FórumDo kategórieKam som prispelObľúbenéVyhľadávanieNová téma

Téma: Sociálna pomoc - opatrovanie alebo?

Pridať do obľúbených **OdpovedaťObnoviťHľadať "Sociálna pomoc - opatrovanie alebo?" v článkoch
 • Ikona kategórie Téma v kategórii: Zdravotníctvo
  Mangel08.10.09 09:42

  Ahojte,

  potrebujem radu. Mám veľmi vážne chorú manželku, má preukaz ZŤP, nepoberá žiadne dávky, pretože do istého času pracovala. Je vážne chorá a potrebuje teraz pomoc pri prevoze do nemocnice (chodí tam denne), obliekaní, podávaní jedla a podd. na čas, kým prídem z práce ja. Informoval som sa na UPSVaR a povedali mi, že musí dokladovať príjem za rok 2008. Nie je to choré, keď potrebuje pomoc teraz a teraz je bez príjmu, že chcú rok 2008? Pretože takto jej nevznikne nárok na nič, pretože v roku 2008 mala vysoký príjem (cca 450-500 Eur). Ale od januára tohto roku nemá ani korunu! Má nárok na osobnú asistentku, opatrovateľku alebo niečo podobné? Nie sme schopní si ju platiť sami, pretože mesačne za liečbu dopláca 210 Eur!!! Na koho sa mám obrátiť? Už fakt nevládzem. To mám teraz čakať až do januára, aby jej vznikol nárok? A čo dovtedy??

 • ddana07.06.13 07:52

  Mangelka, opatrovníctvo sa prideľuje podľa percent postihu - ale podľa potrieb klienta, kde je odkázanosť delená do stupňov a až pri tuším 5 a 6 stupni je nárok na opatrovníctvo.

 • Lulita06.06.13 22:03

  ja som mala kedysi mat starostlivost na dedka, plne ZTP, a vyslo mi 40 eur na mesiac :D s tym, ze nesmiem pri tom pracovat, dedko mal dochodok 350 eur, povedali, ze nemam preto narok na vyssiu sumu ako 40 eur, smiesny system

 • p.d.06.06.13 20:39

  Ty sa mozes stazovat, ale pokial si nesplnite to, co od vas chcu, tak vam nic nedaju, staci nedat jeden papier.

 • p.d.06.06.13 20:38

  Vies, len ono to je tak, ze ide o SOCIALNU davku, cize ak ty mas vyssi prijem, tak vam aj tak nic nedaju, ale mozem sa aj mylit. Oni to presne vypocitaju. Bude treba asi cakat a oni by vam tie peniaze, ktore vam patria, vyplatili so spatnou platnostou. Myslim si, ze ak ich vsetkych poriadne pootravujes, tak vam daju mozno nejake socialne davky. Uz neradim, lebo sa sam zamotam:)

 • mangelka06.06.13 20:26

  som pracujuca manzelka a mam manzela s TZP 70percent.mam narok na opatrovnictvo?

 • elly06.07.12 17:20

  odkial ste? neskusali ste sa obratit na nejake obcianske zdruzenie?

 • Iveta Michael06.07.12 12:58

  Mangel...

  Ak je touž naozaj neriešiteľné a neúnosné pre vás oboch,treba pozbirať všetky zamietavé odpovede / písomné / úradov a inštitúcií a podať žalobu do Štrasboughu!

  Mám známeho ktorý bol v podobnej siutácii a po dlhom váhaní tak urobil...a na Európskom súde vyhral!

  Treba sa však poradiť s právnikom,najlepšie z ústavným a určite nie hocikým zo štátnej byrokratickej mašinérie no a potom sa podľa toho zariadiť. Je to tu naozaj zúfalé v tejto krajine:(

 • ddana25.06.12 19:35

  Ja by som urobila jedno - v prvom rade vyrovnať dlh v zdravotnej poisťovni - budú protézy, ak bude protéza, mám šancu na nejaké zamestnanie - ak budem mať zamestnanie cez sociálne mám nárok na príspevok na auto a príspevok na prepravu - benzín. Ak to nechcem, resp. nemám z čoho /tu je riziko, že už nebude nikdy z čoho doplatiť/ požiadam o invalidný vozík na úrade práce sociálnych vecí a rodiny, nakoľko rovnako, ako si nedostal protézy, nedostaneš ani vozík cez zdravotnú poisťovňu.

 • Ladislav 6925.06.12 19:07

  Dobrý deň,potebujem poradiť.Som zťp na 75% (amput.dolnej konč.+iné zdr.problémy),nepriznali mi inval.dôchodok nakoľko mi chýbali odpr.roky potrebné na priznanie,rok som bez peňazí odkázaný na pomoc príbuzných,bohužiaľ som ani protézu nedostal,nakoľko dlžím Všeobecnej zdrav.poisťovni.Pohybujem sa po barlách a neviem takto zdolať veľké vzdialenosti takže ťažko si vybavím hocičo.Na starob.dôchodok tiež nemám nárok (mám 43rokov),neviem ako ďalej.Posielajú ma k jednému miestu na druhé.(s barlami sa to proste nedá zvládnúť)Prosím poradte či mám ešte niejaké možnosti aby dôstojne žil.

 • Irenej28.02.12 11:28

  Dobry den!

  Potrbujem vediet vysku opatrovatelskeho prispevku pre jednu fyzicku osobu, ktora by opatrovala dve osoby z tazkym zdravotnym postihnutim. Tak ako som sa dozvedel z ostatnych prispevkov je to mesacne 148,42 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú osobitným predpisom29) pri opatrovaní dvoch alebo viacerých fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. Dalej som sa dozvedel, ze tuto sumu moze ovplyvnit aj vyska dochodku opatrovanej osoby.

  Mam takyto pripad: Moj znamy opatruje choru mamu so ZTP, ktora dostava dochodok 190 € mesacne. On dostava opatrovatelsky prispevok 211 € mesacne. On ma este sestru, ktora ma trvaly pobyt v druhej obci a je tiez ZTP, a ma 74% invaliditu - cukrovka. Byva sama a nema sa kto onu postarat. Je vdova. Ona ma svoj dochodok 300 € a za manzela berie 140 € mesacne. Je taka otazka: Ak by ona prisla byvat ku nemu, cize zmenila by prechodny pobyt, aby sa o nu mohol starat spolu so svojou matkou, tak aky opatrovatelsky prispevok by dostaval, ak by sa staral sucasne o mamu aj sestru. Dakujem za odpoved.

 • herecka1704.10.11 10:09

  dobry den chcem sa spytat kedy sa vyplacaju kompenzacne prispevky dakujem

 • herecka1704.10.11 10:03

  smiem sa spyta kedy sa vyplaca kompenzacny prispevok

 • radana08.10.09 18:05

  A este nieco-od januara 2009 je nove bodovanie chorob,pozri si to tiez na tej stranke,pod temou opatrovatelsky prispevok sa ti to ukaze dolu.Prejdi si to,aby si vedel,keby ta predvolal posudkovy lekar zhruba na co sa ta bude pytat...

 • radana08.10.09 18:02

  Prepac,mali sme navstevu.. :)

  Ano,chod na UPSVaR,vypytaj si nanovo tlacivo,daj popotvrdzovat u lekarov,ku ktorym chodi a potom pri vypisovani ziadosti na UPSVaR uved,ze ziadas o opatrovatelsky a podla choroby rovno aj o dalsie kompenzacie-neviem,aku chorobu ma tvoja manzelka,ale su mozne kompenzacie na hygienu,na dietne stravovanie....Pozri si to na stranke www.csz.sk tam je to vsetko rozpisane,ked si kliknes na lavej strane na kompenzacne prispevky,tak si tam vyberies o ktorom si chces precitat...

 • mangel08.10.09 17:22

  ale ako prve musi asi opätovne požiadať UPSVaR o prehodnotenie zdravotného stavu, že? Preukaz ZŤP so sprievodcom má od októbra 2008 a vtedy bola uznaná na 50%. Ale odvtedy sa jej zdravotny stav vyrazne zhoršil. Aký papier - žiadosť mám doložiť UPSVaR, keď chcem, aby ju prehodnotil ich posudkový lekár? Je to to isté tlačivo, kde sa krúžkuje, aký chce príspevok? Alebo?? Prepáčte, mám v tom zmätok a úrady ma fakt odbíjajú.

 • radana08.10.09 16:45

  Ospravedlnujem sa za trochu dlhsi predchadzajuci prispevok,ale to je presne znenie zakona,ktore plati.

  MANGEL-ohladne toho 1,3nasobku zivotneho minima je to tak,ze keby mala tvoja manzelka-opatrovana osoba teraz momentalne nejaky prijem,tak keby si dostaval opatrovatelsky prispevok na nu a ona by mala prijem,ktory by presahoval 1,3 nasobok zivotneho minima,tak tato suma by bola odpocitavana z opatrovaku.O tolko by si dostal menej opatrovak,lebo by sa bralo,ze to,co ona zarobi nad 1,3 nasobok zivotneho minima je naviac a o tu sumu nad sa opatrovak potom znizuje.Ale ked mate prijem za minuly rok nizsi,ako som ti pisala,tak potom mas narok na opatrovak,ked UPSVaR uzna,ze tvoja manzelka je odkazana na celodennu starostlivost...

 • demetermaco108.10.09 16:41

  nie som si istý ale nás nutili si ho urobiť za vlastné alebo cez urad prace

  ako rekvalifikačný kurz, ale som zamestnaný tak bohužial

 • radana08.10.09 16:40

  Mangel-nie 1,3 nasobok.Ked mate v rodine ZTP osobu a uplatnujes si na nu opatrovatelske cez UPSVaR ide o trojnasobok zivotneho minima na vsetkych clenov rodiny.Takze ked ste dvojclenna rodina,tak ako som pisala,vas SPOLOCNY PRIJEM ZA MINULY ROK NESMIE PRESIAHNUT 33474 sk mesacne.Peňažný príspevok na opatrovanie + prílohy

  (§39, §40)

  Opatrovanie na účely tohto zákona je pomoc fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na opatrovanie podľa § 14 ods. 4, ktorý hovorí, že fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na opatrovanie, ak stupeň jej odkázanosti na pomoc inej fyzickej osoby je V alebo VI podľa zákona o sociálnych službách. Prílohu č. 3 zákona o sociálnych službách uvádzame v závere.

  Účelom opatrovania je zabezpečiť pomoc fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím pri úkonoch sebaobsluhy, pri úkonoch starostlivosti o domácnosť a pri realizovaní sociálnych aktivít s cieľom zotrvať v prirodzenom domácom prostredí.

  Peňažný príspevok na opatrovanie

  (1) Ak fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím staršiu ako šesť rokov, ktorá je podľa komplexného posudku odkázaná na opatrovanie, opatruje fyzická osoba uvedená v odsekoch 3 a 4, možno fyzickej osobe, ktorá opatruje, poskytnúť peňažný príspevok na opatrovanie.

  (2) Rozsah opatrovania ustanovený v § 14 ods. 4 sa považuje za splnený aj vtedy, ak sa fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanej na opatrovanie poskytuje denná pobytová sociálna služba1) alebo navštevuje školské zariadenie a fyzická osoba opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím po jej návrate z dennej pobytovej sociálnej služby1) alebo zo školského zariadenia.

  (3) Fyzickou osobou na účely poskytovania peňažné ho príspevku na opatrovanie je manžel, manželka, rodič alebo fyzická osoba, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu, alebo fyzická osoba, ktorú súd ustanovil za opatrovníka fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta, zať, svokor, svokra, švagor, švagriná, neter, synovec. Za nevestu sa považuje aj ovdovená žena po synovi svokry alebo svokra a za zaťa sa považuje aj ovdovený muž po dcére svokry alebo svokra.

  (4) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj inej fyzickej osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím a býva s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Podmienka bývania sa považuje za splnenú, ak má fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, trvalý pobyt alebo prechodný pobyt v mieste trvalého pobytu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím má prechodný pobyt v mieste trvalého pobytu fyzickej osoby, ktorá ju opatruje a s ktorou býva.

  (5) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť len jednej fyzickej osobe uvedenej v odsekoch 3 a4, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím.

  (6) Fyzická osoba môže vykonávať opatrovanie, ak je plnoletá, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je fyzicky schopná a psychicky schopná vykonávať opatrovanie a fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím jej udelila písomný súhlas s opatrovaním. Príslušný orgán posudzuje fyzickú schopnosť a psychickú schopnosť fyzickej osoby vykonávať opatrovanie, len ak sú pochybnosti o tejto schopnosti fyzickej osoby. Písomný súhlas fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sa nevyžaduje, ak nie je schopná udeliť písomný súhlas, je maloletým dieťaťom alebo je pozbavená spôsobilosti na právne úkony. Psychickú schopnosť a fyzickú schopnosť fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím udeliť písomný súhlas posudzuje príslušný úrad.

  (7) Peňažný príspevok na opatrovanie je mesačne 111,32 % sumy životného minima ( pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú osobitným predpisom29) pri opatrovaní jednej fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a mesačne 148,42 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú osobitným predpisom29) pri opatrovaní dvoch alebo viacerých fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, ak tento zákon neustanovuje inak.

  (8) Peňažný príspevok na opatrovanie je mesačne 98,33 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú osobitným predpisom,29) ak fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanej na opatrovanie sa poskytuje denná pobytová sociálna služba1) alebo navštevuje školské zariadenie v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne. Peňažný príspevok na opatrovanie je mesačne 139,15 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú osobitným predpisom,29) ak fyzická osoba opatruje najmenej dve fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím odkázané na opatrovanie, ktorým sa poskytuje denná pobytová sociálna služba,1) alebo ktoré navštevujú školské zariadenia v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne.

  (9) Peňažný príspevok na opatrovanie je mesačne 144,71 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú osobitným predpisom,29) ak fyzická osoba opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanú na opatrovanie, ktorej sa poskytuje denná pobytová sociálna služba1) alebo navštevuje školské zariadenie v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne, a súčasne opatruje aj fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanú na opatrovanie, ktorej sa denná pobytová sociálna služba1) neposkytuje alebo poskytuje v rozsahu najviac 20 hodín týždenne, alebo ktorá nenavštevuje školské zariadenie alebo navštevuje školské zariadenie v rozsahu najviac 20 hodín týždenne.

  (10) Ak fyzická osoba uvedená v odsekoch 3 a 4, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, poberá starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok, peňažný príspevok na opatrovanie je mesačne 46,38 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú osobitným predpisom29) a mesačne 61,22 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú osobitným predpisom29) pri opatrovaní dvoch alebo viacerých fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, ak tento zákon neustanovuje inak. Zníženie peňažného príspevku podľa odseku 12 sa nepoužije.

  (11) Ustanovenie odseku 10 platí aj vtedy, ak fyzická osoba poberá okrem dávok dôchodkového poistenia alebo dávok výsluhového zabezpečenia uvedených v odseku 10 súbežne aj iné dávky dôchodkového poistenia alebo výsluhového zabezpečenia.

  (12) Ak je príjem fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím vyšší ako 1,3 násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom,29) výška peňažného príspevku na opatrovanie podľa odsekov 7 až 9 sa zníži o sumu prevyšujúcu tento príjem; ak je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím nezaopatrené dieťa,7) peňažný príspevok na opatrovanie sa zníži o sumu, ktorou príjem fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím prevyšuje trojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom.29)

  (13) Peňažný príspevok na opatrovanie podľa odsekov 7 až 9 a 12 možno zvýšiť o 49,80 eura mesačne, (1 500 Sk)ak je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím jedno alebo viacero nezaopatrených detí a fyzická osoba uvedená v odsekoch 3 a 4 nemá v čase opatrovania príjem zo zamestnania a nepoberá dávky dôchodkového poistenia alebo dávky výsluhového zabezpečenia.

  (14) Ak fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím poberá zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, výška peňažného príspevku na opatrovanie podľa odsekov 7 až 12 sa zníži o sumu zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť.

  (15) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj vtedy, ak fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, vykonáva zamestnanie a jej mesačný príjem z tohto zamestnania nie je vyšší ako dvojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom;29) vykonávanie zamestnania nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

  (16) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť iba za dni, počas ktorých fyzická osoba vykonávala opatrovanie, ak tento zákon neustanovuje inak.

  (17) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj vtedy, ak si fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím zvyšuje kvalifikáciu formou štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov alebo formou externého štúdia a v čase svojej neprítomnosti z dôvodu zvyšovania kvalifikácie zabezpečí opatrovanie fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím inou fyzickou osobou.

  (18) Výška peňažného príspevku na opatrovanie sa zníži pomernou časťou za dni, počas ktorých bola fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím v zdravotníckom zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti dlhšie ako 30 dní. Peňažný príspevok na opatrovanie sa zníži za dni pobytu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím v školskom zariadení typu školy v prírode, za dni pobytu sociálnej rehabilitácie alebo rekreačného pobytu. Výška peňažného príspevku na opatrovanie sa nezníži podľa druhej vety, ak fyzická osoba vykonávala opatrovanie počas pobytu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím v školskom zariadení typu školy v prírode, na rehabilitačnom pobyte alebo na rekreačnom pobyte. Preplatky vzniknuté na peňažnom príspevku na opatrovanie možno zúčtovať so sumami peňažného príspevku na opatrovanie poskytnutými v ďalších kalendárnych mesiacoch.

  (19) Výška peňažného príspevku na opatrovanie sa zníži pomernou časťou za dni, počas ktorých bola fyzická osoba uvedená v odsekoch 3 a 4 v zdravotníckom zariadení alebo nevykonávala osobne opatrovanie z iných vážnych dôvodov dlhšie ako 30 dní. Peňažný príspevok na opatrovanie podľa prvej vety sa poskytne, ak fyzická osoba zabezpečí opatrovanie fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím inou fyzickou osobou alebo sociálnou službou, počas dní, za ktoré sa fyzickej osobe poskytuje peňažný príspevok na opatrovanie.

  (20) Ak fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím zomrie, peňažný príspevok na opatrovanie sa vyplatí v pomernej časti pripadajúcej na dni kalendárneho mesiaca, počas ktorých bolo opatrovanie vykonávané. Ak fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím zomrie v zdravotníckom zariadení pred uplynutím 30 dní poskytovania zdravotnej starostlivosti, peňažný príspevok na opatrovanie sa vyplatí v pomernej časti za dni kalendárneho mesiaca do dňa jej smrti.

  (21) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť najviac za 30 dní v kalendárnom roku aj vtedy, ak sa fyzickej osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, poskytuje odľahčovacia služba.1)

  (22) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj vtedy, ak sa fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje opatrovateľská služba v rozsahu najviac osem hodín mesačne.

  (23) Peňažný príspevok na opatrovanie nemožno poskytnúť, ak sa fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje peňažný príspevok na osobnú asistenciu, alebo ak sa tejto fyzickej osobe poskytuje opatrovateľská služba viac ako osem hodín mesačne, týždenná poskytovaná sociálna služba alebo celoročná pobytová sociálna služba.

  (24) Ak suma peňažného príspevku na opatrovanie je menej ako 3,32 eura mesačne, (100 Sk) peňažný príspevok na opatrovanie sa vyplatí v kalendárnom mesiaci, v ktorom suma peňažného príspevku na opatrovanie je najmenej 3,32 eura (100 Sk).

  Suma životného minima pre dospelú osobu sa od 1. júla 2009 zvýšila na 185,19 eura (5579,03 Sk).

 • radana08.10.09 16:32

  Viem o tom,ze musi mat kurz opatrovatela,ked to ide cez obecny urad,ale pokial viem,tak ten kurz preplacaju.

 • demetermaco108.10.09 16:26

  pozor. na obecno urade sa dá vybaviť opatrovateľské ale je tam podľa nového zákon aže opatrovateľ musí mať vzdelanie v odbore opatrovateš alebo kurz opatrovaťeľ robí ho červený kríž ale pozo aby vám ho uznali musí ťa 220 hodín ten kurz a stojí asi33o eur !!! vydieranie !!!!!!!!!infornujte sa na všetkých možných ištitúciach leno veľa o tomto sa nevie a čo aj sa vedelo veľa toho pomenili zakony takže je ti dosť zložité, skuste na socialke vybavoiť opatrovateľské ja som to skúšal na matku aj som vybavilale som zanestnaný tak nenám na to nárok, taktiež je možneé vybavit bezbarierovú upravu kupalne bytu alebo garáže a to potvrdenie sa odkladá všade, drží vámprsty jeto dosť zdlhavé a unavné ale pokúšať trba veď ked človek robí a ochorie nech sa štát postará o tých ktorý odvádzali dane a odvody a nielen o ,,niektor´ých rtorý nerobili v živote nič a robia si na všetko nárok"tak veľa zadaru.

Nový Príspevok

NOVINKA! Odteraz môžete ku každému príspevku vkladať aj obrázky.


  Opíšte písmena z obrázku vľavo

K príspevku môžete priložiť 1-3 fotografie. Fotografia musí byť vo formátoch jpg, jpeg, gif, png. Fotografia môže mať maximálne 2 MB a nemôže byť širšia, alebo vyššia ako 2000 pixelov. Pridaním príspevku do diskusného fóra potvrdzujete, že ste si prečítali a súhlasíte s pravidlami diskusného fóraInzercia

Máte vysoký cholesterol?

Máte vysoký cholesterol?

Ako účinne znižovať hladinu cholesterolu v krvi prirodzenými metódami? Akcia !!! Ku každému baleniu prípravku ARD Cholesterol 48 tbl dostanete + 1 balenie navyše v hodnote 29,38 EUR zadarmo!

^ Späť na vrch