci pozerá :) A ked donosím nočný budem mať normálny fixný strojček ktorý mi zuby už len narovná. Niekedy som z toho nervózna ale ked´ si spomeniem že raz sa mi za to moje potom už rovné zuby podakujú, snažím sa byž happy :)

karioll

nocny je blbost,treba mat fixny,nie je dolezite ako vyzera clovek v puberte ale v dospelosti
v ba stoji okolo 350eur

ojka

ked niekto dostane fixný, tak podla mna je asi učinejší ako ten na noc, lebo ho máš predsa stale, tak ním by sa problém vyriešil rychlejšie.Ale podla mna nie je hanba, ked ten fixný niekto nosí.Však v dnešnej dobe to je uplne normalne. A ak sa bojíš,že sa ti nejaké decká budú posmievať, tak kašli na ne, však ho nebudeš mať predsa na stalo a ich to nebude predsa stale baviť (;

Leush

nocny strojcek - uplna blbost!!!!!!nosila som a vsledok ziadny.....fakt to nema cenu.... ale o tom fixnom mozem hovorit len v superlativoch :) nosila som ho asi 2 roky, ale vysledok fakt super.......urcite nelutujem

jajkafr

To čo tu píšete, že pred nasadením strojčeka treba vytrhnúť niektoré zuby nieje tak celkom pravda. Ja mám malú čeľusť. Preto som mala krivé zuby a tiež zlý zhryz. Keby mi zubár vytrhol niektoré zuby nič by sa s tým nenapravilo. Akurát by sa mi zuby vyrovnali ale zhryz by bol stále zlý a robilo by mi to problém pri hryzení jedla. Zubár by mal vedieť ako ma správne postupovať. Nosila som fixný strojček 1,5 roka a zuby sa mi vyrovnali a tiež sa mi upravil zhryz.

IgorCs

Ja som mal tiež nočný strojček, dostal som ho v 15-tich, nosil som ho 3 roky, ale nemalo to vôbec žiadny efekt. Teraz rozmýšľam, že si asi dám fixný.

Vikina-Viki

Aj ja som mala ten istý problém, že mi pred strojčekom žiadne zuby nevytrhli a potom tie ostatné zuby nemali miesto a nemali sa kam posúvať. Tak mi zostali krivé a 5-ročné nosenie nočného strojčeka bolo úplne zbytočné. Súhlasím s upírom 01, každý zub potrebuje svoje miesto a ak sa tam tie zuby nezmestia, treba niektoré vytrhnúť a až potom nasadiť strojček.

upír 01

Keď som mala 11, mala som zuby krásne rovno postavené vedľa seba bez akýchkoľvek väčších medzier: jednotky, dvojky, štvorky, atď. Nie, nezabudla som počítať. Trojky som nenapísala, lebo som ich vtedy ešte nemala. V dvanástich rokoch sa mi najskôr za pár týždňov doslova pred očami skrivili predné zuby a to tak, že jednotky sa totálne natlačili na seba a dvojky sa mi trochu zasunuli dozadu za tie jednotky. V dôsledku toho sa na každej strane medzi dvojkou a štvorkou vytvorila malá medzierka. Potom mi narástli očné zuby nakrivo, lebo sa mi tam nezmestili, tak odvtedy vyzerám ako upír. Na strojček som čakala dva roky a keď som mala 14 a pol, tak mi čeľustná ortopedička povedala, že žiadne zuby trhať netreba, nakoľko je tam medzierka medzi dvojkou a štvorkou a tá medzierka sa dá strojčekom krásne zväčšiť, že mi tam potom tie trojky pekne vojdú. Veľmi som chcela strojček fixný, ale ona ma od toho odhovorila s tým, že v našom meste to aj tak nikto nerobí, že treba za tým chodiť do Bratislavy, že je to drahé a aj tie mesačné kontroly sú tam drahšie ako u nás a vraj je to pre mňa zbytočná investícia a mne na moje zuby celkom postačí aj strojček "riadny" (rozumej nočný vysúvací). A mne veru ten strojček riadny tie moje zuby riadne doriadil a to myslím doslova. Poctivo som ho nosila 4 roky a po tých 4 rokoch som zistila, že tie medzierky medzi dvojkami a štvorkami sa mi síce zväčšili, ale tie moje obrovské očné zuby mi do nich aj tak nikdy celkom nevošli a stále mi vytŕčajú. Dvojky mi zostali naďalej zasunuté za jednotkami, ale predtým mali aspoň normálny sklon a teraz sa mi veľmi odkláňajú smerom von. Ten strojček sa mi tie jednotky a dvojky vôbec nesnažil od seba oddialiť, iba mi na ne zospodu strašne tlačil a na tie dvojky mi zvrchu tlačili jednotky, zospodu mi na ne tlačil strojček, tak potom sa mi na jednej dvojke vytvorila prasklina, ktorá sa nakoniec zväčšila na obrovskú ryhu a ani som sa nenazdala – už bol z toho kaz. Ale najhoršie zo všetkého je, že štvorky, päťky a šestky sa mi na seba veľmi natlačili a v tých medzizubných priestoroch mi stále vznikajú praskliny a ryhy, ktoré sa mi pomaly a postupne prehlbujú a hoci si umývam zuby takmer po každom jedle a používam dentálnu niť, aj tak mi tam často vznikajú kazy, ktoré sú tak zákerne schované, že sa ani pri bežnej prehliadke nedajú odhaliť. Ja proste len dlhé mesiace cítim, že je niektorý z tých zubov podozrivo citlivý na studené, na horúce, na sladké a čo ja viem ešte na aké, na prehliadke sa nič nezistí a potom sa mi tam zrazu akoby zo dňa na deň vytvorí obrovská diera a už je problém na svete. Zubár sa ma sústavne vypytuje, či nemám cukrovku, alergie na potraviny a podobne. Nikdy som nebola tehotná a nikdy som nemala žiadne z tých chorôb, na ktoré sa ma stále pýta. Mám silnú imunitu a za celý život som bola 4-krát chorá, naposledy v roku 1999. Chodím darovať krv a vždy mám všetky vyšetrenia v poriadku. Nefajčím, nepijem, neberiem drogy. Veď keby som niektoré takéto choroby mala, tak by mi asi vznikali kazy aj na žuvacích plochách a nielen v medzizubných priestoroch. Ja si jednoducho myslím, že tieto kazy vznikajú výlučne v dôsledku zlého postavenia chrupu. A k tomu zlému postaveniu chrupu mi výrazne "dopomohol" strojček, takže ďakujem pekne. Ja si myslím, že výber strojčeka je síce dôležitý, ale oveľa dôležitejší je správny postup liečby. V mojom prípade sa mali jednoznačne vytrhnúť 2 zuby, aby sa tam vytvorilo miesto, nech sa ostatné majú kam posunúť, ale nestalo sa a to bola chyba čeľustnej ortopedičky.

jajkafr

cicuš_15
čeľustný ortopéd ktorý robí strojčeky má nato školu, aby ti ani fixným strojčekom neposunul skus. Napríklad ja som mala okrem toho že som mala krivé zuby aj zlý skus. Skus mi napravil a zuby vyrovnal. Ak si chceš dať strojček určite si daj fixný lebo nočný je podľa mňa zbytočný. Kamarátka mala najprv nočný a potom keď je narástli všetky trvalé zuby asi v 15 rokoch jej dala zubárka fixný.